Nemzetközi bojkott-terv?

nyomtatás

 Magyarország venné át jövőre Nagy-Britanniától a holokauszt emlékezetéért felelős  nemzetközi szervezet, az International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA)  soros  elnökségét, ám a szervezet 30 másik tagállama közül több is tiltakozik ez ellen - tudta meg a Népszava. Információink szerint a tagok az Orbán-kormány emlékezetpolitikája miatt és a Szabadság térre tervezett ’44-es német megszállási emlékmű okozta botrány hatására "torpedóznák" meg a magyar elnökséget.

>Értesüléseink szerint a jeruzsálemi székhelyű Simon Wiesenthal Központ is jelezte már a soros elnök Nagy-Britanniának: nem tartja helyesnek, hogy a jövőben az a kormány képviselje a szervezetet nemzetközi szinten, amely szerintük többször megsértette azt a megállapodást - az úgynevezett stockholmi nyilatkozatot - , ami a tagországokat a holokauszt oktatására, alapos és tárgyszerű bemutatására, továbbá az áldozatokról való illendő megemlékezésre kötelezi. Azért is megkérdőjelezték Magyarország alkalmasságát az IHRA 2015-ös elnökségére, mert a jobbikos Dúró Dórát választották a parlament kulturális bizottsága élére. Márciusban a Wiesenthal Központ arra is felszólította a kormányt, figyeljen oda a magyarországi zsidó közösség hangjára, és tisztességgel emlékezzen meg a magyarországi holokauszt 70. évfordulójáról, ahelyett, hogy politikai szándékokból meghamisítaná a történelmet.

Nemcsak a jeruzsálemi szervezet, de az IHRA-tagállam Egyesült Államok 30 zsidó származású kongresszusi képviselője nemrég nyílt levélben tiltakozott a Szabadság téri emlékmű miatt Orbán Viktornál. A levél egy bekezdése szintén megkérdőjelezi Magyarország alkalmasságát az IHRA-elnöki tisztségre. A képviselők az okok közt felsorolták a holokausztért viselt magyar felelősséget kisebbíteni igyekvő törekvéseket, a Jobbik megerősödését és az antiszemitizmus térhódítását. Ismert, Orbán a képviselőknek küldött válaszában ezekre az aggályokra nem reagált, helyette terjengős önigazolásba bonyolódott arról, hogy a választók kegyéből ő éppen nemzetegyesítést folytat, és ennek része az emlékmű is.

Ami a Szabadság téri emlékművet illeti, Orbán világossá tette, hogy a tiltakozások ellenére megépítik, és bár a hivatalos átadási határidő lejárt, egyelőre nem készült el, és azt sem tudni, mikor adják át. A szobor ellen egyébként tegnap is a helyszínen tüntettek az immár két hónapja demonstráló civilek; felszólalt Tóth Zoltán is, akit a minap távolítottak el - vélhetően politikai okokból - az ELTE Állam és Jogtudományi Karáról - helyette a jövőben a Fidesz-közeli Nézőpont Intézet vezetője, Mráz Ágoston oktatja a diákokat.

Tegnap egyébként "az állami szintű történelemhamisításra, a szélsőjobbra tolódó politika jelentette újabb veszélyre" hívta fel a figyelmet a Szabadság téren az épülő emlékmű mellett a MEASZ és a Hét Olajfa Egyesület - továbbá más szervezetek - is közös rendezvényükön.

Lengyel Tibor / Forrás: NÉPSZAVA

2014. június 7.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 26. Péntek