Most Dörner miatt ugrottak a Jobbiknak a neonácik

nyomtatás

Újabb pengeváltás volt a Jobbik és az egyik szélsőjobboldali internetes oldal szerkesztői között; a radikálisok most azon kaptak össze, tüntessenek-e az Új Színház vezetése miatt demonstráló antifasiszták ellen vagy sem.

"A legközelebbi tüntetésükön ott leszünk mi is" – jelentette ki Vona Gábor a Jobbik múlt szombati EU-ellenes demonstrációján. A radikális párt elnöke ezzel arra utalt, nem szabad hagyniuk, hogy az LMP és az MSZP „átvegye az utcát” a Jobbiktól, amely – mielőtt bejutott az Országgyűlésbe – számtalan utcai demonstrációt szervezett. Vona nyilatkozatát többen úgy értelmezhették, hogy bármilyen kormányellenes civil demonstráció is lesz, a Jobbik ezekre „rászáll”, ám úgy tűnik, a radikális párt kizárólag az LMP és az MSZP által szervezett tüntetéseken exponálná magát. A hvg.hu jobbikos forrásai is megerősítették: a pártvezetést zavarná, ha az utcai politizálásról már nem rájuk, hanem a többi parlamenti pártra asszociálnának a szavazók.

Ám az is hamar kiderült, hogy a Jobbik "válogatni" fog, mely tüntetésekre tapad rá és melyekre nem. Így nem vesz részt például azon az ellendemonstráción, amelyet szintén szélsőjobboldaliak szerveznek; a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége február 1-jén vonul majd az Új Színház elé, hogy tiltakozzon a Dörner György vezette intézmény ellen, a harcunk.com nevű szélsőséges weboldal viszont ide hirdetett ellentüntetést. Amikor levélben kérték a Jobbik vezetését, hogy vegyenek részt az ellendemonstráción, a párt kikosarazta őket. A Jobbik azzal indokolta a távolmaradást, hogy „sem Tarlós István, sem Csurka István személye, sem az általuk képviselt vélemény nem jelent számunkra olyan értéket, amelyet nekünk kellene megvédenünk”.

Folyamatos a feszültség

A harcunk.com szerkesztői felháborodtak a Jobbik hozzáállásán, illetve azon a kuruc.infón megjelent íráson, amelyben a „konkurens” portál a harcunk.com ellentüntetését tartotta feleslegesnek. „Ez már picit gusztustalan, hiszen más hazafiak tüntetéséről akar lebeszélni, míg a Jobbikon kívüli hazafiak sohasem beszélnek le senkit egy jobbikos tüntiről. Sőt inkább támogatják. Jó, nem jön ki a Jobbik, ez van. De legalább hagynák békén a Jobbikon kívüli hazafiakat tüntetni, miért fáj ez nekik annyira? De nem, nem bírnak magukkal” – írták válaszcikkükben.

Nem ez az első alkalom, hogy a - szélsőségeseket az Operaház előtt zajló civil tüntetés megzavarására toborzó - harcunk.com és a Jobbik összekülönbözik. A Vona Gábor vezette pártot korábban is élesen bírálta a portál, felhánytorgatva például, hogy cserben hagyták a hosszú ideig előzetes letartóztatásban lévő, jelenleg szabadlábon védekező Budaházy Györgyöt.

A weboldal és a párt közötti vita mögött valójában a Jobbik és a párttal korábban lazán, de mégiscsak valamilyen módon együttműködő, szimpatizáló csoportok, szervezetek közötti konfliktus húzódik meg. Ennek a széthúzásnak volt a jele Novák Előd megverése (a jobbikos politikusnak a Betyársereg nevű szervezet vezetője esett neki), illetve az is, hogy a párt és a korábban vele szoros kapcsolatot ápoló szélsőséges csoportok külön ünnepeltek tavaly október 23-án. Az Új Színház elé szervezett szélsőjobbos ellendemonstráción egyébként a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom, az Új Magyar Gárda, a Somló Védpajzs Szövetség és a Magyar Nemzeti Front részt vesz.

Tudatos eltávolodás

A mostani vitába a kuruc.info is beszállt; a hírportál - nem meglepően - a Jobbik mellett állt ki, mondván: ha a szélsőjobboldali tüntetések öncélúvá válnak, s hetente találnak ürügyet, akkor egy idővel lehetetlen lesz már nagyobb tömeget összehívni, mert „az emberek belefásulnak a folyamatos tüntetgetésbe”.

Ahogyan korábban már megírtuk, a párton belül vannak, akik szerint a Jobbik vezetése tudatosan távolodik a parlamenten kívüli szélsőjobboldali csoportoktól, mert így akarja elérni, hogy ne a jobbikosok legyenek a paletta legszélén. Ezáltal a Fideszt leváltó, a kormányzásra képes párt látszata sokkal hitelesebb a jobboldali választók számára, mintha a táborukban feltétel nélkül megtűrnék például a hungaristákat.

A Jobbik – miután bekerült az Országgyűlésbe – lassan elkezdett távolodni a parlamenten kívüli szélsőséges szervezetektől és személyektől. Hasonlóan távolodott a párt a választási kampány idején még számára oly fontos Magyar Gárda Mozgalomtól is. A mozgalom mára lényegében egyetlen szervezetre, a gyöngyöspatai eseményekben is főszerepet játszó Szebb Jövőért Polgárőr Egyesületre szűkült. Az Operaház környékén tartott ellendemonstráción mindenesetre olyan személyek is felbukkantak, akik magukat gárdistának vallották.

http://hvg.hu/itthon

2012. január 22.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap