Öt éve...

nyomtatás

 "A gyűlölet, a rasszizmus sötét és fekélyes seb a társadalom testén, amit ha nem  távolítunk el, pusztuláshoz vezet" - írta a Tatárszentgyörgyön elkövetett cigánygyilkosság öt éves évfordulója kapcsán Mesterházy Attila, az Összefogás miniszterelnök-jelöltje, és Teleki László az MSZP elnökségi tagja.

2009. február 23-án egy 27 éves férfi és 5 éves fia, Csorba Róbert és ifj. Csorba Róbert vesztette életét, miután Molotov-koktéllal rájuk gyújtották a házat, és az égő otthonukból menekültek - a gyilkosok sörétes vadászfegyverekkel, hidegvérrel kivégezték őket. Pusztán azért, mert cigánynak születtek. A hatóságok pedig egészen addig nem ismerték el, hogy a korábbi támadások is összefüggenek.

Miközben nyolc másik helyszínen is rasszista indíttatású gyilkosság történt, "a faluszéli házak lakói ellen végrehajtott támadások nem rázták meg kellően társadalmunkat, a gyűlölködés, a kirekesztés, a társadalmi kitaszítottság ma is tetten érhető közintézményeinkben, köztereinken és hétköznapjainkban". A szocialisták szerint a szélsőséges eszméket vallók nem csak a Csorba család, hanem országunk életére törtek, a kivégzés "mindannyiunk gyásza és fájdalma". Ezért is kell gátat szabni a közrendvédelmi telepek építésének, annak, hogy szociális és társadalmi problémákat kizárólag rendpárti törvények alkotásával akarjanak megoldani.

Hasonlóan emlékezett meg a tragédiákról a Fővárosi Cigány Önkormányzat és a Roma Polgári Tömörülés, amely szerint a leadott lövések Magyarország testét is megsebezték. A faji alapú megkülönböztetés, a társadalmi csoportok megbélyegzése egyszer már a világtörténelem gyászos, sötét szégyenfoltjához vezetett. "Emlékezzünk: a holokauszt sem a gázkamrákkal, hanem szavakkal, törvényalkotással, alattomos és gyáva gyilkosok orvtámadásaival kezdődött" - írták a szervezetek, kiemelve: az értelmetlen halálok arra kötelezik az utókort, hogy társadalmi békét, valós társadalmi integrációt teremtsünk, és ne csak szavakban, hanem tettekben is egy élhetőbb országot, közös hazát építsünk.

Szabó Tímea, az Együtt-PM képviselője szerint Magyarországon a roma közösség és a többségi társadalom békés együttélése azonban régen válságba jutott, az alapvető jogok biztosítása és a közbiztonság megteremtése ugyanúgy probléma Tatárszentgyörgyön, mint Devecseren. Ezért pedig az eddigi kormányok mindegyike felelősséget visel a rendszerváltás óta. Érdemi változást csak egy esélyteremtő iskolarendszer kialakítása jelenthet, a valós munkahelyteremtés és a gyűlölet-bűncselekményekkel szembeni határozott fellépés.

A romagyilkosságok áldozatainak kártalanításával megbízott civil szervezet, Fehér Gyűrű Közhasznú Egyesület tegnap közölte, péntekig javaslatot tesznek a tatárszentgyörgyi sértettek kárenyhítésére. Tegnap délután pedig gyertyagyújtáson is megemlékeztek a gyilkosságsorozatban elhunyt áldozatokról a VIII. kerületi Mátyás téren.

Forrás: Népszava

2014. február 24.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. március 29. Péntek