Az antifasizmus nem jobb- és baloldaliság kérdése

nyomtatás

Az utóbbi hetekben a pápai jobbikosok kijelentései komoly figyelem középpontjába kerültek. Még az egyik napilap, a Népszava is említést tett „Láger, akasztás, meggyalázás” –című írásában a történtekről. Erőss Bulcsú, a Jobbik pápai polgármesterjelöltje azt mondta, hogy látva a pápai Várkertben álló 300 éves platánfát, eljátszott a gondolattal, hogy a nemzet árulóit, történetesen azokat, akik 2004-ben megtagadták határon túli honfitársaikat, erre a fára kellene "fellógatni".


Mindezen kijelentésekre a pápai MSzP-szervezet képviseletében Gőgös Zoltán elnök úgy reagált, hogy az elmúlt húsz évben soha nem történt még ilyen és Pápa demokratikus történelmében példátlan eset, hogy egy hivatalos polgármesterjelölt akasztással fenyegessen bárkit.

„Én azt gondolom, hogy ezen nagyon el kell gondolkozni Pápa demokratikus érzelmű polgárainak, hogy szabad-e olyan jelöltere szavazni, aki ilyen nyilatkozatot tesz. Erre még nem volt példa. Függetlenül attól, hogy milyen értelemben tette azt a kijelentését, el kell határolódni.”

Szeptember 9-én, Orbán Imre pápai Jobbik elnök sajtótájékoztatóján „külön örömként” aposztrofálta az MSzP tőlük való elhatárolódását, majd a Fidesz helyi elnökének egy a napokban tett kijelentésére is reagált. A Jobbik helyi elnöke szerint dr. Áldozó Tamás antiszemitának nevezte a radikális pártot.

„Abból a székből, ahonnan Áldozó Tamás szokott minket nézni, a zsinagóga első padsorából, onnan mi tényleg antiszemita párt vagyunk. És mindez – ha ezt tényleg ő mondta – megtiszteltetés számunkra. Egyébként mindenki jól tudja, hogy a Jobbik nem egy antiszemita és rasszista párt”.


A pápai Jobbik Pápai Nemzeti Oldal címmel közreadott lapjában, a nyáron egy fotót közölt, melyen dr. Áldozó Tamás alpolgármester, a pápai Fidesz elnöke, Gőgös Zoltán országgyűlési képviselő, Kerecsényi Zoltán megyei MEASZ elnök, Politzer Sándor a városi Zsidó Kulturális Egyesület elnöke, valamint Lomnici Zoltán főbíró társaságában egymás mellett foglalnak helyet a júniusban tartott városi Holocaust-emlékünnepélyen a pápai zsinagógában. 

Az Orbán Imre által tett kijelentésekre dr. Áldozó Tamás szeptember 10-én tartott tájékoztatóján reagált. Azt hangsúlyozta, ami tegnap történt, az minden határon túlmegy. 

A Fidesz helyi elnöke úgy fogalmazott, ahogy azt a Polgári Kör rendezvénye előtti interjúban is hangsúlyozta, amíg a Jobbik vezetése nem képes kulturáltan, a politika szabályainak megfelelő módon, közérthetően elmondani azt, amit akar, addig a Fidesz a Jobbikkal semmilyen vitába nem hajlandó keveredni, addig nincs miről beszélni. Leszögezte: A városi televízió felvételei igazolják, hogy nem nevezte a Jobbikot antiszemita pártnak. 

"Én a Jobbikról azt mondtam, hogy ameddig nem lesz képes elhatárolódni az antiszemitizmustól és egyéb förtelmes dolgoktól (például a platánfára akasztgatás gondolatától), addig nekünk itt Pápán és a megyében nincsen mit megbeszélnünk." – utalt vissza az egy héttel ezelőtti interjúra az elnök.


„A Zsinagóga első padsora semmiben nem különbözik a pápai Nagytemplom első padsoraitól. És üzenem Orbán Imrének azt is, hogy van egy örök, isteni parancs, úgy szól: „Ne ölj!”. Ha valaki ezt megszegi, akkor utána gyilkos lesz és áldozat lesz. A gyilkosnak minimum kijár az, hogy megnevezzük és rámutassunk, az áldozatnak pedig az, hogy megemlékezzünk róla. Megkérem Orbán Imrét, hogy sétáljon a városban egy kört! Nézze meg az életerős férfiakat és asszonyokat, aztán menjen le a bölcsődébe, nézze meg az ott gondozott gyerekeket. Aztán menjen át az óvodába és az általános iskolába, utána menjen be az idősek otthonába, nézze meg az életerős időseket és a magatehetetlen öregeket. És amikor képben lesz egy ilyen közösségről, a pápaiak közösségéről, akkor gondoljon arra, hogy 1944-ben ezekből az emberekből – a bölcsődés és iskolás korúakból, életerős és magatehetetlen felnőttekből – 2500-at elvittek és megöltek. És ha neki ezen viccelődni támad kedve, és ha ő ehhez képest határozza meg a saját maga és az én helyemet, akkor az egy borzasztó dolog.” Remélem, hogy – ahogy nevezik – a magafajták között is vannak olyanok, akik ettől elhatárolódnak". – fogalmazott Áldozó Tamás.

A Fidesz helyi elnöke hozzátette, akárhányszor fognak emlékezni a zsinagógában az 1944-es eseményekre, ő valóban ott fog ülni az első sorban, akkor is, ha közfeladatot lát el, és akkor is, ha magánemberként van jelen. Áldozó Tamás feltette a kérdést: hol volt Orbán Imre és Erőss Bulcsú, amikor ez a megemlékezés zajlott? Hisz ők is a helyi társadalom kisebb-nagyobb közösségeit kívánják vezetni, legalábbis ezt az igényüket fejezték ki az őszi önkormányzati választásokon történő indulásukkal – fogalmazott.


Az eset kapcsán megkérdeztük Kerecsényi Zoltánt, a MEASZ megyei elnökét, az országos vezetőség tagját is, aki a következőt nyilatkozta:

„Egyetértek Gőgös Zoltán és dr. Áldozó Tamás képviselő urak nyilatkozataival, mert nemcsak igen helyes, hanem mert példaértékű az az antifasiszta magatartás, amelyet képviselnek. Az antifasizmus nem jobb- és baloldaliság kérdése; a Fideszen, az MSzP-n és mindannyiunkon is múlik, hogy közéletünket eltávolítsuk azoktól az eszméktől, amelyektől az emberiség már oly sokat szenvedett, s belássuk, hogy erőinket az emberibb életfeltételek elérésére kell fordítani. Az antifasizmus a humanista ember alapvető erkölcsi értékeinek fontos része, akkor lesz igazi, szilárd demokrácia az országban és a városban is, ha társadalmunk tagjainak elsöprő többsége antifasiszta mentalitású.” – hangsúlyozta Kerecsényi.


Forrás: papa.hu, papa-ma.hu, MEASZ-sajtóközpont

2010. szeptember 10.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap