A Steiner-Zentai ügy

nyomtatás

Bűnrészesség gyilkosságban vagy háborús bűntett? A Simon Wiesenthal Központ és a magyarországi igazságszolgáltatás.

Az ausztrál legfelsőbb bíróság közép-európai időszámítás szerint 2011. december 9-én dönt arról, hogy a Perth-ben (Nyugat-Ausztrália) élő Steiner (alias Zentai) Károlyt, akit háborús bűnök elkövetése miatt a magyarországi igazságszolgáltatás bíróság elé akar állítani, kiadhatják-e a magyar hatóságoknak? Charles Zentai kiadatását még a jelenlegi kormányzatot megelőző szocialista-liberális Gyurcsány-adminisztráció terjesztette a távoli kontinens illetékesei elé, de a kiadatást Zentai ügyvédei különböző jogi trükköket alkalmazva mindeddig megakadályozták. Ha az ausztrál legfelsőbb bíróság – ti. az ausztrál kormány – úgy döntene, hogy nem gördít akadályt a kiadatási kérelem elé, akkor a második világháború után ez lenne az első alkalom, hogy Ausztrália (Commonwealth of Australia) háborús bűntettek elkövetése miatt bármely országnak kiadja állampolgárát…

Röviddel karácsony előtt az ausztráliai Perth szövetségi bírósága óvadék ellenében átmenetileg szabadlábra helyezte a Hakea börtönben kiadatási őrízetben volt Charles Zentai (alias Steiner Károly) ausztráliai lakost, aki az 1957-ben elnyert állampolgársága óta Perth déli külvárosában, Willetonban él – és aki állampolgársági kérelmében azt állította, hogy 1945 márciusában távozott Németországba „abban a zűrzavarban, amely Budapest Vörös Hadsereg általi felszabadítását követte”.

A Simon Wiesenthal Központ által indított vizsgálatot követően az egykori, zászlósi rangban volt, magyar katona Efraim Zuroff illetve a háborús bűnösöket üldöző nácivadász szervezet vádjaira reagálva – bizonyára ügyvédje tanácsára – úgy nyilatkozott, hogy a terhére rótt kínzás, embertelen bánásmód és gyilkosságban történt részvételében (ti. a 18 éves budafoki lakos, zsidó fiatalember, Balázs Péter halálában) egyebek mellett azért sem lehet bűnös, mert a gyilkosság előtti napon, 1944. november 7-én elhagyta Budapestet és nem tartózkodott a bűntett színhelyén…

Az ausztráliai szövetségi bíróság birtokában lévő állampolgársági kérelem illetve a gyanúsított védekezése között (melyet a Simon Wiesenthal Központ iratanyagában található bíróság előtt tett tanúvallomások és egy, még élő, tanú vallomása is cáfol) nyilvánvaló az ellentmondás.

Az alábbiakban a bűnügy nyilvánosság előtt nem ismert tényeit és a háborús bűntett ügyében elhangzott nyilatkozatokat tárom az olvasók elé.

Budafok, 1944

Az 1921. október 8-án sváb (népi német) családban született Steiner Károly, bár az éppen aktuális politikai kurzusoknak megfelelően a budafoki svábok történetét másként írják le a historikusok, sohasem volt szociáldemokrata, az NSDAP faji ideológiáját vallotta és mindig is katonának készült.

Keresztes-Fischer belügyminiszter, Imrédy Béla miniszterelnöksége alatt, kétségtelenül a szövetséges Harmadik Birodalom nyomására 1939. április 13.-án hagyta jóvá a magyarországi Volksbund (teljes nevén: Volksbund der Deutschen in Ungarn) 1938-as megalakulását követően a szervezet alapszabályzatát, melyhez az ideológiát a hitleri Németország szállította. - A Deutsche Zeitung így üzent az Ötödik Hadoszlopnak:

„Évszázadok óta mi németek határoztuk meg, vagy befolyásunk által alakítottuk a történelmet ezen a földön, még vérünkkel is emeltük a magyar állam faji értékét.

Azzal, hogy magyar földön élünk, mi biztosítottuk a Nyugatról jövő szellemi kulturáramlat folytonosságát – ekével, fegyverrel és a kultúra fáklyáival megszereztük a jogot arra, hogy az országban az uralkodó nép (Herrenvolk) legyünk…”

1940-ben a Magyarországi Németek Népi Szövetsége (a Volksbund) beköltözött a Tisza Kálmán – jelenlegi nevén Köztársaság – tér 26. és 27. számú házakba, ettől kezdve az épületek Birodalmi Német Házként (Reichsdeutsches Haus) üzemelt illetve vált gyűjtőhelyévé Adolf Hitler magyarországi katonáinak. Basch Ferenc vezetésével a sváb fiatalok fegyveres kiképzését irányító, a Harmadik Birodalom érdekeinek képviselőjeként tevékenykedő szervezet a leventekiképzés szorgalmazásán kívűl jelentős szerepet játszott a Waffen-SS magyarországi toborzásaiban is.

Annak ellenére, hogy a sem a Volksbund, sem más német organizációk nem helyeselték a német nevek magyarosítását – sőt, követeléseik között az eredeti sváb nevek újbóli használata szerepelt! – Steiner Károly, főleg a középiskolai tanárainak rábeszélésére (az ún. zsidótörvények bevezetése közepette) változtatta a „zsidós hangzású” családi nevét Zentaira, amely döntése később a tiszti iskola vezetői körében is egyöntetű helyeslésre talált. – A Volksbund összejöveteleit gyakran látogató tisztiiskolás, a budafoki leventeoktató 1944 őszén már záslósként szolgált az Aréna út (ma Dózsa György út) 51. alatt lévő I. számú fogatolt vonatosztály állományában. – Ebből a laktanyából indult az a tiszti járőr is, amelyik 1944. november 7-én elfogta és a Vonat Laktanyába hurcolta az akkor 18 éves zsidó fiút, Balázs Pétert.

Mi történik a laktanyában?

„A budafoki illetőségű fiatalembert, aki ruházatán nem viselte a zsidók megkülönböztetésére előírt sárga csillagot, Zentai zászlós ismerte fel egy villamoson, ezt követően vették őrízetbe és kísérték be az Aréna úti laktanyába…” – ezek a sorok olvashatók a 2005-öt követő hazai és külföldi híranyagokban, melyek azonban csak részben fedik az igazságot.

Balázs Péter ugyanis 1944 áprilisában behívót kapott – részben a leventekorú zsidó fiatalok számára előírt 125. 179/eln. 40-1942. sz. rendelet, másrészt a munkaszolgálat végzésére kötelezettek parancsa alapján – melynek nem tett eleget, munkaszolgálat helyett hamis, keresztény személyi iratokkal élt, napközben utazgatott, ismerőseinél tartózkodott.

November 7-én a Vilmos császár (jelenleg Bajcsy-Zsilinszky) úti villamoson a járőrként tevékenykedő honvéd zászlós találkozott vele, aki nem csupán a szintén budafoki illetősége okán ismerte fel a bújkáló Balázs Pétert, de mint egykori iskolatársa, később leventeoktatója tisztában volt azzal, hogy sárga csillag viselésére kötelezett személy. – A munkaszolgálat megtagadásának ténye valamint a hamis igazoló iratok tárgyi bizonyítékai részben a helyszínen, majd a kihallgatása alkalmával tisztázódtak.

A járőr által előállított fiatalembert (a későbbi tanúvallomások alapján) a századiroda mellett lévő szobában hallgatták ki. Ott délután három órától kezdődően Nagy Lajos századparancsnok-helyettes, Máder Béla százados és Zentai Károly felváltva bántalmazták. A kihallgatás estig, kb. 19 óra 30 percig tartott, az őrízetbe vett személy ekkor a sok veréstől már haldoklott. – A kihallgatók ezt követően Mahr Lajos honvéd őrízetére bízták a súlyos állapotban lévő Balázs Pétert, aki javasolta, hogy hívjanak orvost az őrízeteshez. A tisztek megtagadták a katona kérését, viszont hat, a laktanyában lévő zsidó munkaszolgálatost rendeltek a haldokló mellé, akikre ráparancsoltak: mondjanak héber gyászimákat, mondják el a kaddist a haldokló mellett. Ezt követően a tisztek elmentek inni… Balázs Péter még fél óráig élt – mire a kihallgatók visszatértek már halott volt.

Máder, Zentai és Nagy Lajos eleinte azon tanakodtak, hogy a laktanya udvarán ássák el a holttestet, de később megváltoztatták szándékukat, és úgy határoztak, hogy inkább a Dunába dobják.

Zentai megparancsolta Monori József szakaszvezetőnek, hogy lovaskocsit állítson a körlet elé, majd Zentai és Nagy Lajos kicipelték Balázs Péter hulláját, és szalmával takarták le. Az Aréna úton, majd a Váci úton átkelve a Dráva utcán haladva érték el a Duna Újpesti rakpart szakaszát, itt folyónál köveket kötöttek rá és úgy dobták a vízbe, ahol a holttest azonnal elsüllyedt.

A történteket Monori József, Nagy Lajos, Máder Béla, Mahr Lajos 1946-os illetve 1948-as bíróság előtt tett vallomásaik is igazolták Máder százados, majd Nagy Lajos 1948 februárjában lezajlott perében. (Máder Bélát 1946. március 21-én életfogytig tartó kényszermunkára ítélték, 1956 szeptemberében szabadult… Nagy Lajos századparancsnok-helyettest 1948. február 26-án halálra ítélték, ítéletét a köztársasági elnök életfogytig tartó kényszermunkára változtatta – ő 1956 végén külföldre távozott.)

Steiner-Zentai, az emigráns

Dr. Balázs Dezső, budafoki ügyvéd, az eltüntként kezelt Balázs Péter apja 1948. április 19-én feljelentést tett a Honvédelmi Minisztérium Katonapolitikai Osztályán – Zentai Károly ellen – a feljelentő Zentait személyesen nem ismerte, sohasem találkozott vele, információit egy ismerőstől kapta.

„Én 20 évén át folytattam Budafokon ügyvédi gyakorlatot, Zentai ismert engem is és a fiamat is. Fiam a Felső Építő Ipariskola téli tagozatának tanulója volt, képesített kőmíves segéd lett. Zentai tudta, hogy a fiam bejár az építőmunkások szakszervezetébe, és részt vesz az ellenállási mozgalomban. Tiszttársai előtt többször kijelentette, hogy szeretné a fiamat elfogni…” – olvasható az apa feljelentésében, de az már rejtély, hogy beadványában miért éppen a Katonapolitikai Osztályhoz fordult?

1948. április 21-én a Budapesti Népügyészség azt indítványozta, hogy „a Népbíróság a távollevő Zentay/Steiner Károly volt zászlós terhelt ellen az 1945. VII. tc. által törvényerőre emelt Nbr. 11. §. 5. pontjába ütköző háborús bűntett miatt a Bp. 475. §-a alapján bocsásson ki elfogatóparancsot Németország amerikai övezetéből…”

És bár az elfogatóparancs Zentai-Steiner pontos németországi lakcímét is feltüntette, az ügyészség súlyos tévedésben volt. A menekülő nem az amerikai zónában tartózkodott mielőtt Olaszországba távozott, hanem a francia megszállási övezetben. – A francia hatóságok pedig, mivel Magyarország nem állt hadban Franciaországgal, csak nagyon ritkán tettek eleget a kiadatási kérelmeknek, később azért sem volt sikeres Zentai bíróság elé állítása, mert az olaszországi (Róma melletti lágerből) Ausztráliába távozott, ez a távoli ország – bár a legutóbbi időkig Magyarország nem kérte a kiadatását – más személyek esetében sem tett eleget a háborús bűntettekért körözött személyek ügyében hozzájuk intézett kéréseknek.

