A MAL nyílt levele

nyomtatás

A Magyar Antifasiszta Liga (MAL) nyílt levélben volt kénytelen fordulni az illetékes közjogi méltóságokhoz, a Köztársasági Elnökhöz és a Miniszterelnökhöz.

 

A dokumentumban felidézték számukra Bayer Zsolt "Vérdíj" címet viselő visszataszító irományát, ami a Magyar Hírlapban jelent meg. Ebben a szerző nem zavartatta magát olyan előnyben részesíteni a szólásszabadság alapjogát a becsület védelméhez, a méltóság garantálásához fűződő ugyancsak általános emberi alapjogokkal szemben, hogy tételes jogot sértve, nyíltan, nagy nyilvánosság előtt engedte meg magának kijelenteni: "Mátyás Miklós egy rohadt gyilkos. Egy mocskos, szemét gazember". 

Mint ismeretes, „dicséretének” tárgya kinevezett bíróként tevékenykedett 1957-ben és mint ilyennek, feladatát képezte az '56-ban a fennálló társadalmi rend megdöntését célzó cselekményekben való aktív részvételük, sok esetben az életellenes cselekedeteik miatt elszámoltatottak feletti ítélkezés. Azonban a civilizált jogi normákat követő, demokratikusan működő társadalmakban a jogalkalmazók csak a saját lelkiismeretüknek vannak alárendelve, ítéleteik – a jogtechnikai fórumok kivételével – nem képezhetnek alapot semmiféle utólagos, nyilvános bírálatra.

Rámutattunk, hogy cikkével a szerző valójában a jogrend és annak tekintélye ellen támad, amikor szembeállítja az aljas szándékkal támadott népköztársasági bíró szakmai elismerését az Ausztráliától kikért Zentai Károly, háborús bűn elkövetésével gyanúsított volt csendőrnek a szerinte akár már elévültnek is tekinthető felelősségre vonásával. Teszi mindezt leplezetlen antiszemitizmussal, a gyűlöletkeltés és demagóg befolyásolás régóta ismert eszköztárát felvonultatva.

Fel kellett azt is vetnünk, hogy a félrevezetett közvéleménynek választ kell kapnia arra, hogy mennyiben befolyásolhatta Bayer urat a többszörös jogsértést felvállaló bátorság dolgában az, hogy az ország leendő miniszterelnöke egyik legközelebbi barátjának számít, valamint véleményét az ugyanezen emberhez igencsak közelálló laptulajdonosnál jelentethette meg?

Feltettük kérdéseinket az Elnök Uraknak:

· az inkriminált gyalázkodásra tekintettel civilizált elveket követőnek, az elfogultságmentes tájékoztatás demokratikus követelményeit képviselő közszereplőnek tekinthetjük-e íróját? Vagy ilyennek lehet talán minősíteni ezt a minősíthetetlen "írásművet" a nyilvánosság elé bocsátó médiát? ;

· őszintén hiszik-e, hogy továbbra is fenntartható ma Magyarországon a szólásszabadsághoz fűződő emberi alapjog állítólagos magasabbrendűsége elvének elfogadtatása, a becsület védelmét, a méltóság megőrzését garantáló alapjogokkal szemben ? ;

· mit kívánnak ténylegesen tenni – mind közrendvédelmi, mind joggyakorlat alakítási értelemben – a már nyilvánvalóan jelenlévő, szélsőjobboldali indíttatású jogsértő cselekmények érezhető visszaszorítására, az ezzel kapcsolatos katasztrofális közhangulat javítására?



Végezetül pedig emlékeztetni tartottuk szükségesnek közjogi méltóságainkat arra, hogy ne keltsék azt a látszatot, mintha már csendesen beletörődtek volna a befolyásolási erejüket immáron meghaladó jelenségek folyamatos térnyerésébe és tétlenségükkel kívánnak asszisztálni a polgárháborús helyzet éleződéséhez!



Budapest, 2010 január 10.

A Magyar Antifasiszta Liga Ügyvezető Testületének nevében:

Hirschler Tamás, elnök

2010. január 13.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 27. Szombat