Hanti Vilmos: Wittner Mária nem egyenlő Ságvári Endrével!

nyomtatás

Régi gyakorlat, ha valaki egy meghatározó történelmi időszakban szerepet vállal, így netán részt vesz egy forradalomban, akkor azt a nemes cselekedetét döntő ténynek tekintjük értékítéletünkben, s az illető minden korábbi tette háttérbe szorul. Így vagyunk ezzel Wittner Máriánál is. Ugyan a városban sok a szóbeszéd vele kapcsolatosan a kétes előéletéről, no meg arról, hogy is lett mára ő a nagy forradalmár, de mégis tartjuk magunkat az imént említett íratlan szabályhoz, s csak reménykedünk abban, hogy ne derüljön ki róla a későbbiekben olyan disznóság, amely perdöntően megkérdőjelezi az immáron több évtizede építgetett forradalmi hősi szerepét.

Tehát a mai tudásunk alapján Wittner Mária 56-os forradalmi tetteit elismerjük , még akkor is, ha a mai újnácinak tartott megnyilvánulásaiért megvetjük.
Megvetésünk sem általános mindenkivel szemben, ha valaki a szélsőjobb tanait hirdeti. Például Bajcsy – Zsilinszky Endre ifjabb korában fajvédő volt, de gondolkodásában, cselekedeteiben odáig fejlődött, hogy az antifasiszta ellenállás mártír hőse lett. Őt ezért mérhetetlenül tiszteljük.
Máris eljutottunk Ságvári Endréhez. Ő is antifasiszta ellenállása miatt lett mártír hős. Van, aki fölveti, de kommunista volt! Na és? Ez a tény az ég világon nem von le hazafiságából, halált megvető bátor föllépése megítéléséből. Sőt! Nálam a tényleges kommunisták reputációját csak erősíti, hiszen a jelenlegi kormány tagjainak a teljesítményét sem aszerint értékeljük, hogy melyikük volt besúgó vagy kommunista a Kádár érában. De jön az újabb „elítélő” vélemény: Ságvári már akkor is harcolt a nyilasok ellen, amikor még nem volt nyílt fasizmus Magyarországon! Na és? Sőt! Ez az eredetileg elítélőnek szánt vélemény is nálam kifejezetten kedvező. Ságvári jól látta Horthy Magyarországán a háborúba jutó aggasztó folyamatot, s a maga lehetőségeivel tett ellene!
Tehát Wittner Mária is – mai tudásunk szerint- hős, s Bajcsy-Zsilinszky Endre is, Ságvári Endre is hős.
Még sem lehet egyenlőség jelet tenni közöttük! A két antifasiszta az ellenállás nemes ügyéért életét is áldozta!
Értékítéletünkhöz mindig egy ember életútja, életétek alakulása is hozzájárul. Talán ezért is merült föl azok között, akik Ságvárit bűnösként szeretnék láttatni, hogy leírják, ha nem hal meg, mi lett volna belőle. Történelmietlen, hazug dolog Ságváriról a képzelt jövőbeli tetteiért rossz képet festeni. De nem így vagyunk Wittner Máriával, aki a demokrácia nagy bánatára még köztünk él, s mára a rendszerváltás után a szélsőjobb egyik meghatározó szószólója lett. Mára a gyűlölködés szításával nem csak a parlamentet, a Fidesz-KDNP koalíciót, hanem az 56-os forradalom emlékét is besározta.
Ha csak nem vagyunk nácik, ha csak nem vagyunk a nácikkal kollaborálóak, akkor Ságvári Endrére büszkék vagyunk, s vele a nemzeti pantheonunkat gazdagítjuk.

Hanti Vilmos, a FIR és a MEASZ elnöke

Kapcsolódó:

Szegedma.hu: "Wittner Mária Szegeden: a kommunizmus szelleme kísért Ságvárival

Az elnyomó rendszer történelemhamisítását a mai, fiatal generációnak kell kiigazítani – hangsúlyozta Szegeden a kommunizmus áldozatainak emléknapján Wittner Mária. Az ’56-os halálraítélt szerint Ságvári Endre egy terrorista volt, nevével pedig még mindig a kommunizmus szelleme kísért.

Február 25-e a kommunizmus áldozatainak emléknapja, tizenöt éve tisztelgünk ezen a napon az elnyomó rendszer üldözöttjei és megölt, kisemmizett tagjai előtt. Szegeden a Glattfelder téren tartott ünnepséget a Csongrád Megyei Kormányhivatal és a Csongrád Megyei Önkormányzat, ahol beszédet mondott Juhász Tünde kormánymegbízott és Wittner Mária ’56-os elítélt is.

“Nem áll rendelkezésre olyan forrás, amely hitelt érdemlően összegezné: hány Csongrád megyeit vitt el a fekete autó, hányan haltak meg munkatáborokban, hány embert nyomorított meg testben vagy lélekben az Államvédelmi Hatóság?” – mondta a megemlékezőknek Juhász Tünde. Ezért is olyan fontos a kormánymegbízott szerint minden olyan kormányzati törekvés, amely a múlttal való szembenézést szolgálja. A 2015-ös évet a kormány a Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok és kényszermunkások évének választotta, melynek számos kárvallottja volt megyénkben is, fontos tehát, hogy emlékezzünk rájuk. “Idő kell a borzalmak feldolgozásához, de a hallgatás ideje, amikor nem volt szabad beszélni mindezekről, szerencsére már lejárt” – emelte ki a kormánymegbízott.

A megemlékezés díszvendége volt Wittner Mária is, aki nőként fegyverrel a kezében harcolta végig az 1956-os forradalmat, először halálra, majd életfogytiglanra ítélték. Wittner szerint a Ságvári Endre neve melletti kiállás egy újabb bizonyíték arra, hogy történelmünkkel nem tudtunk még kellőképp elszámolni. “Ságvári Endre egy terrorista volt, a törvényes renddel szállt szembe és lőtt le egy rendőrt. Milyen rendszerváltás volt, hogyha még mindig vannak olyanok, akik kiállnak mellette? Döbbenetes, hogy a 2000-es évek közepén is ellenforradalomként tanították 1956-ot a budapesti pedagógusképzőben. Mennyire becsüljük meg a halottainkat, áldozatainkat, akik az életüket adták azért, hogy a fiatalok szabadon élhessenek?” – tette fel a kérdést. Az ’56-os szerint a mostani, fiatal generáció feladata, hogy az elnyomó kommunista rendszer hazug propagandája helyett feltárja az igazságot.

Az ünnepi beszédeket koszorúzás követte, majd a téren található emlékmű lábához mindenki elhelyezhetett egy-egy gyertyát, vagy mécsest az áldozatokért."

http://szegedma.hu = 2015. február 25.

2015. február 28.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 27. Szombat