A fasizmus ellen

nyomtatás

Szombaton délelőtt roma és antifasiszta szervezetek képviselői álltak őrt az Ismeretlen katona emlékművénél, a Hősök terén.

Délelőtt 10 órától délután 5-ig négy-négy ember váltotta egymást, így tisztelegve az áldozatok emléke előtt. Az első váltásban ott láttuk Hanti Vilmost, a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségének elnökét, valamint Teleki Lászlót, az MSZP kisebbségügyi ügyvivőjét. Az eseményen tiszteletét tette Vágó István és még jó néhány közéleti személyiség is.

Bohus László, a Roma Polgárjogi Mozgalom elnöke fontosnak tartotta a helyszínválasztást, mert a Hősök tere díszletei között szerették volna rádöbbenteni az embereket, hogy a fasiszta pártok mutatta út hová vezet. "Remélem, megmutathatjuk újnáci vendégeinknek, hogy mi vagyunk többen"-mondta.

Forrás: kép+szöveg: mixonline.hu


"A cigányság sorsa nem rendészeti kérdés"

Egész napos kegyeleti őrségállást tartott több antifasiszta és roma polgárjogi szervezet a Hősök terén a romagyilkosságokban elhunyt áldozatok emlékére, a fasizmus és az erőszak terjedése ellen.A civilek között megjelent többek között Helmut Scholz európai parlamenti képviselő, az Európai Baloldali Párt külügyi vezetője, Teleki László és Szanyi Tibor MSZP-s képviselők, Horváth Aladár, a Roma Polgárjogi Alapítvány elnöke, Kolompár Orbán, az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) elnöke, Hanti Vilmos, a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségének (MEASZ) vezetője és Donáth László evangélikus lelkész is. A romagyilkosságok áldozatai családjának adománygyűjtést is tartottak a helyszínen.

Korábban ugyancsak a Hősök terére hirdette meg kampányrendezvényét a Nemzeti Forradalmi Párt (NFP) nevű szélsőjobboldali szervezet. Néhány nappal ezelőtt azonban - nem sokkal azután, hogy antifasiszta szervezetek megjelenését is engedélyezte ide a rendőrség - lemondták a demonstrációt. A rendőrség ennek ellenére számított a megjelenésükre, s a Hősök tere környékére több autót is kivezényelt. Sajtóhírek szerint ugyanis az NFP külföldről hívott "erősítésének" repülőjegy-foglalásait a mai napig nem mondták vissza. Tudósítónkat a helyszínen arról tájékoztatták, hogy két, a közelben leparkolni kívánó német rendszámú autóbuszt már elirányítottak a helyszínről.

A megmozdulás részt vevői tízperces váltásokban álltak őrt az Ismeretlen Katona emlékműve előtt. Mellettük oszlopokon a 2008-ban kezdődött, másfél évig tartó romák elleni gyilkosságsorozat helyszínein készült fotói voltak láthatók. A megemlékezésen Csorba Csaba, a Tatárszentgyörgyön 2009 februárjában a kisfiával együtt kivégzett Csorba Róbert édesapja is megjelent. Szomorúan számolt be arról, hogy az önkormányzat a temetési hozzájáruláson kívül a mai napig nem támogatta a gyászoló családot.

"Nekem félnivalóm már nincs. Amit féltettem valaha, már elvesztettem - mondta tudósítónknak. Csorba Csaba szerint a tatárszentgyörgyi esetben nem azok lehettek az elkövetők, akiket a rendőrség tavaly augusztusban elfogott. Beszélt arról is, hogy a család legkisebb tagja, Csorba Blanka leleményességén múlt csak, hogy őt a gyilkosok nem végezték ki. - Őt is meg akarták ölni, de elbújt, a kislány szerint - aki szemtanúként azóta is öt gyilkosról beszél - folyton azt kérdezgették: "hol a kislány, hol a kislány". A hat éves lány elbújt, s a tettesek végül nem találták meg.

"Észre kellene vennie a társadalomnak, hogy a szegénység, a cigányság sorsa nem rendészeti kérdés - mondta helyszíni tudósítónknak Donáth László evangélikus lelkész arra utalva, hogy az egyre terjedő fasiszta eszmék milyen hatással vannak az emberek megítélésére, világképére. A legnagyobb baj, hogy a most felnövő fiatal generáció - amelynek tagjai egyre inkább a Jobbik szélsőséges eszméit tartják követendőnek - fejében ez mind rendben van - folytatta gondolatmenetét a lelkész. Hozzátette, aki elfelejt - vagy inkább nem akar - emlékezni a történelem szörnyűségeire, az támogatja, hogy azok megismétlődjenek.

A Roma Polgárjogi Mozgalom vezetője, Bohus László a Népszavának azt is elmondta, szeretnék az egész országban megtenni emlékező-körútjukat.

Vajnai Attila, a Magyarországi Munkáspárt 2006 elnöke közölte: kihívták a rendőröket, miután a szombati fővárosi antifasiszta megmozdulás több résztvevője szóváltásba keveredett egy szállodában egy fekete egyenruhás, neonáciknak vélt csoporttal. Vajnai elmondta: szimpatizánsaik jelezték, hogy a VII. kerületi István utcában, egy hotelban fekete egyenruhában lévő, náciknak vélt csoportot láttak. Úgy gondolták, ennek utána kell járniuk, ezért mintegy 15-en elmentek a hotelba.
A rendőrség annyit mondott: a helyszínen külföldi és magyar állampolgárok keveredtek szóváltásba, igazoltatták őket. Valamint jelezték Vajnainak, hogy az eset miatt nyolc napon belül feljelentést tehet, amit - mint mondta - meg is fog tenni.


Forrás: B. L. N. / Népszava  

Lökdösődésbe torkollott az antifasiszta demonstráció

Kisebb incidens történt a budapesti anfasiszta megmozdulás egyes résztvevői és egy közeli hotel állítólagos neonáci vendégei között szombaton. A demonstrálók maguk mentek a szállodába a fekete ruhás csoport érkezésének hírére, majd miután azok egyiküket meglökték, rendőrt hívtak. A Magyar Hősök Emlékművénél civil szervezetek tartottak antifasiszta megmozdulást.

Szóváltásba keveredett a szombati fővárosi antifasiszta megmozdulás több résztvevője egy szállodában egy fekete egyenruhás, neonácinak vélt csoporttal - közölte Vajnai Attila, a Magyarországi Munkáspárt 2006 elnöke az MTI-vel.

A kisebbségi közösségek kirekesztése, az erőszak és a fasizmus elleni tiltakozás végett tartott demonstrációt több szervezet a Hősök terén. A résztvevők a Magyar Hősök Emlékművénél kegyeleti őrséget álltak a 2008-ban kezdődött, másfél évig tartó, romák elleni támadássorozat áldozatainak tiszteletére. A szervezők szerint a nap folyamán mintegy ötezer ember fordult meg és fejezte ki részvételével tiltakozását a fasizmus és az erőszak ellen.

Megjelent többek között Helmut Scholz európai parlamenti képviselő, az Európai Baloldali Párt külügyi vezetője, a német Die Linke elnökségi tagja, Teleki László romaügyekért felelős miniszterelnöki megbízott, Horváth Aladár, a Roma Polgárjogi Alapítvány elnöke és Hanti Vilmos, a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségének elnöke. A Hősök terén tucatnyi fekete ruhás, bakancsos fiatal is megjelent, akiket a rendőrök később az 56-osok terén igazoltattak.

Vajnai elmondta, a megmozduláshoz kapcsolódó délelőtti sajtótájékoztatón szimpatizánsaik jelezték, hogy a VII. kerületi István utcában, egy hotelban fekete egyenruhában lévő, nácinak vélt csoportot láttak. Úgy gondolták, ennek utána kell járniuk, ezért mintegy tizenöten elmentek a hotelba, ahol a hallban megtalálták a húsztagú külföldi csoportot.

A szállodába érkezők egyike egy német nyelvű táblát tartott, amelyre az volt írva: "Nácik, ki a fejekből!", ezért a fekete ruhás csoport egyik tagja odament Vajnaihoz, és elkezdte lökdösni. Kihívták a rendőrséget, amely igazoltatta az ott lévő csoportot. A pártelnök jelezte, feljelentést fog tenni.

Pap Judit, a Budapesti Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletese az ügyről annyit mondott: a helyszínen külföldi és magyar állampolgárok keveredtek szóváltásba, a rendőrök igazoltatták őket.

A szervezők az antifasiszta megmozdulást azért hirdették meg, mert korábban a Nemzeti Forradalmi Párt neonáci megmozdulást akart tartani ugyanezen a napon a Hősök terén, amit a rendőrség ugyan megtiltott, de a bíróság engedélyezett. A február 15-ről elhalasztott "becsület napi" megemlékezést végül a szervezők lemondták.

Forrás: mti, origo


FIR-anyag:


Fédération Internationale des Résistants (FIR) - Association Antifasciste
Office: Franz-Mehring-Platz 1, D - 10243 Berlin

Sehr geehrte Damen und Herren,
liebe Kolleginnen und Kollegen,

nachfolgend finden Sie eine aktuelle Pressemitteilung zum verhinderten Naziaufmarsch vom 6. März 2010 in Budapest mit der freundlichen Bitte um redaktionelle Aufnahme. Das angehängte Foto stammt von Gábor Varga (Quelle angegeben).

Mit freundlichen Grüßen
Dr. Ulrich Schneider
Generalsekretär der FIR



Erfolg gegen Neonazi-Provokation auch in Budapest



„Neonazis weht nicht nur in Deutschland der Wind ins Gesicht“, erklärte die Internationale Föderation der Widerstandskämpfer (FIR) – Bund der Antifaschisten am 6. März 2010 in Budapest. Nachdem Mitte Februar in Dresden der geplante Nazi-Aufmarsch mit internationaler Beteiligung am Widerstand mehrerer tausend Bürger, die ihren Protest auf vielfältige Weise gezeigt haben, gescheitert ist, haben nun auch in Ungarn Neonazis zurückstecken müssen. Für Samstag, den 6. März hatten sie auf dem Heldenplatz in Budapest zu einem internationalen Aufmarsch zum „Tag der Ehre“ zu Ehren der SS und der ungarischen Kollaborateure aufgerufen. Vor Gericht erstritten sie sich sogar eine Genehmigung für diese Provokation gegen ein verbot, das die Stadt ausgesprochen hat. Der ungarische Verband der Widerstandskämpfer und Antifaschisten (MEASZ) und andere antifaschistische Verbände riefen zum zivilgesellschaftlichen Protest auf. Daraufhin zogen die Neonazis kurzfristig ihre Anmeldung zurück.

Aus Sorge, dass diese Absage nur ein Manövertrick sei, besetzten die Antifaschisten am 6. März den geplanten Aufmarschplatz selber zum Zeichen des Protestes. Sie erinnerten an Opfer faschistischer Gewalt unter ungarischen Roma-Angehörigen. Unterstützt wurde dieser Protest international von der FIR und der Europäischen Linken (EL). Sie betonten: „Weder Dresden noch Budapest – Faschismus ist keine Meinung, sondern ein Verbrechen.“



U. Schneider (FIR)

2010. március 7.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap