Brüsszelben ülésezett a FIR Végrehajtó Bizottsága

nyomtatás

Az elmúlt hét végén Brüsszelben tartotta a FIR (Ellenállók Nemzetközi Szövetsége) Végrehajtó Bizottsága (VB) ülését, amelynek a belga Veterán Intézet adott otthont. Tudósítónktól:

Hanti Vilmos elnök megnyitóját követően szó volt többek között arról, hogy a tavaly Szófiából indított FIR békefáklyája igen kedvező fogadtatásban részesül a különféle európai országokban. Már 11 országban járt. A Vatikánban megáldotta Ferenc pápa, utána eljutott Izraelbe a Yad Vasem koszorúzásokra, jelenleg Hollandiában jár, s 2015-ben a Győzelem napjára fog Berlinbe érkezni. A FIR 2015-ben ismét szervez ezerfős ifjúsági zarándokvonatot Auschwitzba. (Három éve a Magyar Kormány korábbi ígérete ellenére erre a programra nem adott végül támogatást, hogy magyar fiatalok is kijuthassanak az eseményre.)

A VB ülés vendége volt az EUP választások eredményének a megtárgyalásán Szanyi Tibor magyarországi Európa Parlamenti képviselő, akit a FIR VB tiszteletbeli tagjává fogadott.

A FIR VB Ulrich Schneidernek a FIR főtitkára előterjesztésében a következő gyors jelentést fogadta el:

Az Európa parlamenti választások nemzetenként eltérő eredményeket hoztak, amit a FIR tagországai szervezeteinek és az érintett országok társadalmi erőinek külön-külön is át kell tekinteniük. Mindazonáltal az alábbi fő megállapításokat lehet tenni:

  1. A résztvevő európai országok eltérő választási eredményeinek közös a problémája, nevezetesen a választók alacsony részvételi aránya. Még azon országokban is, ahol kötelező a szavazás, a választók nagy része nem vett azon részt. A legalacsonyabb részvételi arányt, 20 százalék alattit, Szlovéniában jeleztek. A végső eredmény az, hogy a „nem szavazók pártja” lett a valódi győztes.
    Ez azt mutatja, hogy sok ember nem látott politikai jövőt a maga számára az Európa parlamenti választásokban. Talán, mert nem láttak kiutat arra, hogy képesek valódi befolyással lenni a politikai helyzetre Európában, és talán azért, mivel nincsenek is nagy elvárásaik Európát illetően. Meg kell állapítani, hogy az Európai Unió jelenlegi politikája nem elégíti ki a tagországok polgárai többségének szükségleteit.
  2. Drámaiak a szélsőjobb és jobboldali populista pártok eredményei sok európai országban. Az Egyesült Királyságban az UKIP a szavazatok 27,5 százalékát szerezte meg, Dániában a DF 26,6 százalékot, Franciaországban a Nemzeti Front 25 százalékot és Ausztriában a Szabadság Párt (FPÖ) 19,5 százalékot ért el. Ezek nem „kivételek”, de a szélsőjobboldali pártok politikai fejlődésének látható jelét mutatják. És vannak nyíltan fasiszta és erőszakos náci szervezetek, mint amilyen a Jobbik (14,7%) Magyarországról, a „Svéd Demokraták” (9,7%) Svédországból, az „Arany Hajnal” (9,4%) Görögországból, a Flaams Belang (4,2%) Belgiumból, és az NPD (1%) először Németországból, képviseletet szereztek az Európa Parlamentben. Ez azt mutatja, hogy a rasszista ideológia, a nacionalista válaszok a válságjelenségekre és azok militáns fellépései gyakorlatilag képesek nagyszámú szavazót mobilizálni. Ez érvényes azokban az esetekben is, amikor a szélsőjobboldali csoportok az elmúlt EP választásokhoz vagy a közelmúltbeli nemzeti választásokhoz viszonyítva nem tudták elérni a korábbi szavazati arányt. A Wilders PVV és a Flaams Belang Belgiumban egyaránt jelentős számú szavazatot vesztett.
  3. Következmények: Először is, a létező jobboldali frakciók a jövőben nagyobb szavazati erővel jelennek meg, másodszor, lesz egy frakció (mindenféle pénzügyi alappal és politikai befolyással) amely nyíltan szélsőjobboldali populista és újfasiszta álláspontot támogat majd. 2007-tel ellentétben ez a frakció valószínűleg fennmarad még egy ideig, mivel résztvevőit kevésbé a nemzeti ideológia, mint inkább a politikai hatalmi érdekek irányítják.
  4. Annak ellenére, hogy a szélsőjobboldalon drámai előretörés volt, pozitívan értékelhetjük, hogy az antifasiszta, baloldali irányultságú és demokratikus szervezetek nagyobb befolyásra tettek szert különböző országokban, amit a szavazatok száma is dokumentál. Ezt mutatja a „SYRIZA” eredménye Görögországban, a különböző spanyolországi „elégedetlen” pártok, valamint a holland Szocialista Párt eredménye. A frakciók (PSE és GUE-NGL), amelyekkel a FIR a múltban bizalommal működött együtt, megerősödtek, ami reményteli jelzés számunkra.
  5. A választási eredményeknek a FIR-re nézve az a következménye, hogy meg kell erősíteni együttműködését azokkal az erőkkel az Európa Parlamentben, amelyek az antifasiszta témák iránt elérhetőek. Jó kezdetként értékelhető a választások előtti FIR felhívás támogatása. A mi felelősségünk és a tagszervezeteink  feladata most, hogy kihasználjuk az eredmények lehetőségeit.
FIR  

2014. július 12.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 18. Csötörtök