MOZGALOM A TÁRSADALMI BÉKÉÉRT

nyomtatás

A Raoul Wallenberg Egyesület 1988-as megalakulása óta -mint az egyik legrégebbi ember- és kisebbségjogi szervezet - küzd a rasszizmus és kirekesztés ellen.

A Raoul Wallenberg Egyesület 1988-as megalakulása óta -mint az egyik legrégebbi ember- és kisebbségjogi szervezet - küzd a rasszizmus és kirekesztés ellen.

Számtalanszor fordultunk a nyilvánossághoz, a "gyűlöletbeszéddel" kapcsolatban. Beadványt készítettünk, amelyben megfogalmaztuk álláspontunkat és azt megküldtük az Alkotmánybíróságnak. Minden alkalommal kifejtettük, hogy Magyarországon egyre inkább erősödik egyes kisebbségekkel szembeni gyűlölet, növekszik az erőszak, az atrocitások száma. Ezekkel szemben mi is elsősorban a jog eszközeivel való fellépést támogattuk, ilyen irányú törvénymódosítási kezdeményezésekkel értettünk egyet. Ma már úgy látjuk, hogy nem elég pusztán a törvény adta lehetőséggel élni, a hatalmi eszközöket alkalmazni. Határozott, célirányos és összehangolt cselekvés szükséges mindenki részéről.

1. Nemzeti program indítását javasoljuk és kezdeményezzük a társadalmi béke és az emberi méltóság megvédése érdekében!

Nekünk civil szervezeteknek össze kell fognunk a józanul gondolkodó magyar emberekkel, a politikusokkal, az egyházakkal, a médiával, az oktatási intézményekkel, a művészekkel, tudósokkal és válaszokat kell adnunk azokra az egyáltalán nem egyszerű társadalmi, gazdasági, politikai, történelmi kérdésekre, amelyek alapját adják a gyűlöletbeszédnek, a gyűlölködő magatartásnak, inzultusoknak, gyilkosságoknak. Az értelemre és az érzelemre kell hatnunk a tudás, az információ, a művészeti alkotás eszközeivel.

Társadalmi békét hirdetünk és kezdeményezünk még akkor is ha sokan azt mondják és minden bizonnyal joggal mondhatják is, hogy a nagy társadalmi-gazdasági átalakulások, válságok idején megerősödnek a populista, szélsőséges radikális politikai erők.

Pénzügyi alap létrehozását javasoljuk (vagy a meglevők összevonását)! Pályázati úton támogatást kérhetnek az oktatási, művészeti intézmények, egyházi, civil szervezetek, önkormányzatok, kisebbségi önkormányzatok oktatási programok, művészeti alkotások készítéséhez, közösségfejlesztő, konfliktus megoldó tréningek szervezéséhez.

2. Mozgalom a társadalmi békéért meghatározott időszakra szóló kezdeményezés, mely abból a sajnálatos tapasztalatból indul ki, hogy a versenyen alapuló politikai demokrácia szereplői is jelentős mértékben hozzájárultak a szélsőségesség megjelenéséhez, növekvő társadalmi támogatottságához.

Kötelességük ezért a demokratikus politikai pártoknak korlátozni magukat a politikai és kormányzati hatalomért folyó küzdelemben, mert számukra is kezelhetetlenné válhat a társadalmi hangulat. A politikusok feladata az ország ügyeinek intézése, s ezért nem engedhetik meg, hogy tovább romoljon társadalmi presztízsük.

Közös érdekből fogjunk össze és indítsuk útjára az önkéntességen és önértékelésen alapuló "Mozgalom a társadalmi békéért" elnevezésű akciónkat, melynek a szimbóluma a nemzeti színű kokárda. Minden olyan közösség, ház, lakóépület, település, intézmény, iskola, templom, sajtóorgánum, üzem, gyár, ahol az ott lakó, dolgozó, tanuló személyek, csoportok (családok, barátok, munkahelyi kollektívák), akik egyetértenek az előítélet mentességgel, aktívan tesznek is a harmonikus együttélésért, fellépnek a gyűlölködő megnyilvánulásokkal, kirekesztéssel szemben tegyék ki jól látható helyre a "Mozgalom a társadalmi békéért" felirattal ellátott nemzeti színű kokárda általunk javasolt formáját. Letölthető a Raoul Wallenberg Egyesület honlapjáról. (www.wallenbergegyesulet.hu) Az akció kezdődjön január 17-én és tartson a választásokig!

A kokárda a nemzeti együvé tartozásunk szimbóluma 1848 március óta. Egyesületünk felfogása szerint ebbe a közösségi tudatba beletartozik nemzetünk pozitív toleranciaképe is, hiszen Szent István királyunk Intelmei szinte tételesen ezt nyilvánították ki. Kezdeményezésünkkel erre a befogadó- és toleráns szemléletű nemzeti hagyományra kívánjuk felhívni a közvélemény figyelmét.

Örömmel vesszük, (és kérjük) ha mindazok, akik egyetértenek kezdeményezésünkkel - azzal együtt, hogy kitűzik a kokárdát - az egyesület e-mail címére jelzik csatlakozásukat a mozgalomhoz és elmondják véleményüket, tapasztalataikat a mozgalomról, beszámolnak arról, hogy saját közösségük és környezetük miképpen reagált a felhívásra, a kokárda megjelenésére, érzékeltek-e valami változást, milyen lépéseket tettek az előítéletekkel szemben a harmonikus emberi együttélésért. E-mail cím: info@wallenbergegyesulet.hu

Minél többen vagyunk, annál nagyobb az esély a társadalmi béke megteremtésére!

Budapest, 2010. január 17.

Raoul Wallenberg Egyesület

Elnöksége

2010. január 19.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap