dr. Lebovits Imre a Horthy-korszakról

nyomtatás

1944-ben Tiszafüreden egy katonatiszt a gettóba hajtott zsidók közül kiemelt egy tizenöt éves fiút és beosztotta az általa vezetett munkaszolgálatos századba. Ezzel megmentette az életét. A gettóba zártak, közöttük a fiú családja, Auschwitzban pusztultak el. A fiú, dr. Lebovits Imre ma is él, 81 esztendős, és május 13-án Pápa városába látogatott, hogy antifasisztákkal, s érdeklődőkkel találkozhasson.

A vészkorszak túlélőjét, a BME Központi Könyvtárának nyugalmazott főigazgatóját, a MEASZ tagját, akit munkásságáért Mádl Ferenc volt, és Sólyom László jelenlegi államfő is kitűntetett, a Pápa és Környéke Zsidó Kulturális Hagyományőrző Egyesület, a helyi Hit Gyülekezete, valamint a MEASZ Veszprém megyei Szervezete hívta meg Pápára, hogy előadás keretében valljon kalandos életútjáról, személyes emlékeiről s magáról a magyar történelem 1920 és 1944 közötti időszakáról; arról, amelyben ifjúkorát élte.
Lebovits Imre túlélte a munkaszolgálatot, a deportálást, a holocaust iszonyatát. Úgy volt ereje és hite mindent újrakezdeni, dolgozni mérnökként, egyetemi oktatóként, magyar polgárként, hogy közben nem felejtette soha, mi mindenen ment keresztül. Nem bűnösöket keresett, hanem a mártírrá vált társak emlékének őrzéséért tevékenykedett. Fő szervezője és irányítója volt a tiszafüredi izraelita temető felújításának, több mint egy évtizede foglalkozik eredményesen azon személyek felkutatásával, akik a második világháború alatt a magyar zsidókat mentették. Erre példa nagy sikerű könyve, a „Zsidótörvények-zsidómentők” című is. Pápai előadását tényszerűen, korabeli dokumentumok, levelek, idézetek színesítették, külön kiemelve a zsidómentõk csodálatos, de életveszélyes helytállását a Horthy-korszakba beágyazva. 1920 és 1944 között működő kormányok mindegyike foglalkozott a zsidósággal, negatív értelemben. A Horthy-rendszer zsidópolitikája a náci Németországgal összefogva – akarva akaratlanul is – kikövezte azt az utat, melyen sok ezer magyar állampolgárt elvittek és megöltek a koncentrációs táborokban.
Az előadás második felében Lebovits bemutatta "Zsidótörvények - zsidómentők" címmel 2007-ben megjelent könyvét, amely a magyarországi zsidóság kálváriáját, az üldözötteket mentő embereket és tetteiket állítja előtérbe. A szerző több mint négyszáz oldalban gazdag dokumentumanyag segítségével mutatja be a magyarországi holokauszt történetét, azt, hogyan degradálták másodrendű állampolgárokká a zsidókat, miként jutott el Magyarország odáig, hogy polgárai százezrei nézték végig a magyar zsidóság kálváriáját. A kötet második felében rövid életrajzzal szerepel az a mintegy 700 ember, akik életüket kockáztatva emelték ki az üldözötteket a halált jelentő fogságból. A tanulságos alkalom végén - melyet sok kérdés, hozzászólás zárt a közönség soraiból -, az érdeklődőkkel megtelt hajdani, a zsidó Perutz-testvérek építette textiles kultúrházban, a nemrégiben esztétikusan megújult jelenlegi gyülekezeti-közösségi központ nagytermében a szervezők nevében Kerecsényi Zoltán, a MEASZ országos elnökségének tagja, megyei elnök antifasiszta-emléklapot nyújtott át Lebovits Imrének életútja elismeréseként. 
A rendezvényt jelenlétével megtisztelte és a jeles vendéget meleg szavakkal köszöntötte a pápai zsidóság nevében Politzer Sándor egyesületi elnök, valamint a helyi pünkösdi-karizmatikus közösség képviseletében Ortutay Gábor lelkipásztor. A helyszínen részt vevő érdeklődő pápaiak az alkalom végén többen megjegyezték, örömmel látják, hogy ma Magyarországon vannak ilyen rendezvények is, ahol nyíltan lehet az igazságról beszélni, s remélik, hogy a jövőben is lesznek ilyen előadások, amire ma nagyon szükség van hazánkban!

Forrás: papa-ma.hu, Measz-tudósító

2010. május 13.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 27. Szombat