Az apa, dr. Balázs Dezső, sokat tett, hogy fiai gyilkosait bíróság elé állítsák. 1970-ben úgy halt meg, hogy erre csak részben került sor. A „Halló! Itt Péter! Péter beszél” című könyve előszavát Kéthly Anna írta. Az apa hagyatékában maradt iratokat a család még a hetvenes években átadta a Simon Wiesenthal Központ megbízottjának.

A BM III/III-as Csoportfőnökség – bár az ügy nem a belső elhárításhoz tartozott, így kétséges, hogy egyáltalán igaz-e a rájuk történő hivatkozás – 1968-ban megállapította „Zentai esetében a kiadatási eljárás eredménye a meglévő iratokból nem tűnik ki, de javaslatot teszünk a körözés fenntartására”. (Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára, 3.1.9 V-120693, 11-3.)

Magyarország és a háborús bűnösök

Zentai esetét és a hozzáférhető információkat tanulmányozva, nyugodtan állítható, hogy a nyomozó hatóságok és a média hozzáállása katasztrofális.

A Simon Wisenthal Központ – személyesen Efraim Zuroff – állítása szerint Izraelben még élő tanúja van az 1944-es eseményeknek, olyan tanú, melyről a hazai hatóságoknak semmilyen információja sincs, bár a koronatanú 2005-ben Tel Aviv-ból még élő műsorban nyilatkozott egy tv-műsorban.

A magyarországi bűnüldözők, bár az ellenkezőjét állítják, semmiféle nyomozást nem folytattak le az ügyben. Amit tudnak Balázs Péter tragédiájáról, azt mind a meggyilkolt zsidó fiatal édesapja gyűjtötte össze, valamint a második világháború utáni háborús bűnperek irataiból ismerik. Tőle tudták meg azt is, hogy a háborús bűnös édesanyja Ausztráliába vándorolt ki – csak így szerezhettek tudomást Zentai tartózkodási helyéről. Az utóbbi évtizedekben (főleg 1990 után!) semmit sem tettek Steiner-Zentai felkutatására, hasonlóan dr. Képíró Sándor csendőrtiszthez – mindkettőjük ügyében csak a Simon Wiesenthal Központ nyomozott, folytatott kutatómunkát, miközben a demokratikus magyarországi hatóságok ahol csak tudták, ott hátráltatták a háborús bűnösök felkutatására alakult szervezetek tevékenységét.

Jogosan vetődik fel a kérdés: ha az évek óta Budapesten tartózkodó és a szélsőjobboldali szervezetek védelmét élvező csendőrtiszt, dr. Képíró Sándor, ügyében sem történt vádemelés, akkor mit várhatunk a távoli kontinensen élő Zentai Károly esetében?

Olvassuk csak azt képmutató kijelentést az ügyészségi szóvívő részéről, hogy „ha… majd Magyarországon tartózkodik Charles Zentai, azért szükséges letartóztatásba helyezni, hogy a gyilkosságban bűnrészes gyanúsítottat megakadályozzák az Ausztráliába történő hazautazásában”.

Az ügyészség eme nyilatkozatát értelmezni szükséges. Szó sincs ugyanis arról, hogy Steiner-Zentai Károlyt háborús bűnök elkövetésével gyanúsítanák… mindössze csak a hazautazásának a veszélye, az ebből következő kényelmetlen diplomáciai helyzet aggasztja a bűnüldözőket.

Szemenyei-Kiss Tamás

OSZK – Bibliotheca Nationalis Hungariae – Kézirattár, Fond 567 jelzetű gyűjt.

ABTL 3. 1. 9 V-120693, 11-3

 

Forrás: http://kanadaihirlap.com

2011. december 8.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 27. Szombat