A MEASZ –Összefogás a Demokráciáért elnökének, a FIR alelnökének beszéde a Vizafogónál

nyomtatás

"Ez a szobor is bizonyíték arra, hogy a MEASZ már 25 évvel ezelőtt elkezdte Magyarországon, elsőként a Holokauszt, a Soá társadalmi megismertetését. A MEASZ 1990-ben létrehozta erre a célra az Magyar Auschwitz Alapítványát."

Kedves vendégeink!

A meghívó szervezetek nevében köszönöm, hogy eljöttek megemlékezésünkre. Huszonöt évvel ezelőtt, még a rendszerváltás előtt a Fővárosi Önkormányzattal a MEASZ állította az itteni Mártír- emlékművet. A szoborkompozíció eredeti változatát Makrisz Agamemnon készítette 1959-ben, és 1964-ben helyezték el a mauthauseni koncentrációs tábor területén, emlékezve azokra a nagyszámú magyar áldozatokra, akik a II. világháború alatt Mauthausenben mártíriumot szenvedtek. Ez a szobor, amit itt látunk az a mauthauseninek egyharmados kicsinyített másolata, s mint emlékszünk, tavaly került felújításra.

Ez a szobor is bizonyíték arra, hogy a MEASZ már 25 évvel ezelőtt elkezdte Magyarországon, elsőként a Holokauszt, a soá társadalmi megismertetését. A MEASZ 1990-ben létrehozta erre a célra az Magyar Auschwitz Alapítványát.

A Holokauszt Emlékközpont honlapján erről még olvashatunk eképpen: (idézem) A magyar kormány által 2002-ben életre hívott Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány az 1990-ben társadalmi kezdeményezésre alakult Magyar Auschwitz Alapítvány jogutódja.

Köszöntöm azokat a megemlékezőket, akik elfogadták meghívásunkat. Amikor napjainkban azt tapasztaljuk, hogy erőteljesebb a HOLOKAUSZT tagadók hangja, engedjék meg kedves vendégeink, hogy ÉN idézzem egyházam fejének, a római katolikus pápának szóvivőjét: 

„Az egyházfő ismét felemelte szavát a holokauszttagadók ellen, egyúttal teljes és vitathatatlan szolidaritását fejezte ki a zsidóság iránt.”

Kedves vendégeink! E szoborral, mint egy égbe nyúló FELKIÁLTÓJELLEL emlékezünk arra is, hogy Magyarországon a vészkorszak idején nem csak a náci németek pusztították azokat az embereket, akik nem MAGUNKFAJTÁK, HANEM csak MAGUKFAJTÁK voltak. Azért vagyunk itt, hogy tiltakozzunk: SOHA TÖBBÉ EZ NE ISMÉTLŐDHESSÉK MEG.

A magyar történelem fekete lapjaira tartozó időszakból TANULNUNK kell! Tragikus lehet a sokat szenvedett magyar népre, ha napjainkban azt kell tapasztalnunk MAGYARORSZÁGON, hogy az egykori embertelen náci szellem eszméjének támogatottsága erősödik, a vírus szívósan szivárog be mindennapi életünkbe, s lassan-lassan araszolgatunk a félelembe, a kiszolgáltatottságába. 

Ez ellen fel kell lépnünk, erre nemet kell mondania minden humanistának. A demokráciát, annak intézményeit meg kell védenünk egyfajta megújult antifasiszta ellenállással. Legyen szó a szabad sajtóról, a kiszámítható jogalkotásról, az alkotmánybíróságról stb.

66 évvel Budapest fasizmus alóli felszabadulásakor nem csak a háború áldozataira emlékezünk, hanem azokra a magyarokra és nem magyarokra, akik példát mutatva az utókornak, felléptek a fasizmus ellen. Életüket áldozták, életüket kockáztatták a békéért, hazánk függetlenségéért, az 1945-ben létrejövő, törékeny, sajnos csak két és fél évet tartó, de hazánk történelmében addig a legfeljettebb plurális demokráciáért. Ahogy a rendszerváltást követő 20 év plurális demokráciáját, úgy ezt a két és fél évet sem lehet elvenni történelmünk dicső oldalairól. 

Hanti Vilmos a MEASZ –Összefogás a Demokráciáért elnöke, a FIR alelnöke


A Népszabadság kapcsolódó híre: „Erősödő szélsőjobboldali erők

2011. február 12.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap