Feloszlatnák a Jobbik polgárőreit

nyomtatás

"Alkotmánysértően működik, tevékenysége és alapszabálya sérti mások jogait és szabadságát, veszélyezteti a közrendet és köznyugalmat" - többek között ezt állapította meg a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesületről a Békés Megyei Főügyészség törvényességi vizsgálata, írta a Dehir.hu.

A hatóság ezért keresetet nyújtott be a szervezet feloszlatása érdekében. Értesüléseink szerint a megyei főügyészség a hét elején sajtótájékoztatót tart az ügyben.

Mint ismert, a vizsgálatot a Hajdú-Bihar Megyei Polgárőr Szövetség kezdeményezte a Jobbikhoz köthető, többek között Gyöngyöspatán és Hajdúhadházon hónapokig járőröző szervezet ellen még márciusban, ugyanis működésük több ponton nem felelt meg a polgárőrségre vonatkozó törvénynek. A megyei főügyészség azonban nem volt illetékes, mivel a szervezetet Békéscsabán jegyezték be, így a kérelmet továbbította Békés megyébe.

A Hajdú-Bihar Megyei Polgárőr Szövetség és a Szebb Jövőért Egyesület között akkor mérgesedett el a viszony, amikor kiderült, hogy a Szebb Jövőért kétszáz polgárőre kéthetes demonstrációt tervez Hajdúhadházon, illetve amikor egyik tagjuk, Rubi Gergely jobbikos országgyűlési képviselő "élesen bírálta a helyi polgárőröket". Ám miként Tóth Attila, a megyei polgárőrök elnöke korábban elmondta, Rubi nem kért bocsánatot, és feljelentette őt. Rubi lemondott mentelmi jogáról, így az ügy bíróság elé kerülhet.

A Szebb Jövőért Egyesület március elejétől csaknem három héten át járőrözött a Heves megyei Gyöngyöspatán, állításuk szerint a megszaporodott bűncselekmények miatt, majd áprilisban Hajdúhadházon jelentek meg. Noha a Jobbik vezetése rendre cáfolta, a szervezetet többen - így az érintett településeken élő romák - a jogerősen feloszlatott Magyar Gárda utódának nevezték. Ezt alátámasztja az is, hogy a radikális párt rendezvényeit tavasszal már a Szebb Jövőért tagjai biztosították.

Megjelenésük azonban más szervezeteket is felbátorított, például a félkatonai Véderőt, amely szintén Gyöngyöspatán kezdett gyakorlatozni és katonai kiképzőbázist épített a helyi cigánysor mellett. A faluban számos konfliktus robbant a romák és a szélsőségesek között. Pintér Sándor belügyminiszter "jogi választ" ígért a helyzetre, ezért a kormány bevezette az egyenruhás bűnözés elleni törvényt.

B. L. N. / Népszava

2011. szeptember 3.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap