A Jobbik kezdeményezi a Károlyi-szobor eltávolítását - Az MSZP minden eszközzel megvédi

nyomtatás

A Jobbik országgyűlési határozati javaslatban kezdeményezte a parlament épülete melletti Károlyi Mihály-szobor eltávolítását, illetve egy új műemlék felállítását gróf Tisza István egykori miniszterelnök és házelnök tiszteletére.

Hegedűs Tamás, a párt frakcióvezető-helyettese a szobor előtt tartott hétfői sajtótájékoztatóján kifejtette: a köztársaság első elnökének emlékét azért nem tartják méltónak megörökíteni az Országgyűlés épülete mellett, mert Károlyi Mihály szerintük hazaárulást követett el azzal, hogy leszerelte az I. Világháborúból hazatérő 1,2 millió magyar katonát ahelyett, hogy egy az ország régi határait megvédeni képes nemzeti hadsereget szervezett volna belőlük.

A Jobbik a Kossuth tér 1934-es állapotát kívánja helyreállítani, ami "történelmi igazságtételként" is szolgálna a Károlyi Mihály miniszterelnökké választásának napján meggyilkolt Tisza Istvánnak - húzta alá a politikus.

A Hegedűs Lórántné és Hegedűs Tamás jobbikos képviselők által benyújtott határozati javaslat arra hivatkozva kéri a Kossuth tér átalakítását az illetékes V. kerületi önkormányzattól, hogy a "magyar nép nemzeti önérzetének szimbolikus helyszínén" csak olyan történelmi személyiség szobra állhatna, aki munkájával "Magyarország felemelkedését, népének javát és boldogulását szolgálta".
Hegedűs Tamás kiemelte: Károlyi Mihály személye ezzel szemben a "magyar történelem egyik mélypontját jelképezi, azt a pillanatot, amikor az ezeréves Magyarország darabokra hullott".

A jobbikos képviselő szerint Károlyi Mihályt "tevőleges felelősség" terheli, amiért nem volt képes eleget tenni a haza védelmére irányuló elsődleges kötelezettségének. Hozzátette: a korábbi határok megvédésével Magyarország minden bizonnyal sokkal kedvezőbb tárgyalási pozíciót tudott volna elfoglalni az I. Világháborút lezáró béketárgyalásokon.

A Jobbik korábban június 3-án fejezte ki a Károlyi-szoborral szembeni nem tetszését, a párt politikusai akkor néhány percre fekete lepellel takarták le a műemléket.

Forrás: MTI, hirextra.hu, kép: nol.hu

http://www.parlament.hu/irom39/00387/00387.pdf


Az MSZP erre még nem reagált, de korábban a Fidesznek címezve tiltakozott a "kirekesztő, ókonzervatív politikai kultúra" ellen. Lendvai Ildikó akkor arra reagált, hogy Kövér László, a Fidesz választmány elnöke szintén a Károlyi-szobor eltávolítását ígérte egy közönségtalálkozón.

Lendvai Ildikó szerint pártja minden eszközzel megvédi Károlyi Mihály szobrát, akinek nevéhez a köztársaság születésnapja fűződik, s aki - mint írta - "a szolidaritás örök példáját mutatva" saját birtokát osztotta fel a szegények között.

"Ha a Fidesznek ma nem kell Károlyi, holnap nem kell Ady, Jászi Oszkár, József Attila és Bibó István sem. De a szocialistákon kívül is sokan vannak az országban, akiknek kell" - írta akkori közleményében Lendvai Ildikó.


Forrás: MTI


2010. június 17.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap