A társadalom élő lelkiism

nyomtatás

 „Bensőséges ünnepség keretében immár 14. alkalommal adták át március 21-én a  Radnóti Miklós Antirasszista díjakat a budapesti Radnóti Miklós Művelődési Központban. (Tudósítónktól)

A Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége (MEASZ) által 2000-ben alapított díj alapító okirata szerint "a díj adományozható a társadalmi élet különböző területén tevékenykedő bármely magánszemélynek, aki munkásságával, véleményformáló kiállásával fellép a rasszizmus, antiszemitizmus, kirekesztés bármely formája ellen."

A 2014-es Radnóti Miklós Antirasszista díjat 16 személy és szervezet kapta meg. A díjátadásra a RAM Colosseum színháztermében került sor.


Díjazottak:

    Aczél Endre újságíró,
    Alföldi Róbert színész, rendező,
    Borsány György volt terézvárosi polgármester, a MEASZ alelnöke,
    Garai Róbert és felesége, Garai-Édler Eszter,
    Harmati Béla nyugalmazott evangélikus püspök,
    Heller Ágnes filozófus,
    a Hét Olajfa Egyesület,
    Jánosi Katalin képzőművész, a Nagy Imre Alapítvány alapítója,
    Komjáthi Imre szakszervezeti vezető,
    Krausz Tamás történész,
    Magyar György ügyvéd,
    a Magyarországi Zsidó Hitközségek Országos Szövetsége,
    Németh Sándor, a Hit Gyülekezete vezető lelkésze,
    Polgár Ernő író,
    Szöllősi Gábor tanár, emberi jogi aktivista
    Viczián Zoltán nyugalmazott ezredes, a MEASZ Heves megyei elnöke.

A díjakat Hanti Vilmos, Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége elnöke adta át. A díjazottakat Ujhelyi István, az Országgyűlés alelnöke köszöntötte.

Hanti Vilmos köszöntőjében kiemelte, hogy "az idei 16 díjazott sokszor egzisztenciáját kockáztató kiállásával is bizonyította, hogy tenni lehet azért, hogy békében éljünk együtt." Hanti Vilmos fontosnak tartotta, hogy beszédében megemlékezzen a vallás és az antirasszizmus kapcsolatáról Ezzel kapcsolatban a következőt mondta: "Egy valóban vallásos ember csakis antirasszista lehet, az egyházak pedig sokat tehetnek az emberiség békéjéért."

Hanti Vilmos nagyon fontosnak tartotta elmondani, hogy  szerinte "a rasszizmus a nácizmus előszobája, szervezetük pedig tiltakozik a német megszállás áldozatainak emlékműve ellen, mert az szerintük nem tesz különbséget gyilkosok és áldozatok, illetve gyilkosok és hősök között sem. "Ez az emlékmű náci emlékmű, Hitler napjainkban ilyet állítana", ezért azt visszautasítják április 6. után is". Hanti hozzátette: "Magyarország "a nácizmus kapujában áll", és csak a humanistákon múlik, hogy "azon a kapun belépünk-e vagy sem". Úgy fogalmazott: "Vádolom Orbán Viktort, hogy Magyarországra, szeretett hazánkra szabadítja cinkos együttműködéssel a fasizmust".

Ujhelyi István, az Országgyűlés alelnöke köszöntőjében azt hangsúlyozta, hogy kötelességnek kell érezni azt, hogy figyelmeztessük a fiatalabb korosztályt arra, hogy "rossz vége lehet annak  ha a mai Magyarország követi a Horthy kort." Ujhelyi István ehhez hozzátette, hogy évekig küzdöttek a házelnöknél, hogy visszakerüljön az Országházba a díjátadó, egyúttal elképesztőnek nevezte, hogy "a Parlament helyett egy kis színházterembe szorultak vissza az ünnepségekkel". Úgy fogalmazott: akkor lenne boldog, ha "nem lenne minden évben egyre nagyobb szükség a díj átadására".

Barát Tamás, a Radnóti Miklós Antirasszista-díj Alapítvány Kuratóriumának elnöke köszöntőjében kiemelte, hogy "A díjazottak a társadalom és a demokrácia „élő lelkiismerete”. Őszintén kívánom, hogy Magyarországon ne érdem, hanem a természetes gondolkodás legyen az, hogy nem gyűlöljük embertársainkat, még akkor sem, ha mások, ha más vallásúak, ha másképpen gondolkodók."

Idén először Radnóti-jelet kaptak olyanok, akik Radnóti-díjuk átvétele után is kiemelkedően képviselték az antirasszizmus eszméjét.

A díjátadó alkalmával került átadásra idén először a humanizmus nagykövete díj is. Ezt a díjat vehette át Tóth József, a XIII. kerület polgármestere.

A Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége (MEASZ) minden évben március 21-én adja át a Radnóti Miklós Antirasszista Díjakat. Azért esett a MEASZ választása erre a napra, mivel az ENSZ 1966-ban döntött arról, hogy március 21-ét az antirasszizmus világnapjának nyilvánítja, egy hat évvel korábbi, dél-afrikai, vérfürdőbe torkollott apartheidellenes demonstráció áldozatainak emlékére.

A díjátadó ünnepségen számos korábbi Radnóti díjas volt jelen s lépett fel, többek között Bródy Jánost és Keres Emilt élvezhette a RAM Colosseum közönsége. A díjazottak laudációit Kálmán Olga olvasta fel. A díjátadón Dési János dedikálta a közelmúltban megjelent könyvét. A közönség soriban ott volt látható Szepesi György, Gerendás Péter, és sokan mások a hazai kulturális közélet neves személyiségei közül.

- agy -

Forrás: Radnóti Miklós Antirasszista Díj Alapítvány weboldala

 / Népszava








Fotók: K 2 PRESS - NÉPSZAVA

2014. március 22.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 23. Kedd