A holnap talán szebb lesz, mint a tegnap volt

nyomtatás

A pápai zsidó temetőben tartott megemlékezést a Pápa és Környéke Zsidó Kulturális Hagyományőrző Egyesület. Az áldozatokra emlékeztek az Auschwitz-Birkenau Koncentrációs Tábor felszabadításának 65. évfordulója és a Nemzetközi Holokauszt Emléknap alkalmából.

- Meghatottan állunk e helyen, Pápa város egyik zsidótemetőjének mártír emlékműve előtt. Pápán, ami a magyarországi zsidóság szellemi életének egyik centruma volt hajdanán. Ahol Közép-Kelet-Európa legvirulensebb, és legdinamikusabban fejlődő közössége élt más vallású, más nemzetiségű polgárokkal egyetemben.

Békében mindaddig, amíg közbe nem szólt a történelem, és meg nem született az emberek lelkében a legszörnyűbb fogalmak egyike: a gyűlölet - mondta emlékező beszédében Politzer Sándor, az egyesület elnöke. - Mi zsidók hazánknak valljuk e helyet. A haza attól válik igazán azzá, hogy valamivel több, mint szülőföld. És a haza sok mindentől válik honná.

Többek között attól, hogy a haza elvárja, hogy ott élő polgárai vallásra való tekintet nélkül szorgalmasan, dolgosan éljenek, tiszteljék a másikat, építsék a várost, gazdagítsák a kultúrát, tegyék szebbé a mindennapok világát. De a polgár is joggal várja el a hazától, hogy megvédje gyermekeit. Hogy ne engedje kiszolgáltatni, ne engedje marhavagonokban elszállíttatni koncentrációs táborokba, megsemmisítő helyekre. A haza egyik legnagyobb joga és kötelessége, hogy az Isten képmására teremtett embert emberi méltóságában védje meg, megakadályozva, hogy állampolgárai diszkriminálttá váljanak - fogalmazott a szónok.

Itt állva szinte magamon érzem a deportáltak tekintetét és a tekintet fohászát, kérését: Mindig emeljétek fel hát a hangotokat, s teli torokból is kiáltsátok: Mi emberek voltunk, itt dolgoztunk, itt éltünk, és ne engedjétek, hogy lassan az emlékünk is elfelejtődjön. A kérés napjainkban még inkább aktuális. Legyen végre békessége azoknak, akiket megölt a gyűlölet. És szülessen meg szívünkben a remény, hogy a holnap talán szebb lesz, mint a tegnap volt - mondta az egyesület elnöke.


A beszédet követően Politzer Sándor és Kerecsényi Zoltán a MEASZ megyei elnöke koszorút helyezett el a városból elhurcolt 2700 zsidó áldozat emlékére állított emléktáblánál

(Forrás: naplo-online.hu, Szerző, fotó: Nagy Imre)


2010. január 28.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap