Az antifasizmust nem lehet múlt időbe tenni!

nyomtatás

 1944 július 27-én csendőrök végeztek az antifasiszta ellenálló Ságvári Endrével. Az ő  emlékére jött össze 70 évvel az események után pár tucat megemlékező, a szónokok  közt  felszólalt Galba-Deák Ádám a Balpárt elnöke is. Alábbiakban az ő beszédét  olvashatjuk.  Szerkesztőségünk sietve szeretné leszögezni, hogy nem érti, miért van az, hogy Európa-szerte az antifasiszta ellenállókat nemzeti hősként kezelik és úgy tekint rájuk a hálás utókor – kivéve nálunk. Az égető kérdésekre szeretnénk minél előbb válaszokat kapni.

Tisztelt megemlékezők, kedves barátaink!

1944 – akárhogy nézzük és akárhogy magyarázzuk hazánk XX. századi történetének legsötétebb és legvállalhatatlanabb fejezete. Egyesek annyira vállalhatatlannak tartják, hogy alaptörvényileg kijelentik: 1944 márciusa után Magyarország nem vonható felelősségre semmiért sem egészen 1990-ig. Ugyanez a felfogás, de tompítva érvényesül abban a második hivatalos szemléletben, hogy hazánk elszenvedte 1944-t, ezért szintén nem terheli felelősség.

Felelősség! Ha a felelősség kérdését feszegetjük, be kell látnunk, hogy az 1944. márciusi megszállás után a kormányzótól az utolsó csendőrőrmesterig a helyén maradt, a megszállás alatt is tovább- és együttműködött az államapparátus. Együttműködött, magyarul: kollaborált.

Felelősség! Sokan sokféleképpen megírták már, hogy Magyarország, ha vonakodva és noszogatva is, de 1938-tól egyre jobban kiszolgálta a hitleri Németországot. Kétségtelen tény, 1944 márciusáig volt korlátozott alkotmányosság, volt ellenzéki sajtó, volt viszonylagos lét- és közbiztonság. Szögezzük le 1944 elején Magyarország akkor, annak a tábornak a „legvidámabb barakkja” volt.

Azaz ár, amit ezért a viszonylagos nyugalomért fizetett az ország nemcsak zsákutcának, de egyenesen tragédiának bizonyult. Arra az útra, ami a magyarságot a tragédiába sodorta nem 1941-ben, nem 1939-ban és nem 1938-ban lépett a nemzet. 1919 óta, ha kitérőkkel is, de töretlenül vezetett az út ehhez a tragédiához. 1944 tragédiája nemcsak az üldözött zsidóság, de a szabad gondolat és a magyarság tragédiája is egyben.

Mi radikális baloldaliak úgy gondoljuk, hogy a demokratikus minimum egyik alapvető pillére az antifasizmus, a mindennapok antifasizmusa. Manapság, amikor összefogásról hallani reggel, délben és este, azon kapjuk magunkat, hogy még az alapértékeinkkel sem vagyunk tisztában, pedig vannak bizonyos fundamentális alapértékek, amiben nem azt kell nézi, hogy ki balliberális és ki radikális demokrata, hanem azt, hogy ezzel önnön európaiságunk és önnön emberségünket bizonyítsuk.

Tudom, a ma létező antiszemitizmus nem ekkora méretű, mint 1944-ben, burkoltan csörgedezik csak a kormányzat ereiben, leginkább a neten és meccseken terjed a vulgáris, nyers erőszakra való felhívás.

A kiépülőben levő „kétharmados társadalom”, amelyben a társadalom egyharmadának munkája elegendő ahhoz, hogy eltartsa a munkafolyamatból kimaradt kétharmadot, az osztályharc frontvonalát áthelyezte a klasszikus bal-jobb választóvonalról, a birtokos-birtoktalan, munkaadó-munkavállaló frontvonalról a jövedelemmel bírók és a segélyből eltartottak közé.

Ma a fasizmus új alakját ölti! Ma a leszakadt vagy azzal fenyegetett kisvállalkozók bajaikért az eltartottakat, a segélyezetteket okolják. Ingyenélőknek, lustának és feleslegesnek ítélnek el egyes társadalmi csoportokat. Ebben a széles közegben lincshangulat keletkezett a segélyből élőkkel szemben.

A jóléti állammal szemben ellenérdekelt klasszikus jobboldal nagy offenzívával akarja véglegesen felszámolni a jóléti állam fenntartásáért folyó szociáldemokrata utóvédharcot. A jóléti állam táborának teljes politikai felszámolásához a jóléti állam törekvését hordozó politikai vezetőréteg teljes felszámolása szükséges – vajh’ kik ordítoznak naphosszat elszámoltatásról? Ezért képezi a jobboldali offenzíva legfontosabb részét a populista elitellenesség szítása és az általános elitváltás követelése.

Ezt az offenzívát csak a lincshangulat meglovagolásával lehet végrehajtani. Ehhez pedig újabb, offenzívabb ideológiára van szükség annál a neoliberalizmusnál, amely a hetvenes-nyolcvanas években a jóléti állam „polgári” kritikáját megfogalmazta.

A mai magyar jobboldal is az antifasizmus revideálásával, a fasizmus szalonképessé tételével akarja minden ellene irányuló bírálat szellemi alapját megsemmisíteni. Ez elkerülhetetlen ahhoz, hogy a szegények elleni osztályháborúnak is ideológiát adjon. A demokratikus antifasizmus kompromittálása a baloldali és a jobboldali diktatúrák teljes és kendőzetlen összemosása felismerhetetlenné teszi a jobboldal diktatúratörekvéseit.

A regnáló kormány legnagyobb bűne, hogy az 1944-es emlékév árnyékában háborút visel a saját népe ellen, lemond a szegényekről, lincshangulatot szít a romák és a zsidóság ellen, amikor törekvéseivel egyértelműen zsidó belügyként kezeli 1944 kollektív tragédiáját.

Ahogyan egykoron széles antifasiszta koalícióba tömörültek a polgári és szocialista erők, úgy ma egy új frontra van szükség bizonyos kérdések mentén. Ez lehet, hogy kevésbé látványos, mint az „egy a tábor egy a zászló” jeligéjű összefogdosósdi, de hatásosabban működhet annál.

Összefoglalóan: a mindennapok antifasizmusára van szükség a történelmi antifasizmus helyett!

Forrás: muon

2014. július 27.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 25. Csötörtök