Slovák Szabadság Hacosok Szövetségének Központi Tanácsának titkárának levele a FIR elnökének

nyomtatás


Viliam Longauer, az SZPB Központi Tanácsának titkára nevében Braniszlav Balogh a SZPB Média Osztályról angolul íródott levelének magyar fordítása

Tisztelt Hanti Elnök Úr! Viliam Longauer, az SZPB Központi Tanácsának titkára nevében szeretném tájékoztatni Önt, mint a MEASZ és a FIR elnökét az elmúlt hetekben, hónapokban, Szlovákiában történtekről.

Mivel a titkár úr szeretné, ha a MEASZ és az SZPB tájékozottabb lenne a Covid–19-cel kapcsolatos intézkedések enyhítésének idejéről, küldök egy áttekintést az elmúlt öt hónap főbb információiról. A következő hetek és nyári MEASZ -rendezvények közül melyikre hívná fel a figyelmünket?

Nagyra értékeljük, hogy a Radnóti-díj átadási ünnepségére meghívta zselízi (zselizi) tagjainkat, köszönjük.

Örömmel mondhatjuk, hogy a Pöstyénben és Poprádon megrongált emlékműveket már megtisztították. Szlovákia legfőbb ügyésze személyesen vette át az ügy felügyeletét. Érdekesség, hogy a második világháború után a pöstyéni SZPB -alapszervezet jelenlegi elnökének nagyapját választották mintánaka pöstyéni emlékmű katonaszobrához.

Tisztelt Elnök Úr, szeretném felhívni a figyelmét az elmúlt napok szlovákiai eseményére.

Május 8-án állami kitüntetéseket adott át a Szlovák Köztársaság elnöke. A szlovák nemzeti felkelésben, illetve azt megelőzően a külföldi ellenállásban harcoló százados, ©tefan Kopecký és más hősök kitüntetése mellett súlyos, felfoghatatlan hiba is történt.

A legmagasabb szlovák állampolgári kitüntetést, a Ąudovít ©túr-rendet Anton Tunegának, Eduard Tesárnak és Albert Púčiknak ítélték oda az emberi jogok és a demokrácia védelmében kifejtett érdemeikért. Tagjai voltak a Fehér Légió antikommunista csoportjának, amely a rezsim megdöntéséért harcolt 1947–1951 között. Írásba foglalták bevetésüket a kommunizmus elleni harcban, letartóztatásukat és igazságtalan halálbüntetésüket.

Kitüntetésük hivatalos indoka: „A mozgalom tagjai titkosszolgálati hálózat létrehozására, antikommunista ellenállás kiépítésére törekedtek, és a Fehér Légió rádióadásain keresztül tájékoztatást adtak a kommunista terrorról.” A demokráciát kereső kommunizmus áldozataiként tisztelték őket.

A probléma az, hogy Anton Tunega, Eduard Tesár, Albert Púčik az 1944-es felkelés idején részt vett a felderítésben, és elfogott néhány partizánt. A felkelés leverése után azonban különböző felforgató tevékenységekkel megpróbálták visszahozni a fasiszta rezsimet. Egyikük közvetlenül a háború után a Belügyminisztérium alkalmazottja volt, és titkos információkat adott a külföldi emigránsoknak, hogy felkészülhessenek

A legnagyobb probléma az volt, hogy antikommunistákként nem a pluralista demokráciára törekedtek, akármilyen korporatív katolikus diktatúra is volt, és a felkelés idején a felkelőket feljelentették. Az elnöki hivatal kudarcot vallott, amire a történész is rámutatott. Miután az ügy nyilvánosságra került, Adam ©umichrast történész, Bojovník című lapunk szerkesztőbizottságának tagja a konzervatív katolikus aktivisták – akik a kitüntetést javasolták – elleni vitában elmondta a tényeket a televízióban. Más történészek kifejtették, hogy a kommunizmus elleni küzdelem nem azonos a demokráciáért vagy akár a liberális demokráciáért való küzdelemmel, és felhívták a figyelmet Tunegáék világháború alatti tevékenységére hívták fel a figyelmet. A sajtóban erősödött a nyomás.

Az elnöki hivatal május 17-én kedden elismerte a hibát, és Zuzana Čaputová szlovák elnök bocsánatot kért a tévedésért.


Ismertetem az elmúlt hónapok legérdekesebb pillanatait.

Az ukrajnai konfliktus eszkalálódása kapcsán – amit azonnal elítéltünk – több emlékmű is megjelent sárga-kék vagy piros színben.

Elítéltünk minden támadást, és hangsúlyoztuk, hogy ezek az elfogadhatatlan cselekedetek sértik az elesettek emlékét. Hangsúlyoztuk, e neofasiszta tendenciák a volt Szovjetunió összes nemzetét sérti. Egyúttal megemlékeztünk az ukrán áldozatokról is, akik más nemzetekkel együtt harcoltak a szabadságunkért. Az ő emléküket ugyanolyan sérelem érte, mint az oroszokét.

Pozsonyban Slavín híres emlékműve és sírkertje, szovjet katonák kettős sírja a Pozsony feletti erdőben, szovjet katonák emlékműve Boąáca faluban, emlékmű Svidník városában. valamennyit az önkormányzattal együttműködve tisztíttattuk meg megköszönve a gyors munkát. Természetesen határozottan elítéltük az történteket, és örülünk, hogy sikerült orvosolni a hibát.

Ukrán nyelvű fasiszta Bandera szlogen jelent meg a pozsonyi óriásplakáton: „Dicsőség Ukrajnának! Dicsőség a hősöknek!” Büntetőfeljelentést tettünk az emberi jogokkal ellentétes mozgalmak előmozdítása miatt.

E sajnálatos események ellenére az ünnepeket szinte minden régióban (Landkreisstadt) megünnepelték. A regionális nagyvárosokban (8 Landschaftsverband) a honvédelmi minisztérium is díszőrséget állt.

Régi emigránsok és leszármazottai a 2. világháború alatt kormányzó, betiltott Hlinka-féle Szlovák Néppárt és neofasiszta tagjai közül februárban megpróbálták megvásárolni Jozef Tiso elnök szülőházát, amely Bytča város tulajdonában volt. Az ügyben, a médiában és lapunkban is tiltakoztunk. Pavol Sečkár SZPB-elnököt is meghallgatta az országgyűlés elnöke, valamint más, az antifasizmus eszméit valló politikus. Ezt követően a neofasiszták visszavonták javaslatukat, és elálltak a vásárlástól.

Emellett nyomást gyakoroltunk a Varín kisváros tanácsára, Szlovákiában az utolsó helyen, ahol utcát neveztek a szlovák háborús köztársaság jogosan elítélt elnökéről, Jozef Tisoról. Sikertelenül, mert a helyi tanács tagjainak többsége nem akarja átnevezni az utcát. Figyelemre méltó, hogy egy aktivista (nem tagunk) az információ közzététele után eltávolította az utcanévvel ellátott pajzsot ebből az utcáról.

Eperjesen (az ország harmadik legnagyobb városában) egy zenész és egy helyi antikommunista aktivista petíció útján próbálta eltávolítani a város legnagyobb, a fasizmus ellen harcoló katonáknak szentelt szabadságemlékművét. Ismét közbeléptünk, és eperjesi tagjaink más szervezetekkel együtt írásban tiltakoztak a városi tanácsnál. Az alpolgármester biztosított arról, hogy a képviselő-testület nem érdekelt az emlékmű eltávolításában.

Megújítottuk együttműködésünket a Szlovák Nyugdíjas Szövetséggel, és azon dolgozunk, hogy együttműködjünk ki a Szlovákiai Zsidó Vallási Hitközségek Központi Szövetségével, amely a legtöbb, holokauszttal összefüggő ünnepségért felelős az országban a szélsőségesség elleni küzdelmet célzó projektekben.

Az SZPB Központi Tanácsa legközelebb június 23-án ülésezik a háború kezdete óta kialakult helyzet kezeléséről. Várhatóan határozatot fogad el az emlékműveknél történt vandalizmus ellen, elítéli a fasiszta diktatúra három hívének kitüntetését, találkozik a nagykövetekkel. Értékeli a kétheti lap szerkesztőbizottságának tevékenységét, támogatást kér az őszi rendezvények megtartására, értékeli Szlovákia számos városában és községében tartott győzelem napi ünnepségeit, terveket fgad el a nyári és őszi hónapokra.

Bajtársi üdvözlettel
Braniszlav Balogh
SZPB Média Osztály

2022. május 30.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 27. Szombat