Élőlánccal tiltakoztak József Attila szobráért

nyomtatás

Mintegy kétszázan tiltakoztak élőláncot formálva ma a Kossuth téren József Attila szobránál, azt követelve, hogy a tér átrendezésének ne essen áldozatául a költő szobra. "József Attila érinthetetlen, ő a miénk, bennünk, a szívünkben él!

De ki fog ezekre a mai senkikre emlékezni? - intett a parlament felé beszéde közben Lévai Katalin, a II. kerületi időközi önkormányzati választás független - MSZP-s támogatású - képviselőjelöltje. A költő szobrát körülvevő demonstrálók az ellen is tiltakoztak, hogy a hatalom nemcsak József Attila, hanem Károlyi Mihály - a Parlament túloldalán lévő - szobrát is eltüntetné a térről.
Az indoklás a nyáron, kormánypárti képviselők előterjesztésére elfogadott határozati javaslat, amely kimondta, hogy mintegy 2,5 milliárd forintért a teret vissza kell állítani az 1944-es formájába. Ha szó szerint vesszük a tér "1944 előtti képzőművészeti arculatának helyreállítását", azt jelenti, hogy Károlyi Mihály szobrát Tisza Istváné, Kossuth Lajosét a Batthyány-kormányé, József Attiláét Andrássy Gyula miniszterelnöké válthatja fel. Kövér László házelnök egyébként már tavaly júniusban, a Magyar Hírlap és az Echo Tv közönségtalálkozóján ígéretet tett arra, hogy "négy év múlva már nem fog a mostani helyén állni a Károlyi-szobor."

Mindezt pénteken Hiller István "őrült ötletnek" nevezte. A volt MSZP-s kulturális miniszter szerint ez az elképzelés azt jelzi, hogy őrület uralkodik a kulturális politikában. "Épeszű embernek ilyen nem jut eszébe (...), ez nem pártállások, hanem a normalitás és az őrület küzdelme" - mondta, megjegyezve, hogy a kultúrát szerető jóakaratú emberek nem hagyhatják a József Attila-szobor eltávolítását. "De ha az az elképzelés, hogy kevesebb pénz, kevesebb József Attila, ám több Dörner György és Csurka István, akkor ez az ország tud választani".

A tér átalakítása ellen az elmúlt hetekben többször felszólalt az LMP is. Vágó Gábor például kifejtette: a kormányzat nemcsak a téren, hanem az országban is az 1944 előtti állapotokat akarja visszaállítani, a kabinet ugyanúgy tekintélyelvű rendszert épít ki, ahogy az 1944 előtt is történt. A költő szobrát "védelmébe vette" Kukorelly Endre József Attila-díjas író, költő, az LMP képviselője is. Az MSZP elnöksége pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a József Attila művében megtestesülő értékvilág szöges ellentétben áll a jelenlegi országvezetés szegényellenes, szolidaritást nem ismerő hatalomfelfogásával.

A mai tiltakozó akción kétszáz ember fogta egymás kezét: mások mellett ifjabb Donáth Ferenc orvos, mellette egy fiatal lány, több szocialista képviselő, pesti közemberek. Egyébként nem messze a szobortól, a "Cipők a Dunánál" emlékhelynél, a rakparton tartják november 9-én a Nemzetközi Antifasiszta napot.


NÉPSZAVA-információ /


2011. október 28.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap