Antifasiszta demonstráció Budapesten

nyomtatás

A rendőrség által jelentős létszámban biztosított rendezvényen jelen volt többek között Mesterházy Attila, az MSZP miniszterelnök-jelöltje, Lendvai Ildikó, az MSZP elnöke és Szanyi Tibor is. A Fideszt sosem látni...


Az újjáéledő fasizmus, a szélsőséges megnyilvánulások elleni tiltakozásul tartott megmozdulást több antifasiszta szervezet február 13-án, szombaton délután a fővárosi újlipótvárosi Hollán Ernő utcában, ahol több vezető szocialista politikus is megjelent. A szónokok mintegy 300 ember előtt azt hangsúlyozták: Magyarországon megjelent a verbális fasizmus, ez ellen minden demokratikusan gondolkodó embernek tiltakoznia kell, mert a sok millió ártatlan és értelmetlen áldozatot követelő a II. világháború is így kezdődött.

Forrás: mszp.hu

kép: mszp.hu



A fasizmus ellen demonstráltak

 A második világháborút is a szó- és gondolatbeli erőszak előzte meg, most is a verbális erőszak ellen kell küzdeniük a demokratáknak, és mostanra is megroppant a társadalom, a rendőrség, a bíróság, mint akkor, amikor magyarok ezreit hurcolták el és gyilkolták meg, továbbá lesz olyan parlamenti párt, amely nyíltan vállalja a rokonszenvet ezzel az eszmével. Ezekről beszéltek azon az antifasiszta demonstráción szombat délután, amelyet Budapest felszabadulása napján, a fasizmussal szemben szerveztek társadalmi szervezetek a "Fasisztákkal nincs párbeszéd" mottóval. A néhány száz fő előtt elhangzott

- Nem a várbeli német-nyilas kitörési kísérletre emlékező neonáci demonstrációval szemben szervezték a rendezvényt, mert nem céljuk reklámot csinálni történelemhamisításhoz: a "Dicsőség napja" nem ok, csak apropó - mondta a budapesti Hollán Ernő utcai rendezvény egyik szervezője, a Magyar Antifasiszta Liga elnöke, Hirschler Tamás. (A demonstráció helye azon jegyiroda előtt volt, amelyet néhány éve újnáci támadás ért.)

A felszólalók többsége a több mint hatvan évvel ezelőtti és a mostani jelenségek közt vont párhuzamot. Hirschler szerint a bíróság ítéletei miatt szabadon terjeszthető a "fasiszta szenny" könyvekben, és ma is etnikai alapon követnek el sorozatgyilkosságot romák ellen. Szerinte új helyzet állt elő, sokan már büszkén vallják neonáci nézeteiket, ezért követelni kell a holokauszttagadás büntethetőségét. Bóka László, a Demokratikus Hálózat vezetője arról beszélt, a második világháborút a szó- és gondolatbeli erőszak előzte meg, és most is a verbális erőszak ellen kell küzdeniük a demokratáknak.

A legnagyobb tapsot Orsós János pedagógus kapta, aki arról beszélt, hogy romaként nem kap munkát, ezért létrehozott egy közösséget egy községben, ahol az a céljuk, hogy minél több cigánygyerek tegye le az érettségit és jusson el egyetemre.

Bächer Iván, az ismert publicista - és büszke újlipótvárosi lakos - is arról beszélt, hogy több hasonlóság van a nyilas idők és a mostani korszak között. Mint akkorra, mostanra is megroppant a társadalom, a rendőrség, a bíróság nem lép fel a szélsőségek ellen, és lesz olyan parlamenti párt, amely nyíltan vállalja a rokonszenvet ezen eszmével. A konzervatív jobboldal viszonya ambivalens velük szemben, szocialisták és liberálisok pedig szinte nincsenek. Úgy fogalmazott, a nyilas puccstól a felszabadulásig Újlipótvárost és sok házat Budapesten "elcsatolták" Svédországhoz, Portugáliához, Spanyolországhoz, a Vatikánhoz. Az úgynevezett védett házakról beszélt, amelyekben külföldi diplomaták - és önjelölt "követek", mint az olasz Giorgo Perlasca - ezrével állították elő a menleveleket üldözötteknek. - Egy nagy különbség van az akkori helyzettől: most nincsenek itt a svédek - mondta Bächer.


Forrás: mixonline.hu

2010. február 13.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap