Charles Gati a Die Pressében: Magyarország irányított demokrácia

nyomtatás

A Die Presse című osztrák konzervatív lap Gati: Magyarország irányított demokrácia címmel közölte kedden Michael Laczynski Charles Gatival készült interjúját.

Charles Gati amerikai politológus keményen ítéli meg Orbán Viktort, és a demokratikus játékszabályok figyelmen kívül hagyásával vádolja, azzal, hogy a magyar miniszterelnök be akarja betonozni pártja, a Fidesz hatalmát. 

Die Presse: Professzor úr, Ön a Népszabadságban áprilisban megjelent vendégkommentárjában nemzetközileg elmagányosodottnak minősítette Orbán Viktort. Ma is olyan elmagányosodott  a magyar kormányfő, mint fél évvel ezelőtt?

Charles Gati: Még magányosabb. Akkor a tiltakozásokat kiváltó médiatörvény módosításáról volt szó. Azóta más témák is felmerültek, amelyek ezt az elszigeteltséget elmélyítették, ezek közé tartoznak például a bankokra kirótt önkényes adók. Ausztria erre parádés példa: hat hónapja Bécs csendben volt, ma a leghangosabb bírálók közé tartozik.

– Orbán miniszterelnök elsősorban Magyarország átépítésével van elfoglalva. Van-e hosszabb távú politikai víziója is?

– Nagy elméleteket hangoztat a Nyugat hanyatlásáról és az új keleti szélről. Ezt Oroszországra, Kínára és Indiára érti. Orbán azt a nézetet képviseli, hogy Kína fogja meghatározni a 21. századot – ahogyan a megelőző évszázadot az Egyesült Államok határozta meg. Kétesnek tartom ezt a tézist, de úgy tűnik, ma Magyarországon pregnánsan Nyugat-ellenes hangulat uralkodik. Orbán tudja, hogy ezt jól fogadja a lakosság nagy része.

– Apropó támogatás: a konzervatív populista pártok ma Európában durva becsléssel a szavazatok negyedére-harmadára számíthatnak. Jaroslaw Kaczynski pártja, amely legutóbb 30 százalékot szerzett a lengyelországi választásokon, reprezentatív példa erre. A Fidesz tavalyi választási győzelme azonban elsöprő volt.

– Igen, 52,7 százalék, és ez a Fidesznek kétharmados többséget biztosított a parlamentben. Orbán és pártbeli kollégái ezt az 52,7 százalékot biankó csekknek tekintik mindenre, ami csak eszükbe jut. Ám a választások óta elfogadott legtöbb törvény, illetve azok, amelyek előkészület alatt állnak, a választási harcban egyáltalán nem volt téma. Ezért a népakaratról szóló Fidesz-érv nem érvényes. A nép nem szavazott arra, hogy a sajtót az eddiginél restriktívebb módon kezeljék. Arra sem, hogy a magánnyugdíjpénztárakat államosítsák. Erről a Fidesz a választási harcban egyáltalán nem beszélt, nem mutatott be konkrét programot, hanem csak bírálta a hivatalban lévőket. És most arról beszél, hogy a szavazók legitimálták a fordulatot. Erre ebben a dimenzióban Közép-Európában még nem volt példa.

– Még hatnak Magyarországon a fékek és ellensúlyok?

– Nem. Az alkotmánybíróságnak a kétharmados többségnek köszönhetően megkötötték a kezét. A média már nem tud akadálytalanul eleget tenni ellenőrzési kötelezettségének, a magyarok többsége az állami televízióból meríti a tájékoztatást, és ott a Fidesz szimpatizánsai vették át az ellenőrzést. A médiánál végrehajtott tavalyi elbocsátási hullám példátlan egy demokráciában.

– Ahogyan hallgatja Önt az ember, szinte az a benyomása támad, hogy a mai kormány képzelőerejét meghaladja, hogy esetleg egy napon már nem lesz hatalmon.

– Még rosszabb. A Fidesz megteremtette a keretfeltételeket ahhoz, hogy a következő húsz évre hatalmon maradhasson.

– Ez nem túlreagálás? Lehet vitatkozni a legitimáció mértékéről, a parlamenti mandátumok eloszlásáról, de ez nem változtat azon, hogy a Fidesz választási győzelme egyértelmű volt. Magyarország nyugati bírálóinak talán egyszerűen ki kellene várni, mi következik ezután.

– Magyarország nem diktatúra, és nem hasonlítanám Orbánt orosz kollégájához, Vlagyimir Putyinhoz, vagy a fehéroroszországi Aljakszandr Lukasenkához. Nincsenek politikai foglyok, biztosított a a vélemény szabadsága, Magyarország demokratikus – bár én ezt irányított demokráciának nevezném. De attól tartok, hogy a hibás hazai gazdasági reformok a globális gazdasági turbulenciákkal együtt radikalizálódáshoz vezethetnek.

– Orbán nem Putyin és nem Lukasenka. De talán egy Viktor Janukovics? Elvégre Ukrajnában Julija Timonsenko volt kormányfőt szabadságvesztésre ítélték a múlt héten, és Budapesten perbe fogják Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnököt, mert állítólag pénzügyileg megkárosította az államot.

Charles Gati a Die Pressében: Magyarország irányított demokrácia

***

Charles Gati 1934-ben született, 22 éves korában a szovjet csapatok által levert felkelés után menekülnie kellett Magyarországról. Az Indiana egyetemen védte meg a disszertációját, és jelenleg a washingtoni Johns Hopkins egyetemen tanít. A kilencvenes évek elején az amerikai külügyminisztérium stratégiai tervező stábjának tagja volt. Több könyvet írt, legutóbbi kötete az 1956-os magyarországi felkeléssel foglalkozik és 2006-ban jelent meg. Rendszeresen publikál  a Foreign Affairs című folyóiratban.

 

http://www.galamus.hu

 

2011. október 20.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap