Mesterházy Attila miniszterelnök-jelölt bűntethetővé tenné a holokauszttagadást!

nyomtatás

A holokauszttagadás büntethetőségét megteremtő törvényjavaslatot nyújt be az Országgyűlésnek szerdán Mesterházy Attila, miniszterelnök-jelölt.

Ma Magyarországon a mindennapokban ismételten tapasztalható az antiszemitizmus, a szélsőséges újfasiszta eszmék terjedése

A politikus Budapesten, a holokauszt nemzetközi emléknapján elmondta: ha a parlament elfogadja a büntető törvénykönyv módosítását, akkor három évig terjedő szabadságvesztéssel lesz büntethető az, aki nagy nyilvánosság előtt tagadja a holokausztot. Mesterházy közölte: ahhoz, hogy az előterjesztésről - házszabálytól eltérve - még februárban döntsön az Országgyűlés, a Fidesz és a többi ellenzéki párt támogatása is szükséges.

A szocialista képviselő ismertette a feles többséget igénylő törvénymódosítás szövegét: aki a nagy nyilvánosság előtt a holokauszt áldozatának méltóságát az által sérti, hogy a holokauszt tényét tagadja, kétségbe vonja, vagy jelentéktelen színben tünteti fel, bűntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Mesterházy Attila a törvényjavaslatot azzal indokolta, hogy ma Magyarországon a mindennapokban ismételten tapasztalható az antiszemitizmus, a szélsőséges újfasiszta eszmék terjedése.



Ennek megakadályozása érdekében lépniük kell azoknak a demokratikus erőknek, amelyek egyetértenek abban, hogy nemzeti minimum a szélsőségesekkel szemben való határozott fellépés. A frakcióvezető morális kötelességnek nevezte a törvényjavaslat beterjesztését. Mint mondta, az eddigi megnyilatkozásokból úgy tűnik, hogy a módosításhoz lehet többséget szerezni az Országgyűlésben.

Arra a kérdésre, hogy korábban még arról beszélt, a holokauszt tagadása mellett a kommunizmus bűneinek tagadását is büntethetővé tennék, Mesterházy Attila azt mondta: a politikai pártoktól a sajtón keresztül olyan visszajelzéseket kaptak, amelyekből az derült ki, hogy a most benyújtott módosításhoz lehet a parlamentben többséget teremteni.

Ma Magyarországon elsősorban a holokausztot tagadják sokan, ezért ott kell legelőször lépni, ahol a leginkább szükség van erre - hangsúlyozta, megjegyezve: az MSZP nem tett le arról a szándékáról, hogy a gyűlöletbeszédet is büntethetővé tegye, de tudomásul vette, hogy ehhez a módosításhoz nincs többsége.



*



Mandur: politikai eszközökkel is tenni kell a kirekesztés ellen


Nemcsak a holokauszttagadás büntetőjogi szankcionálásával, hanem politikai eszközökkel is tenni kell azért, hogy a kirekesztés, a rasszista megnyilvánulások ne nyerhessenek teret - mondta a magyar parlament alelnöke szerdán a lengyelországi Krakkóból telefonon az MTI-nek. Mandur László képviselte Magyarországot az egykori auschwitzi náci haláltáborban, a tábor felszabadításának 65. évfordulója alkalmából tartott szerdai megemlékezésen.

A parlament alelnöke korábban felszólalt egy krakkói szimpóziumon, amely az Európai Parlament Izrael barátai nevű csoportjának a szervezésében jött létre, és amelyen EP-képviselők, európai nemzeti parlamentek képviselői és az izraeli parlament, a kneszet 30 képviselője vett részt.


Forrás: mszp.hu

2010. január 27.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap