Teret neveztek el Koltói Annáról a Józsefvárosban

nyomtatás

A cikk a Józsefvárosi újságban jelent meg, Pálinkás János tollából.

Kései igazságszolgáltatás


Teret neveztek el Koltói Annáról a Józsefvárosban

Józsefváros 150 köztere közül csak 12 viseli nő nevét. A tizenkettedik Koltói Annáét, akiről korábban a Magdolna utca volt elnevezve. 2021. október 17-én a FiDo park melletti, eddig név nélküli tér kapta meg a szociáldemokrata politikus nevét.

Koltói Anna szociáldemokrata politikust, szakszervezeti aktivistát, budapesti képviselőt 1944. október 17-én nyilasok lőtték le a mai Horváth Mihály téri lakása előtt a folyosón. Koltói Anna neve ma már kevéssé ismert, pedig korábban az ő nevét viselte a Magdolna utca, a baleseti kórház és egy iskola is. Budapesten több kerületben is neveztek el róla utcát 1945 után, de ezeket sorra átnevezték, a legutolsó Csepelen volt 2012-ig. Győrben és Soltvadkerten a mai napig viseli nevét egy-egy utca – most pedig a csak FiDo (Fiumei-Dobozi) park után csak FiDo térként emlegetett, de valójában név nélküli közterület is az ő emlékét őrzi új nevében.

Vasárnap délután a rövid ünnepséget az ötletgazda Camara-Bereczki Ferenc Miklós, a Magdolnanegyed és Orczynegyed szocialista önkormányzati képviselője nyitotta meg. A képviselő elmondta, hogy apró, de fontos lépésnek tartja ezt a térelnevezést, hogy méltó módon fejezhessük ki tiszteletünket, megbecsülésünket és elismerésünket közös múltunk fontos nőalakjai iránt”. Koltói Anna is ilyen ember volt, aki egy igazságosabb társadalomért, a szegénységben élő munkások méltóságteljesebb életéért és a női egyenjogúságért küzdött.


Camara-Bereczki Ferenc Miklós – Fotó: Nagy Dániel

Szili-Darók Ildikó alpolgármester, miután elmondta, mi is történt azon a tragikus 1944-i délután, személyes emlékeit is megosztotta.

Koltói Anna élete olyan példa előttünk, amit mindenkinek követni kell.”

Szili-Darók Ildikó 17 éves korában járt először a „rosszhírű” Józsefvárosban, akkoriban még Budapest szélén lakott, és a Koltói Anna utcába jött, hogy ebédet vigyen időseknek. Kereste az utcát, amit végül térkép segítségével talált meg.


Szili-Darók Ildikó – Fotó: Nagy Dániel

Sok évvel később ide költözött az utca környékére, mely a Magdolna utca nevet viseli. Szép név ez is, de sajnos Koltói Anna emlékezete kikopott a köztudatból. Pedig többek között az ő javaslatára hozták létre a Baleseti Kórházat a Fiumei úton, az OTI székháza közelében.

Spiegelné Balogh Lívia, a Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöke Koltói Anna szakszervezeti munkásságáról beszélt, felidézve egy 1938-as Vasas újságban megjelent közgyűlési beszédét a munkásnők és a munkásfeleségek életéről. Ebben Koltói felsorakoztatta az érveit, hogy meggyőzze a nőket arról, a gazdasági kérdések egyáltalán nem a férfiak témája kell legyen.

A szakszervezeti vezetőnek a fizetett szabadság ügyében indított harca eredménnyel járt, és addigra az arra vonatkozó rendelet már meg is jelent. 1938-as beszédében felhívta a hallgatóság figyelmét arra is, hogy „a mai súlyos időkben mindent szabad, csak közömbösnek lenni nem szabad. Mert közömbösséggel ártunk önmagunknak és a családainknak.” A szakszervezeti vezető ma is aktuálisnak tartja ezeket a gondolatokat, amikor ma is hasonló küzdelmeket kell vívniuk a dolgozóknak.

Koltói Anna a Vasas Szakszervezetben a munkásnők szervezőbizottságának titkára volt, sosem hiányzott egy ülésről sem. A munkaközvetítő irodában is rendszeresen dolgozott, hetente egyszer pedig még ügyeletet is tartott, hogy ha munkaidőben valamelyik munkásnő nem tudta volna befizetni a tagdíjat, akkor azt lehetővé tegye a számára; de máshogy is igyekezett segíteni a bér- és szociális problémáik megoldásában. Anyagi és erkölcsi megbízhatósága miatt jutott el az Országos Társadalombiztosítási Intézet igazgatósági tagságába. Ezt a funkcióját is a munkások érdekében használta fel: ha lejárt a kórházi szabályok szerinti ápolás, a betegállomány ideje, akkor eljárt az orvosokon és ismerőseiken keresztül, hogy a beteg emberek visszanyerhessék egészségüket.

Bátor nő volt. A német megszállás után 1944 márciusában, amikor a szakszervezet visszakapta az épületét, rendszeresen bejárt akkor is, amikor a szakszervezeti tisztségviselők illegalitásba kényszerültek.
Önfeláldozó módon szervezte a munkatársak mentését és biztonságba helyezését.

Amikor a nyilasok hatalomra jutottak, az illegalitásban működő Kommunista Párt fegyverhez akart jutni, és Koltói Annát is megkeresték ebben az ügyben. Ő azzal hárította el a kérést, hogy a szakszervezetnek nincs fegyvere. Mikor a bizalmi munkásnőt kikísérte a lakásának folyosójára, már nem volt ideje visszatérnie, mert jöttek a nyilasok, az egyikük két golyót eresztett a fejébe.


Spieglné dr. Balogh Lívia – Fotó: Nagy Dániel

Hanti Vilmos, a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségének (MEASZ) és az Ellenállók Nemzetközi Szövetségének (FIR), valamint az újjászervezett Gyerekbarát Mozgalom elnőke megköszönte Józsefváros önkormányzatának, a Fővárosi Önkormányzatnak, és külön Camara-Bereczki Ferenc Miklósnak, hogy így őrzik meg Koltói Anna emlékét. Hanti kiemelte, hogy a Koltói páratlan életútjának véget vető méltatlan halála

intő példa, hogy álljunk ellent az olyan eszméknek, melyek Magyarországot még egyszer ide sodorhatják.

Fontosnak nevezte, hogy köztereink nevében is emlékezünk példaképeinkre, helyreállítva valamit abból, mely a rendszerváltás óta lezajlott emlékpolitika káros módon megszüntetett.


Hanti Vilmos – Fotó: Nagy Dániel

Gurmai Zita, az MSZP alelnöke, az Európai Szocialista Párt Nőszervezetének elnöke azzal kezdte beszédét, hogy

ahogy a hősiesség, úgy a hőssé válás útja is ezerféle arcot ölthet, lehetnek benne tévedések és zsákutcák, lehet kitérőkkel és kanyarokkal teli, de lehet nyílegyenes is. Így lehet hősünk Bajcsy-Zsilinszky Endre és Koltói Anna is, bár utóbbi életének útján nincsenek tévedések és nincsenek zsákutcák. Egyetlen cél vezette, egyetlen célért küzdött rendületlenül: több jogot szerezni a nőknek.

Koltói Annát érdemes példaként megmutatni a mának is, aki a szakszervezeti mozgalmon keresztül kapcsolódott a politikához, aki megharcolt meggyőződéséért, politikai fogolyként járta meg a börtönt, ahol a kínzások okán maradandó egészségkárosodást szenvedett, aki az élete végéig aktív politizált, így 1942-től Budapest Közgyűlésének Törvényhatósági Bizottságának tagjaként is tevékenykedett.

A nyilasterror idején három mártírja is lett a magyar nőmozgalomnak: a szociáldemokrata Koltói Anna mellett az azóta boldoggá avatott katolikus-konzervatív Salkaházy Sára – nevét egy pesti rakpart őrzi – és a feminista Mellerné Miskolczy Eugénia.


Gurmai Zita – Fotó: Nagy Dániel

Gurmai szerint kései, de felettébb indokolt igazságszolgáltatás ez a térelnevezés, miután a rendszerváltás antikommunista hevülete átkeresztelte a korábban Koltóiról elnevezett közterületeket és intézményeket. Koltói

nem egy totalitárius eszme hirdetője vagy egy elnyomó rezsim kiszolgálója volt. Épp ellenkezőleg: a nők egyenjogúságáért küzdött, vagyis szemben állt minden totalitárius gondolattal.”

A magyar nők nevében köszönte meg, hogy Józsefváros igazságot szolgáltatott az egyenjogúságért küzdő nőmozgalom egyik mártírjának.

A megemlékezésen ezután a Vörösmarty Mihály Gimnázium egyik diákja, Bagoly András olvasta fel Erdős Virág Közelítő című versét.


Fotó: Nagy Dániel

Az ünnepség végén Spiegelné dr. Balogh Lívia és Erőss Gábor alpolgármester közösen leplezték el Koltói Anna tábláját, mely mellett koszorút és virágokat is elhelyeztek a megemlékezők.


Erőss Gábor és Spieglné dr. Balogh Lívia felavatja Koltói Anna tábláját – Fotó: Nagy Dániel

Címkép: Nagy Dániel

2021. október 18.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 27. Szombat