Hanti Vilmosnak, a FIR elnökének nyitóbeszéde a FIR belgrádi konferenciáján. (Belgrád, 2022.10.24.)

nyomtatás

Tisztelt Antifasiszta Konferencia, Kedves Antifasiszta elvbarátaim!
A FIR, az Ellenállók Nemzetközi Szövetsége elnökeként nagy tisztelettel köszöntelek benneteket a FIR tanácskozásán.
Köszönöm a SUBNOR SZERBIA vezetőinek, Vidosav Kovacevic elnök barátomnak, hogy ennek a nagyon fontos, időszerű konferenciánknak helyet adtak és házigazdaként biztosították munkafeltételeinket.
A mostani találkozónk az egykori jugoszláv antifasiszta felkelés évfordulójához kötődik.  Josip Broz Titonak elévülhetetlen érdeme, hogy meg tudta szólítani Jugoszlávia népeit, a különféle népcsoportokat és mozgósítani tudta egész Jugoszláviát a Hitler ellenes föllépésre. Jugoszlávia partizánjai jelentős náci német erőt kötöttek le, a Tolbuchin vezette szovjet csapatokkal kiűzték a náci német hódítókat az országból. Az antifasiszta koalíció keretében Jugoszlávia népeinek partizánjai jelentős erőt jelentettek és jelentősen hozzájárultak a II. világháború katonai antifasiszta győzelméhez.
Tiszteletemet fejezem ki minden egykori jugoszláviai partizánnak, azok családjainak!

Kedves Barátaim!
Fontosnak tartok rögtön itt megjegyezni egy fontos kérdést. A FIR szeretné, ha Szerbia minél hamarabb az Európai Unió tagja lenne. Napjainkban, amikor az egyes kormányokban erősödik a szélsőjobb, különösen aktuális, hogy szerbiai barátaink antifasiszta értékeikkel az Európai Unión belül is nagymértékben hozzájáruljanak antifasiszta harcunkhoz.

Kedves Barátaim!
Konferenciánk jó alkalmat ad arra, hogy egyfajta látleletet adjunk egymásnak arról, hogyan látjuk az antifasiszta ellenállás történelmi örökségének helyzetét Európában, de máshol is a világban. Már az augusztusi budapesti konferencián - amely egyfajta előkészítése volt a mostaninak - hangsúlyoztuk, hogy napjainkra jelentősen felerősödött az egykori antifasiszta győzelem átértékelése. Erről a konferenciáról főtitkárunk, Ulrich Schneider egy jól szerkesztett kiadványt készített, amelyet elhozott ide is. Tekintsük az ott elhangzottakat mostani konferenciánk részének!

Kedves Barátaim!
Az egykori antifasiszta hős mártírok deherorizálásával együtt jár a köztéri emlékművek, utcanevek eltüntetése. Sok iskolában hamisítva tanulják a diákok a II. világháborút, annak előzményeit és következményeit. Tapasztalom, hogy a holokauszt megemlékezések többször úgy zajlanak, hogy nem említik meg intő jelként azt a társadalmi környezetet, amelyben az a szörnyűség megtörténhetett. Nem ítélik el az adott fasiszta politikát. Odajutottunk, hogy nem tanulunk a múltunkból! A szélsőjobboldal már több országban elfoglalta a nemzeti parlamenteket, több településen az önkormányzatokat, egyéb intézményeket.
Vitatkozunk azon, hogy minek nevezzük ezt a folyamatot? Újfasizmusnak? Posztfasizmusnak?  Ami biztos, hogy egy-egy országban új köntösben, új ruhában jelentkezik. Kihasználja az elszegényedő emberek kilátástalannak tűnő helyzetét. Populista szólamokkal, ígéretekkel magához öleli az anyagilag és érzelmileg kiszolgáltatott embereket.
Nekünk antifasisztáknak az egykori hős mártírok emlékére is alapozva napjainkban is ellen kell állnunk a szélsőjobb nyomulásával szemben! Erős demokráciában szeretnénk élni! Még mindig egy erős demokrácia az, amely leginkább meg tudja valósítani szándékainkat. Mi tudjuk, mit jelentett a fasiszta népirtás, mit jelentettek a koncentrációs táborok, honfitársaink, városaink, anyagi javaink elpusztítása. Elutasítjuk a hódító háborúk minden formáját. Legyenek azok valóságos fegyveres háborúk vagy akár gazdasági, szellemi hódító háborúk. Minden népnek meg kell adni a saját önrendelkezésének jogát. Minden kisebbségnek meg kell adni a méltóságos emberi élethez való jogát.
Mi antifasiszták egy közösség vagyunk, de mégis különbözőek. Országainkban, ahonnét jöttünk másképpen kell helytállnunk, mindig az adott körülményeknek megfelelően.
Ami közös bennünk, az a békevágyunk. Az emberek békés élhető életét szeretnénk szerte a világban. Tudnunk kell, a háború nem oldja meg gondjainkat, annak negatív hatásai évtizedekre, évszázadra is kihatnak. Mindig a társadalom kevésbé tehetősebb rétegei sínylik meg a háború pusztításait.  A FIR a történelmi tradíciójához hűen mindig a védtelenek, a kiszolgáltatottak, az áldozatok oldalán áll. A FIR az ENSZ-től 1987-ben megkapta „A béke nagykövete” elismerést. Elődeink hagyományai köteleznek bennünket a jelenben is.

Kedves Barátaim!
A múlt héten Budapest belvárosában autóval haladtam, amikor hirtelen hatalmas felhőszakadás tört ránk. Ez nálunk szokatlan. Nem láttunk ki a kocsiból, minden kocsi leállt, ott, ahol éppen volt. A sok veszteglő autó körvonalait látva újra elgondolkoztam azon, már csak egy kis vihar is mennyire megbéníthatja fővárosunkat. Az emberiség komoly kihívások elé néz. Ha nem kezeljük, azok könnyen megbéníthatják egész életünket is. Elég, ha csak a klímaváltozásra, a környezetszennyezésre, a javak rendkívüli mértékű aránytalan elosztásából eredő elszegényedésre gondolunk. Figyelmünket ezekre a problémákra kell fordítanunk. Saját magunk, de az emberiség túlélése érdekében is.
Hogyan folyassuk antifasiszta harcunkat?  Amikor az Európai Unió néhány országában a szélsőjobb erősödésének lehetünk tanúi, növelnünk kell az Európai Unión belül, de azon kívül is az antifasiszta összefogást, hangunkat jobban kell hallatnunk, növelnünk kell cselekvéseinket.Remélem, konferenciánk ad mindezekhez kellő útravalót mindegyikőnk számára!

Köszönöm a figyelmet!

Fotó: Annalee Bergtun

2022. október 24.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap