GENERÁCIÓVÁLTÁS A FIR ÉLÉN: HANTI VILMOS SZEMÉLYÉBEN MAGYAR LETT A FIR ÚJ ELNÖKE

nyomtatás

Az Ellenállók Nemzetközi Szövetsége- Antifasiszta Világszövetség (FIR) megalapítása 60. jubileumának előestéjén 2011. július 1-jén Bécsben tartotta tisztújító kongresszusát, melyen 16 ország antifasiszta szervezeteinek küldötte megválasztotta a nemzetközi szervezet új elnökét. A FIR 60 esztendős fennállásának történetében először lett magyar nemzetiségű elnök, Hanti Vilmos, a MEASZ elnöke.

A kettős jelölés során kétharmados arányú támogatottsággal s a generációváltás jegyében megválasztott új vezető 7 évig a FIR alelnökeként munkálkodott. Megválasztása a MEASZ számára különös jelentőségű, ezáltal a magyar antifasiszták eddigi antifasiszta politikáját, széles kapcsolatrendszerét is elismerték.
A FIR új magyar elnöke záróbeszédében hangsúlyozta, hogy 66 évvel a fasizmus legyőzése után még tisztábban látjuk, a fasizmus nem pusztult el végleg a II. világháború befejezésével. A fasizmus kialakulásának feltételeit a kapitalizmus újra és újra termeli.
A napjainkban tapasztalható történelemhamisítások azoknak az antifasiszta ellenállóknak az emlékét szeretnék bemocskolni, akik a békéért, a szabadságért, az egyes nemzetek függetlenségéért, a demokráciáért igazi hazafiként küzdöttek. Büszke arra, hogy Magyarországról is 22 országban vettek részt az antifasiszta ellenállásban. Az nem lehet, hogy az antifasiszta ellenállók fölöslegesen áldozták életüket a II. világháborúban! Nem szabad elfelejteni, hogy az antifasiszták politikai ellenfelei abban érdekeltek, hogy gyengítsék az antifasiszta mozgalmat. Előbb emlékműveiket, jelképeiket akarják elpusztítani, utána pedig a demokrácia hívei következhetnek. Nem megkerülendő arról is szólni, hogy teljesen képtelenség, felháborító gaztett, hogy sokan egyenlőségjelet tesznek a kommunizmus és a fasizmus közé vagy egyenesen az antifasiszta ellenállókat terroristáknak minősítik, mindezzel jelentősen gyengíteni próbálva a mai antifasiszta ellenállás lehetőségeit. Ehhez sajnos többször partnerek a nem szélsőjobbos politikai erők is.
Az újabb generációknak kötelességük, hogy megőrizzék az egykori antifasiszta ellenállók, az antifasiszta harcok nemes emlékét! A FIR fontos feladata, hogy továbbra is integrálja a veteránok és a fiatalabbak együttműködését.
Napjainkban, amikor a szélsőjobb hangosabban, erőszakosabban, sokszor eredményesen mozgolódik, gyakran a középjobb politikai erőinek csendes támogatásával, különösen fontos, hogy az antifasiszták, össze tudjanak fogni!
A magyar antifasiszta szervezet, a MEASZ tagsági könyvén ez áll: az antifasizmus nem jobb vagy baloldaliság kérdése hanem egy humanista életút.
Még ha a világ dolgairól más-más az elképzelésük is, de az újfasizmus elleni fellépők nagy családjában helye van a kommunistáknak, a szociáldemokratáknak, a liberálisoknak, a zöldeknek, a mérsékelt jobb oldali erőknek, vallásosaknak a nem vallásosoknak, a szakszervezeti tagoknak, a nem szakszervezeti tagoknak, a különféle civil szervezeteknek: ifjúságiaknak, veterán szervezetek, a szélsőjobb kivételével valamennyi pártnak, a közvélemény formálóinak, legyenek azok művészek, újságírók, vagy bárkik, akik tudnak és akarnak tenni az újfasizmus ellen. A FIR-nek fontos feladata, hogy kapcsolatrendszerét ezekben az irányokban bővítse.
A rasszizmus, az antiszemitizmus, a mindenféle kisebbség elleni fellépés a fasizmus előszobája. A FIR-nek fontos feladata továbbra is a béke, az emberi jogok védelme, a demokrácia erősítése az, amellyel gátat lehet vetni a kapitalizmus barbárságának. Ha az emberek szociális biztonsága meggyengül, kiútkeresésük során könnyen juthatnak el a populista szélsőjobb karjaiba.
A FIR egyfajta ernyőszervezetként működik. A munkája nem lehet teljes tagszervezeteinek széleskörű lelkes, kitartó tevékenysége nélkül. Fontos, hogy a FIR vezetése támogassa ezeket a tevékenységeket, ha kell erősítse föl az értékes kezdeményezéseket.

A FIR a kongresszust követő napon, július 2-án tartotta megalapításának 60. évfordulós ünnepségét Bécs régi tanácsházának dísztermében. Az ünnepséget Dr Vitányi Iván egykori magyar antifasiszta ellenálló, Bajcsy-Zsilinszky Endre rabtársa, a MEASZ Nemzeti Tanácsa elnöke, MSZP-s országgyűlési képviselő nyitotta meg. Az ünnepi eseményen FIR-becsületplakett kitüntetést kapott Magyarországról egykori antifasiszta ellenállási tevékenységéért, napjaink antifasiszta kiállásáért Dr Göncz Árpád volt magyar köztársasági elnök (kitüntetését hivatalvezetője, Gulyás András nagykövet vette át), Dr Vitányi Iván, Nagy János, a MEASZ alelnöke és Szigetvári Miklós, aki 60 éve az alapító ülésen is részt vett, s aki a bori táborban Radnóti Miklóssal együtt volt. Magyarországról meghívottként részt vett az ünnepségen a két munkáspárti vezető is, Dr Thürmer Gyula elnök és Vajnai Attila elnök és Hirschler Tamás, a Magyar Antifasiszta Liga elnöke.
Hanti Vilmos első FIR elnöki szereplését július 3-án a szerbiai Szabadkán, a Városháza Dísztermében kezdte, ahol megnyitotta az antifasiszta ifjúsági találkozót, majd részt vett és felszólalt Bogdan Pajtics vajdasági miniszterelnökkel július 7-én az Újvidék melletti vajdasági központi antifasiszta gyűlésen, amelyet a jugoszláv ellenállás megkezdésének 70. évfordulója alkalmából szerveztek.

A MEASZ titkársága

2011. július 17.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap