Somogyi Béla és Bacsó Béla a Népszava újságíróinak meggyilkolásuk 104. évfordulójára emlékeztünk

nyomtatás


Varju László országgyűlési képviselő emlékező beszéde.

Tisztelt megjelent Emlékezők!

Az újpestieknek méltán büszkeségük a Dunapart, amely nemcsak a felhőtlen szórakozástól, a kirándulástól, pihenéstől, sportolástól kedvelt.

De van egy része, amely hírhedtté vált egy súlyos bűncselekmény elkövetése miatt. 1920. február 17-én két szociáldemokrata újságíró kegyetlen meggyilkolása is itt történt.

Ezen a napon az esti órákban a Népszava szerkesztőségéből távozó újságírókat, Somogyi Bélát és Bacsó Bélát az Ostenburg-különítmény tisztjei elrabolták, autóval Újpestre vitték és valahol itt, a Megyeri Csárda és a Fővárosi Vízművek közötti területen mindkettőjüket kivégezték

A mai meghívónk mottójában Marcel Proust szerint
Az idő az embereket átalakítja, de a róluk őrzött képünket nem”.

Egy olyan írót idézünk meg akinek munkássága során sokszor emlékezéssel, részletgazdag leírással mutatta be az eseményeket. Ezért, ha egy percre lehunyjuk a szemünket és magunk elé képzeljük a dulakodó, kiabáló embereket… a száguldó autót… a folyó part nyugalmát… a fegyverek dörrenését…
Erre a szomorú és tragikus eseményre emlékezünk ma. Tegyük fel a kérdést: Mit is képviseltek ők, miért tették ezt velük?

Mert kiálltak a munkásosztály szociális helyzetének javítása, munkahelyi védelme, mellett?
Vagy mert kiálltak a munkásság mellett, hogy kulturális és politikai értelemben is egyenrangú társadalmi tényezővé válhassanak?
Vagy azért, mert nem egyéni utakat, hanem közösségi megoldásokat kerestek?

Mai szavaimmal adott válaszaim szerint szociáldemokrata voltuk miatt üldözték őket

A szociáldemokrácia számára világos, hogy a munkásság, a dolgozók és a nyugdíjasok helyzetének javításához, egy igazságosabb társadalmat kell teremteni. Ezért a szociáldemokrata gondolkodásban a szociális igazságosság és a demokrácia ügye a jogállam léte egymástól nem elválasztható. Ennek igazságát, demokrácia, a jogállam hiányának következményeit száz év múltával kell, hogy újra megérjük

Azért történt ez velük, azért gyaláznak bennünket is mert mai szemmel nézve állami, önkormányzati intézményekben mindenki számára hozzáférhető, jó minőségű közszolgáltatásokat akarunk főként az egészségügyben, az oktatásban, a szociális ellátásokban vagy éppen a bérlakáspiacon, és ezeket - igen, főleg milliárdosoktól beszedett adókból finanszírozva.
Emlékeznünk kell, mert a hatalom újra nem tűri a más véleményt, az igazság kimondását. Egzisztenciális ellehetetlenítéssel, bírósági döntéssel, vagy akár a be nem hódoló egyház tönkretételével, zsarolással gyilkolják ma a lelkeket.

És eközben gyermek lelket gyilkolnak, nyomorítanak.
Leírod, elmondod mindennek az igazságát amire 20 fizetett pártállami bértollnok válaszol és harsogják hazugságaikat pedig tudják mennyi mindent állítanak VALÓTLANUL
Így gyilkolnak, nyomorítanak lelkeket.
Független, elhivatott újságírókét, akiket lehallgatnak, elhallgattatnak, megfélemlítenek, egzisztenciálisan ellehetetlenítenek.
Emlékezésünk azért is szól, hogy a mást gondoló, hatalomtól független újságírók bátorsága reményt ad!
A hatalom ellenőrzése közös érdekünk és jogunk, e jogok gyakorlásának egyik elengedhetetlen feltétele a független újságírás léte, védelme és bátorítása.
Ezért mindenkor és minden évben emlékezni és emlékeztetni kell arra, hogy mi történt 104 évvel ezelőtt itt a Duna parton.
Ma mindannyiunk lelkét gyilkolják szándékosan, előre kitervelten nap mint nap pártállami propagandával, rádióból, tv-ből, számítógépekből ömlesztett hazugságokkal.
Ellentétet és feszültséget szítanak szándékosan, hogy védekeznünk kelljen. Golyó álló üvegfalat építenek tv székház védelmére vagy ha kell földre teperik, kidobják a nemzet képviselőit annak közintézményeiből, majd utána a jogállam nélküli bíróságon kell küzdenünk az igazunkért!
De meddig képes elmenni a zsarnok, hogy hatalmát megőrizze? Nem csak a mi történelmünkben, de napjainkban is számos elrettentő példát látunk a világban.
Az újpesti Dunaparttól a szlovákiai újságíró meggyilkolásához ugyanaz a hatalommentő, demokráciát, jogállamiságot elutasító gondolkodás vezetett el.

104 évvel ezelőtt az áldozatok szociáldemokrata újságírók voltak, akik nem értettek egyet a rezsim politikájával. Ami történt az e bestiális politikai gyilkosság volt.
A korabeli cenzúra és a titkolózás ellenére teljesen nyilvánvaló volt, hogy a Népszava szerkesztőjét, Somogyi Bélát és újságíróját, Bacsó Bélát egészen magas helyről jött politikai kívánalomra ölték meg fegyveres különítményesek.
A nyomozati jelentés részletesen leírta a két újságíró elrablásának körülményeit, a gyilkosságban részt vevők számát és közvetlen kapcsolódásukat az Ostenburg-különítményhez, a fegyveres katonai alakulatot vezető Ostenburg-Moravek Gyula személyén keresztül pedig magához Horthy Miklós kormányzóhoz.
A nyomozati eredmények ellenére az elkövetők számonkérése egyetlen kivétellel elmaradt.

Mi, akik fejet hajtunk a két mártír újságíró előtt, mi, akik kijelentjük, hogy a véleménynyilvánítás szabadságát tiszteletben kell tartani, azt kiáltjuk: pártállami propaganda helyett jogállami sajtószabadságot akarunk!
Azokra emlékezünk, akik egykor a hatalom ellenében merték kimondani az igazságot.
Bátorságuk reményt ad mindannyiunknak!

Köszönöm, hogy meghallgattak.

2024. február 19.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap