Wass Albert tér és szobor

nyomtatás

Egy hónapja még nem viselte közterület Budapesten a jobboldali körökben különösen népszerű erdélyi magyar író és költő nevét, jelenleg azonban már két Wass Albert tér is van, viszont hamarosan csak egy maradhat.

Lehet egy Wass Albert térrel kevesebb?

Egy hónapja még nem viselte közterület Budapesten a jobboldali körökben különösen népszerű erdélyi magyar író és költő nevét, jelenleg azonban már két Wass Albert tér is van, viszont hamarosan csak egy maradhat.

A XVII. kerület és a XIV. kerület testületi döntéseit követően, április 27-én határozott a fővárosi közgyűlés úgy, hogy teret neveznek el Was Albertről Rákosmentén és Zuglóban. Utóbbi helyszínen 2006 elején - Rátonyi Gábor fideszes polgármester idején - szobrot állítottak a költőnek, most pedig a Pákozdi teret nevezték el róla.

Ám kérészéletű volt Czeglédi Jánosnak, a Jobbik zuglói és fővárosi közgyűlési képviselőjének kezdeményezése, mivel a Papcsák Ferenc fideszes polgármester vezette jobboldali többségű XIV. kerület képviselőtestülete a névváltást jóváhagyó - és döntésre az illetékes fővárosi közgyűléshez terjesztő - határozatát éppen mai ülésén készül megsemmisíteni. Az átnevezés visszavonásáról szóló javaslatot nem Czeglédi, hanem Fidesz-KDNP-s képviselőtársa, Mélykuti Ilona nyújtotta be.

Különösen érdekes a javaslat indoklása. Az átnevezést ugyanis azért kellene visszavonni, mert a téren lakók feje felett döntöttek arról és mint kiderült, nekik ez nagyon nem tetszik. Mindezt az előterjesztés is elismeri: "a testület döntését megelőzően a Pákozdi téren lakók véleményének kikérése nem történt meg, s a döntést követően nagyarányú lakossági tiltakozás mutatkozik". Ezért várhatóan a testület visszavonja alig hat héttel ezelőtti döntését és kéri a fővárosi közgyűlést, változtassa vissza a tér eredeti nevét.

Így csak a Rákosmentén maradna Wass Albert tér - ott áll a költő egyik szobra, melyből még hat van Budapesten, országszerte pedig további negyvenhárom. Az utóbbi idők névváltás-dömpingje amúgy is rosszul sült el: a Moszkva tér Széll Kálmán térré átnevezése miatt az orosz külügyminisztérium, míg a Roosevelt tér Széchenyi térré keresztelése miatt a volt amerikai elnök unokája tiltakozott a főpolgármesternél. Annyit értek el, hogy Tarlós István megígérte: majd valahol máshol neveznek el közterületet az orosz fővárosról és Rooseveltről.

L.T. / Népszava


Felavatták a Wass Albert szobrot

Veszprém - Raffay Béla szobrászművész alkotását, a Wass Albert szobrot egy magát megnevezni nem kívánó személy ajándékozta a városnak, a szobrot csütörtökön délután avatták fel a Városháza telt házas aulájában.

Wass Albert idézettel köszöntötte a vendégeket Némedi Lajos alpolgármester, majd köszönetet mondott a nagylelkű felajánlónak, Debreczenyi János korábbi és Porga Gyula jelenlegi polgármestereknek, valamint a Wass Albert Alapítványnak. Lőwey Lilla - irodalmi szerkesztő avatóbeszédében - kiemelte, Wass Albert - írói hagyatékával - hidat épít múlt és jövendő között, a művészi alkotás nap mint nap emlékeztet arra, mire intett az író bennünket, milyen értékeket hozott létre. 

Az alpolgármesterrel közösen leplezték le a szobrot, amit Márfi Gyula katolikus érsek, Ittzés János evangélikus püspök és Steinbach József református püspök áldott meg. A tizenhárom évvel ezelőtt elhunyt Wass Albertre Bartha József holtmarosi (Erdély) református lelkész emlékezett, megköszönve a veszprémieknek, hogy a szobor otthonra talált a városban, az író a veszprémiek szívében. - Tartsatok össze,magyarok, szeressétek, segítsétek egymást! - mondta. Ideje volna összetartani, magunkra találni, hiszen egymásra szorulunk,egymásra utaltak vagyunk.

Az ünnepség a Szózattal és a székely Himnusszal ért véget.


naplo-online, 2011. február. 17. csütörtök

2011. május 27.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 27. Szombat