Elhangzott a június 6-ai megemlékezésen (Miért emlékezünk Bajcsy-Zsilinszky Endrére antifasisztára)

nyomtatás

135 évvel ezelőtt, június 6-án született Bajcsy – Zsilinszky Endre, akit 1944. december 24-én kivégeztek.

A MEASZ (Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségének) Józsefvárosi csoportja születésnapjára emlékezve koszorúzta meg a Füvészkertben lévő emléktábláját.

Bajcsy-Zsilinszky Endrét miért tisztelhetjük ellenállóként és antifasisztaként?

Bartha Ákos történész  nemrég készült tanulmányából idézek részleteket:

Sokan antiszemitának tartják, aki a holocaust idején zsidómentővé vált.

Bajcsy-Zsilinszkynek volt egy 1938. áprilisi cikke, amelyben azt írta, hogy ugyan nem jó, hogy van zsidó törvény, de ha már van, akkor a 81 százalékos „keresztény magyar” zárt számon belül újabb 80%-os zárt számot kell létrehozni a „pedigrés fajmagyaroknak”. Ez a javaslat a honi németek ellen irányult.  Bajcsy-Zsilinszky a második zsidó törvényt elutasította, ám publicisztikájában  az 1914 után bevándorolt, zsidónak minősített állampolgárokat kiutasíttatta volna. Ugyanakkor hagyatékában se szeri, se száma azoknak az ügyeknek, amelyekben ő maga járt el zsidónak minősített ismerősei, vagy ismeretlenek (például Radnóti Miklós) ügyében , és a negyvenes évekbeli memorandumaiban is rendre a zsidótörvény lebontását követelte.

Szokták róla azt is mondani, hogy háborúellenes politikus volt.  Ám ő csak a németek oldalán vívott háborúnak volt ellene. nem pacifista volt, ő a történelmi Magyarországot akarta helyreállítani, miközben a közeledő nagyhatalmakat – a náci Németországot, majd a Szovjetuniót – távol tartotta volna a régiótól. Ez persze illúziónak bizonyult.

Németellenessége miatt 1944. márciusában a Gestapo embereivel, akik budai lakásán a letartóztatására kivonultak, tűzharcba keveredve megsebesült, letartóztatták. Két hónappal később a magyar kormány követelésére szabadon engedték.

1944. november 9-én elnökletével megalakult a Magyar Nemzeti Felszabadító Bizottság, amely a német megszállással és nyilas hatalommal szembeni ellenállókat és demokratikus pártokat tömörítette. Legfőbb feladatuknak a fegyveres felkelés megszervezését és a szovjet csapatokkal együttműködve az ország, és elsősorban a főváros felszabadítását tartották. Árulás következtében a nyilasok a vezérkar gyűlésén résztvevőket letartóztatták. Bajcsy-Zsilinszky nem volt jelen, őt másnap reggel tartóztatták le a VIII. kerület Romanelli (ma ismét Illés) u. 25-ben, ahol dr. Szabó Zoltán lakásában bujkált.  December 24-én Sopronkőhidán kivégezték.

Ez előtt a Füvészkerti ház előtt emlékeztünk rá.

===================

Megemlékezésünkhöz csatlakozott Camara-Bereczki Ferenc a kerület egyéni képviselője és Szili-Darók Ildikó alpolgármester is.

 

Foto: Szili Anna


2021. július 6.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap