Észtország a nácik menedéke

nyomtatás

65 év telt el azóta, hogy a náci vezetőket börtönbüntetésre vagy halálra ítélték, Észtország mégis a középpontba került, mint a maradék bűnösök egyik menedékhelye és az erősödő neonáci mozgalom központja.

Az országban mondhatni rendszeresek az SS menetelések, és sokan tartanak attól, hogy egyre szorosabban kötődnek a történelem egyik legsötétebb fejezetéhez.

A menetelő férfiak egyike nem más, mint Mihail Gorshkov, aki Simon Wiesenthal legkeresettebb náci háborús bűnöseinek listáján a nyolcadik helyet foglalja el. “Közvetlenül vett részt 3.000 zsidó megölésében, Fehéroroszországban 1940-ben. Az ezt bizonyító dokumentumokat eljuttattuk az észt hatóságoknak” - jelentette a balti állam antifasiszta bizottság elnöke, Andrej Zarenkov, hozzátéve, hogy a bizonyítékok az atrocitásokról, amiket Gorshkov a belorussziai koncentrációs táborban elkövetett, szilárdak és kétségbevonhatatlanok.

Ahelyett azonban, hogy rács mögött ülne, a férfi szabadon élhet Észtországban. “Gorshkovot deportálták az Egyesült Államokból és megvonták az állampolgárságát. Ez azért elég sokat elmond nem? Tallinn menedéket adott neki, és megpróbálta elrejteni, de a nemzetközi nyomás hatására kénytelenek voltak vizsgálatot folytatni” - mondta el Zarenkov. Sajnálatos módon a több hónapos vizsgálat nem vezetett eredményre, és az észt hatóságok lezárták az ügyet.

Az észt legfőbb ügyészi hivatal egyik tanácsadója, Carol Mezin elmondta: „Komoly kétség merült fel az ügyben, hogy a dokumentumokban említett Gorshkov azonos-e azzal a Mihail Gorshkovval, aki jelenleg az Észt Köztársaság állampolgára. Az ügy lezárult, mivel a nyomozócsoport nem talált egyéb bizonyítékokat.” A döntés elsőre meglepte Izraelt, de aztán tudatosították, mely országgal is tárgyalnak éppen.

“Felhívtam Washingtont és beszéltem azokkal, akik az ügyét kezelték, hogy volt-e bármi kétség a személyazonosságát illetőleg. Azt mondták semmiféle kétség nem volt” - mondta el Efraim Zurov, a Wiesenthal Intézettől. “Személy szerint ez nem lep meg, mivel az elmúlt 15 év során már volt dolgom észtekkel. Teljes kudarcot vallottak a náci háborús bűnösök megbüntetésében. Úgy tűnik, Tallinnban senki sem akarja ezeket az embereket az igazságszolgáltatás elé állítani.”

És Gorshkov esete nem egyedi. Az SS veteránok menetének megbüntetésétől eljutottak odáig, hogy a náci kollaboránsokat dicsőítik. Nem is olyan régen minden címlapon egy ember szerepelt. Mintegy nemzeti ünnepként zajlott le Harald Nugiseks 90 születésnapja, aki a Vaskereszt - az egyik legmagasabb kitüntetés a Harmadik Birodalomban - utolsó hordozója.

65 évvel ezelőtt a Nürnbergi Törvényszék a náci vezetőket halálra vagy hosszú ideig tartó börtönbüntetésre ítélte. Az emberiség egyik legnagyobb szabású bírósági eljárásának célja a nácizmustól történő megszabadulás volt. De az SS menetel a balti államokban, és a fasiszták rehabilitálásának egyéb jelei arra engednek következtetni, hogy nem sikerült teljesen elsajátítani a történelem leckéit.
 
Konrád / Forrás: ma.hu

2011. november 22.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap