A fasizmussal szembeni autentikus védekezés az antifasizmus - Az  Amerikai Népszava

nyomtatás

New York – A HVG információi szerint Magyarország Külügyminisztériuma aggályát fejezte ki az Egyesült Államok budapesti nagykövetségén az Amerikai Népszava egy cikke miatt, amely a német megszállás tervezett emlékművének felrobbantására biztatott. A magyar külügy véleménye szerint a cikk szélsőséges és bűncselekményre uszító, ezért “azt kérte a nagykövetségtől, hogy tegyék meg ez ügyben a saját jogrendszerüknek megfelelő lépéseket, miután a portál az Egyesült Államokban van bejegyezve”. A híradás zerint emlékeztettek: “ahogy a kuruc.info esetében is jelezni szoktuk véleményünket”, úgy most is megtették azt. Az esettel kapcsolatban az Amerikai Népszava az alábbi közleményt adta ki.

“Magyarország Külügyminisztériuma tévesen értelmezi a jogi helyzetet és saját szerepét is, amikor azt állítja, hogy az Amerikai Népszava “az Egyesült Államokban van bejegyezve”, ezért jogot formál arra, hogy véleményét jelezze a budapesti nagykövetségnek, és intézkedésre szólítsa fel az amerikai hatóságokat. Ezzel szemben a jogi helyzet az, hogy az Amerikai Népszava 123 éves amerikai újság, amely alapítása óta soha nem szűnt meg és nem szünetelt. Az Amerikai Népszava éppen olyan amerikai újság, mint a New York Times, csupán magyar nyelven jelenik meg, ahogyan az Egyesült Államokban szinte a világ minden nyelvén jelennek meg amerikai újságok. Az Amerikai Népszava nem az “Egyesült Államokban van bejegyezve”, ahogyan a Klügyminisztérium által példaként említett kuruc.info című antiszemita szennyportál, amelyet Magyarországon szerkesztenek, a magyar hatóságok tétlenségének köszönhetően működhet, és csak azért jegyezték be Amerikában, hogy kikerüljék a magyar törvényeket. Az Amerikai Népszavához Magyarországnak semmi köze nincs, és soha nem is volt. Ez az újság mindig Amerikában működött. Nem vonatkoznak rá a magyar törvények. Ez a magyar nyelvű amerikaiak lapja.

Ezért az Amerikai Népszava visszautasítja, hogy Magyarország Külügyminisztériuma beavatkozzon egy amerikai újság életébe, és csendőr szerepet játsszon a világ magyar nyelvű sajtójában a Magyarországra vonatkozó híradásokat és véleményeket illetően. Az Amerikai Népszava osztja a világ aggodalmát a német megszállás tervezett emlékművével kapcsolatban, amely meghamisítja a történelmet, letagadja Magyarország  részvételét és szerepét a világ egyedülálló népirtásában, eltörli a szervezett tömeggyilkosság elkövetőinek felelősségét, továbbá tagadja a holokauszt egyik legtragikusabb fejezetét és gyalázza a gázkamrákban elpusztított százezrek emlékét. Az emlékmű ártatlannak mutat be egy fasiszta rendszert, amely a náci Németország szövetségeseként háborús bűnöket követett el. Az emlékmű létrehozásának terve azt a jogos aggodalmat veti fel, hogy a Horthy-rendszer tisztára mosásának célja az, hogy Magyarország jelenlegi kormánya elfogadhatóvá tegye a gyilkos Horthy-rendszer visszahozatalát. Ez a törekvés egy fasiszta állam működésének veszélyét hordozza Európa közepén, amely nemcsak a térség, de egész Európa békéjét és stabilitását is aláássa.

A német megszállás tervezett emlékműve nyílt bejelentése a fasiszta ideológia és társadalmi rendszer rehabilitációjának. Egy fasiszta rendszerben nem érvényesek a demokrácia szabályai, mert azokat maga a rendszer számolja fel. A fasizmussal szembeni autentikus védekezés az antifasizmus. Az antifasiszta harcnak Európában és Magyarországon is nagy hagyományai vannak. Az Orbán-kormány által védelmezett Horthy-rendszerben is antifasiszta harcot vívtak a magyarság legjobbjai. A fajvédő Gömbös Gyula miniszterelnök szobrát 1944-ben felrobbantották. Ez a tett az antifasizmus egyik jelképe lett. Márai Sándor ezt írta naplójában 1944-ben a felrobbantott szoborról: „Ez a szobor jelképezett mindent, ami Magyarországon az elmúlt huszonöt évben aljas volt, dagályos, kapzsi, hazugan sovén, lelkendezően és fenyegetően öntelt.” Az Orbán-kormány emlékműve ugyanezt szimbolizálja. Az 1944-es állapotok restaurációjára törekszik, és a német megszállás emlékműve ugyanazt fejezi ki, amit 1944-ben a Gömbös-szobor. Ha Magyarország kormánya az emlékmű állításával átlépi ezt a határt, és a náci Németország szövetségesének örökébe lép, a magyar népnek nemcsak joga, hanem kötelessége az antifasiszta harc megindítása. Ennek legfontosabb lépése a náci emlékmű felrobbantása.

A diktatúrák jelképeit a magyar nép hagyományosan ledönti, ahogyan ezt tette 1956-ban a Sztálin-szoborral is. Magyarország kormányának felelőssége, ha olyan helyzetet teremt, hogy a magyar népnek szabadsága érdekében meg kell védenie magát. Nem a náci emlékmű felrobbantása számít terrorimusnak, ahogyan Gömbös és Sztálin szobrainak megrongálása sem az volt. A tömeggyilkosságok társtetteseinek tisztára mosása, egy embertelen, antiszemita és elnyomó rendszer feltámasztása a terrorcselekmény a magyar nép ellen, amelynek jogában áll az Orbán-kormány terrorizmusa ellen védekezni. Az alkotmányos rend önkényes megváltoztatása, a jogállam felszámolása, a köztársaság eltörlése, az önkényuralmi kormányzás bevezetése jelenti Magyarország számára az igazi veszélyt. Ezek a cselekmények, amelyek emberek életét nyomorítják meg, nevezhetők szélsőségesnek, nem a Horthy-rendszert felmagasztaló hazug emlékmű (vas és beton) fizikai megrongálása. Aki ezt megteszi, azt az utókor nemzeti hősnek nevezi majd.

Az Amerikai Népszava fenntartja a jogot arra, hogy véleményt formáljon a magyarországi eseményekről, és ehhez nem kér engedélyt a háborús bűnösöket, hírhedt antiszemitákat iskolai tananyagba foglaló Orbán-kormánytól. A Külügyminisztérium intézkedését az Egyesült Államok belügyeibe való beavatkozásnak, az Egyesült Államok Alkotmánya és az amerikai szabadság elleni durva támadásnak tekintjük. Visszautasítjuk, hogy Magyarország bármilyen formában beleszóljon az amerikai szólásszabadságba. Felháborítónak tartjuk, hogy egy Külügyminisztérium a jogállami és alkotmányos normákat mércének állító, a rasszizmus, antiszemitizmus minden formája ellen fellépő Amerikai Népszavát egy nyíltan náci hírportállal, a kuruc.info-val mossa össze. A kuruc.info működéséért a felelősség kizárólag Magyarország kormányát terheli, amely nem számolja fel a gyűlöletportál budapesti szerkesztőségét, nem kapcsolja le jól ismert szerzőit, és a felelősséget ezért is az Egyesült Államokra hárítja. Az Amerikai Népszava visszautasítja az Orbán-rezsim amerikaellenes megnyilvánulásait, az új amerikai nagykövet elleni szélsőséges és nemtelen támadásokat, a kormánypárti sajtóban John McCain szenátor elleni minősíthetetlen kirohanásokat. Demokratikus országokban elképzelhetetlen ez a hangnem. A Külügyministériumnak az Amerikai Népszava “megfegyelmezése” helyett inkább ezzel kellene foglalkoznia.

Az a magyar kormány, amelynek miniszterelnöke a rendőrség által jogszerűen felállított kordont tettestársaival sajátkezűleg lebontotta, futballhuligánokat uszított a rend őreire, hogy a demokratikus kormányt megdöntse, álságosan védelmez egy olyan emlékművet, amely 435 ezer magyar zsidó büntetlen elpusztításának állít emléket, és felmenti az elkövetőket az erkölcsi felelősség alól is. A náci emlékmű mögött nem áll nemzeti konszenzus, annak felállítása erőszakos cselekménynek minősül. Ha a kormány egyenként felszámolja az érdekérvényesítés jogi lehetőségeit, akkor sajnálatos módon maga hozza létre az ellenállás jogon kívüli formáit, amelyekért a felelősség őt terheli. Ezt az emlékművet nem kellene felállítani, hogy ne kelljen megsemmisíteni.

Az Amerikai Népszava Kiadója

2014. február 6.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. március 29. Péntek