Herényi Károly:

nyomtatás

Nem lehet egyenlőséget tenni a kommunizmus és a holokauszt áldozatai között, ez utóbbi esetében ugyanis az ember dönthetett arról, hogy kommunista lesz-e vagy sem, aki viszont zsidónak vagy cigánynak születik, az nem személyes döntés kérdése – mondta Herényi Károly, MDF-es politikus a Fórum c. műsorban.

Történelmi adósságot törlesztett a Parlament azzal, hogy büntethetővé tette holokauszttagadást – tette hozzá a képviselő.

Húsz éve más sem történik, minthogy megpróbáljuk ezt a két tragédiát egy szintre hozni. Az egyik népirtás, a másik viszont egy politikai diktatúra következménye, amely a történelem folyamán előfordult, ezért nem egy törvénybe való, a kommunizmus áldozatait külön törvényben kell kezelni - mondta Herényi Károly a Klubrádióban.

Az első körös alkotmánymódosítás korábban a Fidesz-KDNP ellenállásán bukott meg (142 tartózkodás volt a végszavazásban), ezután kezdeményezték a törvény BTK módosítását. Herényi Károly szerint azért szavazta le a Fidesz a módosítást, mert ezt az MSZP kampány részeként értékelte a párt. Ebben politikai konszenzusra kellett volna jutni – vélte a politikus.

"Akinek olyan aggályai vannak, hogy ez a véleménynyilvánítás alkotmányos alapjogát korlátozza, az tegyen különbséget a vélemény és a hazugság között. Mert aki a holokausztot tagadja az vagy hazudik, vagy egy elképesztő történelmi őrültséget állít. A véleménynyilvánítás nem adhat teret az ártó szándéknak" - mondta Herényi Károly a Fórumban.

Volt egy olyan törvénymódosító csomag, amely nemcsak a holokauszttagadást, hanem azokat a cselekményeket is büntetné, amelyek népcsoportokat járatnak le, ezt elő kellene venni. Mert egy jogállamban nem lehet eltűrni, hogy katonai alakulatként működő, de civilnek álcázott csoportok megfélemlítsenek embereket - tette hozzá Herényi Károly.

Bárándy Gergely szocialista képviselő a Plenárisban elmondta, azért nem tudták elfogadni a Fidesz javaslatát: miszerint egyaránt büntessék a nemzetiszocialista és a kommunista rendszerek emberiség elleni bűneinek nyilvános tagadását, mert az MSZP úgy érezte, hogy a Fidesz taktikai okokból akarta ezt a módosító javaslatot elfogadni.

Korábban, ugyanis amikor egy fideszes módosító javaslat kapcsán az MSZP beemelte ezt a törvényjavaslatba, akkor sem szavazta meg – mondta a Bárándy Gergely. Sőt a Fidesznek volt egy ugyanilyen alkotmánymódosító javaslata, majd visszavonta. A Fidesz ezzel gyakorlatilag bojkottálta, hogy eljusson a módosítás a végszavazásig - tette hozzá a képviselő.

Bárándy Gergely javaslata szerint a holokauszttagadás minősített esete lehetett volna ugyanazon paragrafuson belül az egyéb önkényuralmi rendszerek által elkövetett népírtások tagadásának. A Klubrádió kíváncsi lett volna a Fideszt álláspontjára az ügyben, ám meghívásunkra azóta sem kaptunk választ.

Az Országgyűlés hétfőn név szerinti szavazással elfogadta a büntető törvénykönyv módosítását, eszerint a jövőben büntethető lesz a holokauszttagadás. A törvény 3 évig terjedő szabadságvesztéssel bünteti azt, aki nagy nyilvánosság előtt tagadja a holokauszt tényét, illetve kétségbe vonja, vagy jelentéktelen színben tünteti fel azt. Az új szabály a kihirdetését követő harmincadik napon lép hatályba.


Forrás: Klubrádió

Kép: hetek.hu

2010. február 25.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap