Május 8. a felszabadulás – május 9. a győzelem napja

nyomtatás

70 évvel ezelőtt, 1945. május 8-án 9-én az emberiség megélte a német fasizmus végső katonai szétzúzását. Ezen dátumok jelzik a győzelmet az embertelen hitleri fasizmus rendszere felett, amely a perifériára szorította, üldözte és bebörtönözte a politikai ellenfeleit és a másként gondolkodókat, a zsidókat, cigányokat, szlávokat faji alapon milliószámra legyilkolta, megszállta az európai államokat, s a világ más országainak és népeinek háborút, megszállást, pusztítást hozott. A birodalmi uralom megteremtését és a Szovjetunió megsemmisítést tűzte ki célul, amelynek szomorú eredménye 55 milliónyi emberáldozat volt.

Néhány európai országban ma tagadják a történelmi igazságot, a fasiszta megszállókkal kollaborálókat "szabadságharcosokként" tisztelik. A történelem ilyen formában történő revíziójával szemben a FIR hangsúlyozza:
A fasiszta világuralmi terveket a Hitler-ellenes koalíció együttes fellépése állította meg.  
A szövetséges fegyveres erők voltak azok, mindenekelőtt a szovjet hadsereg katonái, amelyek a háború fő terhét viselték és e fenyegetést katonailag is szétzúzták.  
A partizánok és ellenállók, akiknek első soraiban kommunisták álltak a fasiszták által megszállt országokban, életüket adták hazájuk szabadságáért.
A Hitler-ellenes koalíció részesei voltak a német antifasiszták is, akik Németországban illegálisan, a partizánok soraiban vagy együtt a szövetséges erőkkel harcoltak hazájuk felszabadításáért.
Emlékezünk mindazokra a férfiakra és nőkre, akik – gyakran életüket kockáztatva – vettek részt a felszabadításban.
Politikai nyilatkozataiban maga az Európa Parlament is azt állítja, hogy a háború végeztével csak az egyik "totalitárius uralom" váltotta fel a másikat. A FIR ezzel szemben azt hangsúlyozza:
1945. május 8-9. a felszabadulás és a győzelem napja volt

1945. május 8. új politika kezdetét jelzi a nemzetközi kapcsolatokban. A nácikkal szembenállók közös cselekvése teremtette meg az Egyesült Nemzetek Szervezete létrehozásának alapját, rögzítette a nemzetközi jog alapjait a tekintetben, hogy üldözhessék a háborús bűnöket elkövetőket, velük szemben büntetőeljárást folytathassanak, s a nürnbergi törvényszéken elítélhessék a legfőbb háborús bűnösöket. Ezek a jogi normák ma is érvényesek, miként azt az ENSZ Közgyűlése a közelmúltban megerősített.
Valamennyi antifasisztának közös jelmondata volt akkor: "Soha többé háborút! Soha többé fasizmust!" A FIR és tagszövetségei számára mindez kötelezettség a mára és a holnapra nézve egyaránt. A mai generációk tagjaival együttesen lépünk fel

A felszabadulás teremtette meg „a béke és a szabadság új világa” vízióját, amiként azt a buchenwaldi koncentrációs tábor foglyai 1945. április 19-én megfogalmazták. A FIR tagszervezetei ebben a szellemben harcolnak ma a teljes körű politikai és szociális emberi jogok, a béke és a demokrácia megvalósulásáért. Együtt ünnepeljük 2015. május 8-át és 9-ét, mint a felszabadulás és a győzelem napját.

2015. január

A FIR Végrehajtó Bizottsága

2015. január 4.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 19. Péntek