Fotókiállítás a nürnbergi-per 65. évfordulója alkalmából

nyomtatás

Fotókiállítás nyílt a nürnbergi-per 65. évfordulója alkalmából az Orosz Kulturális Központban, ahol részt vett a MEASZ országos elnöke, Hanti Vilmos is. Megnyitó beszédet a Központ igazgatója, az Oroszországi Föderáció Nagykövetségének tanácsosa, Borozdin Szergej mondott. Megnyitó beszédét az alábbiakban közöljük magyar és orosz nyelven.

A nürnbergi per 65. évfordulója

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Engedjék meg, hogy üdvözöljem Önöket a Nürnbergi per 65. évfordulója című fotókiállítás megnyitóján, melyet Alekszandr Zvjagincev orosz rendező A nürnbergi vészharangszó. Tudósítás a múltból című dokumentumfilmjének vetítése követ. Az 1945 és 1949 között zajló, náci háborús bűnösöket felelősségre vonó perek sorozatában a nürnbergi per volt az első, mely 1945 novemberétől 1946 októberéig tartott.

A haditörvényszék felállításáról az 1945 augusztusában, Londonban tartott nemzetközi konferencián döntött a Szovjetunió, az USA, Nagy-Britannia és Franciaország. Az egyezmény, melyet a győztes nagyhatalmak aláírtak, mind a 23, a konferencián résztvevő ország álláspontját tükrözte. Az ENSZ közgyűlése jóváhagyta a haditörvényszék szabályzatát, mint az emberiség elleni bűntettekkel vívott harc általánosan elfogadott eszközét.

A nemzetközi haditörvényszék felállításának kezdeményezését és előkészítését azonban megnehezítette az akkori vezető hatalmak gyanakvása és a közöttük lévő ellentétek. Végül Moszkva álláspontja győzött, mely szerint nem elég megbüntetni a háborús bűnösöket, de a fasizmus emberiség elleni mivoltát is le kell leplezni, meg kell érteni, milyen okok és feltételek vezettek a megszületéséhez. A szovjet fél azt ajánlotta, hogy nyilvános bíróságot állítsanak fel erre a célra. Az egyességre jutást nagyban elősegítette, hogy 1944 őszétől az Egyesült Államok is támogatta ezt a nézőpontot.

Az amerikai és szovjet fél közeledésének köszönhetően a három nagyhatalom 1945 februárjában a Jaltai konferencia határozataiban részletesen rögzítette az 1943-as Nyilatkozatban foglaltakat, és a német militarizmus és nácizmus felszámolását tűzték ki célul. A nemzetközi haditörvényszék felállítását a Szovjetunió hosszadalmas, következetes diplomáciai harca is nagyban elősegítette.

A törvényszék 403 ülést tartott, melyek során a Vád a nácik bűnösségét alátámasztandó olyan bizonyítékokat is felvonultatott, mint például a Szovjet hadsereg haditudósítóinak a majdaneki, auschwitzi és sachsenhauseni koncentrációs táborokban készített felvételei.

1946. október elsején kihirdették a nürnbergi törvényszék döntését, melynek értelmében 12 náci főbűnöst ítélték kötél általi halálra, hármat életfogytiglani börtönbüntetésre és négyet tíztől húsz évig terjedő börtönbüntetésre. Az elkövetkező perek során a Nürnbergben lefektetett elvek alapján összesen több, mint hetvenezer náci bűnöst és cinkostársaikat ítéltek el.
Napjainkban sajnos vannak a világban olyan erők, amelyek kísérleteket tesznek a második világháború történetének átírására, akik tisztára akarják mosni a náci bűnösök nevét, sőt, hősöket akarnak csinálni belőlük. A nemzetközösségben elterjesztett, a világháború előtti és háborús időket taglaló, politikától átszőtt értelmezések azt állítják, hogy Hitler és Sztálin, a nácizmus és kommunizmus egyformán felelős a második világháború kitöréséért – pedig a Szovjetunió és a Harmadik Birodalom politikájának ideológiája és gyakorlata között szembeötlő a különbség. Ezek az erők gyakorlatilag felül akarják vizsgálni a nürnbergi per eredményeit, melyek pontosan leírják, kik kezdeményezték a világháborút, kik a főbűnösök, valamint minősítik a náci ideológiát és a nácik által elkövetett bűnöket. Éppen ezért nagyon fontos és aktuális, hogy a világ társadalmai minél gyakrabban tanulmányozzák a nürnbergi per történetét és eredményeit.

A haditörvényszék felállításának 65. évfordulója alkalmából 2010. novemberében a nürnbergi bíróság épületében megnyitották a Nürnbergi Per Múzeumát – az ünnepélyes megnyitón részt vett Szergej Lavrov, az Oroszországi Föderáció külügyminisztere, aki beszédében kihangsúlyozta, hogy „Politikai és jogi értelemben a nürnbergi törvényszék korának egyértelműen a legjelentősebb eredménye, melynek létrehozásának, munkájának és eredményeinek sikerében kulcsfontosságú szerepet játszott az ENSZ tagjainak egyhangú döntése. Szergej Lavrov arra is felhívta a figyelmet, hogy napjainkban az ENSZ jogi eszközeit segítségül hívva a világ társadalmainak kötelessége harcolnia a neonácizmus, fajgyűlölet, xenofóbia és szélsőségesség ellen.”

Az ünnepélyes megnyitó végén a külügyminiszter a múzeumnak ajándékozta a minisztérium levéltárának és egyéb archívumoknak a nürnbergi perhez kapcsolódó dokumentumait és fényképeit. Ezek a dokumentumok részletesen bemutatják a haditörvényszék felállításának előzményeit, megszervezésének főbb állomásait. Sok közülük soha nem került nyilvánosságra, és ennélfogva a maga nemében egyedülálló.

Összességében a nürnbergi per úgy írta be magát a történelembe, mint a civilizált országok náci bűnösök fölött aratott közös győzelme. Az 1946-ban Nürnbergben elfogadott ítéletek máig sem veszítettek jogi és politikai jelentőségükből, továbbra is útmutatóul szolgálnak az agresszív, soviniszta megnyilvánulások elleni harcban, felszólítanak arra, hogy ne hagyjuk megtorlatlanul a súlyos bűnöket valamint a nemzetközi és emberi jogok eltiprását.

Ez a történelmi jelentőségű per szigorú ám igazságos ítéletet hozott a fasizmus és nácizmus képviselői, a háborút kirobbantó és nemzeteket egymás ellen fordító bűnösök fölött. Ez az ítélet mindenkor érvényes és ellene fellebbezésnek nincs helye! Fontos, hogy a modern, civilizált társadalmak működéséhez szükséges nemzetközi jog tekintélyének megerősítése érdekében minden lehetséges eszközzel támogassuk a per eszméinek terjesztését, kitartsunk azon álláspont mellett, hogy az ott megszületett ítéletek igazságosak voltak.

Kedves Vendégeink! Köszönöm megtisztelő figyelmüket. Kérem, ismerkedjenek meg a kiállítás anyagával, és nézzük meg közösen a már említett dokumentumfilmet.

65-летие Нюрнбергского процесса
(выступление на открытии выставки 8.02.2011 г.)

Рад приветствовать всех присутствующих в РКЦ на открытии фотовыставки «Нюрнбергский процесс. 65 лет суду народов» и показе документального фильма российского режиссера А.Звягинцева «Нюрнбергский набат. Репортаж из прошлого», приуроченные к 65-летию Международного военного трибунала над бывшими руководителями нацистской Германии, который прошел с ноября 1945 года по октябрь 1946 года в Нюрнберге.

Решение о проведении Трибунала было основано на Соглашении между СССР, США, Великобританией и Францией и подписано на международной конференции, проходившей в Лондоне в августе 1945 года. Этот документ отразил согласованную позицию всех 23 стран-участниц конференции, принципы Устава военного трибунала были утверждены Генеральной Ассамблеей ООН как общепризнанные в борьбе с преступлениями против человечества. Трибунал был сформирован на паритетных началах из представителей четырех держав-победительниц.

Сама идея создания международного суда, как и последующий ход его подготовки, рождались в непростых условиях противоречий и взаимной подозрительности ведущих мировых держав того времени. В итоге возобладала точка зрения Москвы, состоявшая в том, что необходимо не только наказать военных преступников, но и разоблачить античеловеческую сущность фашизма, выяснить породившие его причины и условия. Советская сторона предлагала организацию в этих целях гласного суда. Во многом нахождению компромиссов способствовало и то, что с осени 1944 г. эту точку зрения стали решительно поддерживать и политики в США.
Благодаря сближению позиций американской и советской сторон принципы Декларации 1943 г. были развернуты в постановлениях Крымской конференции трех держав (февраль 1945 г.), провозгласивших своей целью уничтожение германского милитаризма и нацизма. Во многом созданию Международного военного трибунала способствовала и длительная последовательная дипломатическая борьба Советского Союза за осуществление идеи о «Суде народов».

Всего в рамках Трибунала было проведено 403 судебных слушания, на которых Обвинение, в т.ч. впервые, использовало такие доказательства вины нацистов как и документальный фильм о концлагерях «Майданек», «Заксенхаузен», «Освенцим», снятый фронтовыми кинооператорами Советской Армии.

1 октября 1946 года был оглашен приговор Нюрнбергского трибунала, в соответствии с которым 12 главных военных преступников были приговорены к смертной казни через повешение, трое преступников - к пожизненному заключению и четыре преступника - к тюремному заключению на сроки от десяти до двадцати лет. На последовавших за этим судебных процессах в Германии и других странах, были осуждены на основе принципов, выработанных в Нюрнберге, в общей сложности более 70 тыс. нацистов и их пособников.

Сегодня, к сожалению, в мире есть силы, которые предпринимают попытки переписать историю Второй мировой войны, провести ревизию ее итогов, обелить, а то и героизировать нацистов и их пособников. В насаждаемых в международном сообществе политизированных трактовках истории предвоенного и военного периода звучат утверждения о, якобы, равной ответственности Гитлера и Сталина, нацизма и коммунизма за развязывание Второй мировой войны, несмотря на очевидную разницу между идеологией и практикой политики Советского Союза и Третьего рейха. Фактически делается заявка на пересмотр итогов Нюрнбергского процесса, в которых четко определены инициаторы и виновники войны, дана квалификация нацистской идеологии и нацистских преступлений. Поэтому для мировой общественности крайне важно и актуально как можно чаще обращаться к истории Нюрнбергского процесса и его итогам.

Поэтому очень важно, что в связи с 65-летием Военного трибунала в ноябре 2010 года в историческом здании земельного суда Нюрнберг-Фюрт, где проходили заседания «Суда народов», создан музей Нюрнбергского процесса, в церемонии открытия которого участвовал глава российского МИДа С.В.Лавров, который отметил в своем выступлении, что «Нюрнбергский трибунал однозначно признается крупнейшим политико-правовым достижением своей эпохи, ключевым фактором успеха которого видится единодушие Объединенных Наций при его создании, в ходе его работы и при оценке его результатов. Сегодня долг всего мирового сообщества, подчеркнул также С.В.Лавров, бескомпромиссно бороться с проявлениями неонацизма, расовой ненависти, ксенофобии и экстремизма, задействуя широкий правовой инструментарий ООН».

По окончании церемонии С.В.Лавров передал в дар Музею копии относящихся к Нюрнбергскому процессу документов и фотографий из архива МИДа и других архивов. Они наглядно раскрывают предысторию создания Военного трибунала, процесс формирования опорных элементов его международного инструментария и организационного оформления. Многие из них никогда не публиковались и имеют уникальный характер.

В целом опыт Нюрнберга навсегда вошел в историю как выдающийся пример закрепления объединенными усилиями цивилизованных государств победы сил мира и прогресса над главными нацистскими преступниками. Принятые в 1946 г. в Нюрнберге решения и сегодня не утратили своего юридического и политического значения, продолжая служить ориентиром для пресечения агрессивных шовинистических действий, для привлечения к уголовной ответственности за наиболее тяжкие преступления, попрание норм международного правопорядка и прав человека.

Суд истории и «Суд народов» вынесли суровый и справедливый приговор идеологам фашизма и нацизма, поджигателям войн и ненависти между народами. Этот приговор вне времени и обжалованию не подлежит! Важно и сегодня всемерно способствовать развитию его идей и принципов, поддержанию духа его справедливых решений во имя упрочения авторитета международного права как неотъемлемой и необходимой основы современного цивилизованного общества.
Благодарю за внимание, прошу ознакомиться с экспонатами выставки и посмотреть документальный фильм.

2011. február 15.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap