Nem a megszállásnak, hanem az ellenállásnak kell emlékművet állítani!

nyomtatás

 Az Együtt-PM társelnöke Juhász Péter Budapesten, 2014. január 2-án,  sajtóközleményében jelentette be, hogy tiltakozik az ellen, hogy "az Orbán-rezsim – oly  sok minden után – most a nemzeti emlékezetet akarja kisajátítani: nemcsak azt mondja  meg, mire és hogyan kell emlékezni, de mindezt önkényesen, az érintettek és a  hozzáértők kizárásával is teszi. Hazánk német megszállásának 70. évfordulóján az ellenállókra, a hősökre és az áldozatokra kell emlékezni – az emlékezés módját pedig közös üggyé kell tenni, nem ráerőltetni a fővárosra és az országra." Az Együtt-PM az elkapkodott terv felfüggesztését követeli.

Juhász Péter, az Együtt-PM országgyűlési képviselőjelöltjeként nyilatkozatában kifejtette, hogy "Felkavaró és alappal sérti megannyi honfitársunk érzékenységét, hogy nemzetgazdasági szempontokra hivatkozással, egy rapid, eljárás keretében, bárminemű közmegegyezést, párbeszédet kerülve az a kormány kíván most hazánk német megszállásának – alig három hónap múlva esedékes – évfordulójára emlékművet állítani, amely minden konszenzus nélkül Alaptörvénybe írta azt a hazugságot, hogy hazánk 1944. március 19-étől 1990. május 2-áig elvesztette állami önrendelkezését.

Juhász Péter ehhez hozzátette "A kormánytöbbség ezzel az Alaptörvénybe írt kinyilatkoztatással lényegében mentesíti a Holocaust idején elkövetett borzalmak magyar elkövetőit a felelősség alól, mert arról egy szót nem ejt, hogy a magyar államgépezet aktív közreműködése nélkül a „végső megoldás” magyarországi fejezete a mai ismereteink szerint nem lenne megírható. Ezzel a mondattal zárta ki továbbá a magyar alkotmányos hagyományból a mostani hatalom az 1946-os első köztársasági alkotmányt is, ami először szólt hatalommegosztásról, és emberi jogokról."

Juhász Péter hangsúlyozta, hogy "Sem köztársasági hagyomány, sem felelősség a Holocaustért - az újabb egyeztetés nélkül felállítani kívánt emlékmű így ennek az alkotmányba betonozott történelmi hazugság-sugallatnak a szimbóluma lehet. Igazán kár, hogy még egy ilyen egyértelműen tragikus történelmi eseményről sem sikerült az Orbán-kormánynak konszenzust keresve és felelősség elmosására nem alkalmas értelmezést kialakítania."

Juhász Péter nyilatkozatában kiemelte, hogy " Az Együtt - PM Szövetség elfogadhatatlannak tartja a kormányzó többség közmegegyezést megkerülő ámokfutását szoborállítási, utca elnevezési ügyekben, vagy a múlt értékelését és értelmezését kisajátító lépéssorozatát, mellyel az oktatási-nevelési tartalmat kizárólag saját politikai céljai, világképe szerint kívánja befolyásolni, meghatározni."

Juhász Péter az Együtt-PM nevében felszólította az ügyben illetékes Miniszterelnökséget és a kerület vezetését, hogy "a kapkodós projektet függesszék fel, a megemlékezés tartalmának, módjának és helyének kiválasztásába vonják be a történész szakma és a civilek képviselőit is!"

Forrás: Együtt-PM sajtóközlemény

2014. január 3.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 24. Szerda