A német megszállás 70. évfordulójára emlékművet állítanak Budapest  belvárosában

nyomtatás

 Ez az év is jól kezdődik. Újabb közéleti vita borzolja az idegeket: a Magyar Közlöny  keddi számában bejelentették, hogy Magyarország német megszállásának 70. évfordulójára emlékművet állítanak Budapest belvárosában. A bejelentés tegnapi, s az internet máris tele van kommentárokkal. Ezek között tallóztunk.

Az MTI híre szerint: "a kormány társadalompolitikai szempontból fontos célnak tartja, hogy Magyarország német megszállásának évfordulóra, 2014. március 19-re elkészüljön a megszállásra emlékeztető alkotás az V. kerületi Szabadság téren.
Az ugyancsak a keddi Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelet értelmében az emlékmű megvalósítását nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánították. Így nem kell például építészeti-műszaki tervtanácsi véleményt beszerezni, településképi véleményezési eljárást lefolytatni."

Hanti Vilmos a MEASZ elnöke lapunknak a hírt így kommentálta: "Sokkoló hír a kormány emlékműterve - reméljük rossz tréfa, de ismerve a kormányt - hihető! Sokkolta a MEASZ-t a hír, mely szerint a magyar kormány a hitleri német megszállás 70. évfordulójára emlékművet állít.

Önmagában az emlékmű lehetne a magyarországi háborús borzalmak mementója, bár ilyenek már vannak, amelyeknél jóérzésű emberek, egykori fegyveres, vagy politikai ellenállók, embermentők, az áldozatok özvegyei, árvái leróhatják kegyeletüket . De ismerve a kormány eddigi ténykedését, sok jó nem származhat az emlékmű állításától. Az a nácizmus dicsőítésévé, neonácik gyülekező helyévé válhat, hiszen a kormány anyagilag és egyéb módon támogatja a szélsőjobb térnyerését, nem tiltja a Horthy-szobrok állítását, miközben a fasizmussal szemben föllépők neveit, szobrait a közterekről eltünteti, főpolgármestere révén csurkista színházi vezetőket nevez ki.

A kormány nem az antifasiszta koalíció fasizmus fölötti győzelméről emlékezik meg a felszabadulási évfordulókon, hanem a hitleri Németország mellett harcoló magyar katonák hősiességéről beszél. Mindez az általa képviselt újhorthyzmus része.

A MEASZ elítéli az emlékmű állításának tervét, annak elutasítására hívja föl a jó szándékú humanista embereket!"


Radnóti Zoltán, rabbi a hír kapcsán - blogbejegyzésében - fogalmazta meg az üggyel kapcsolatos véleményét, többek között ezt írta: "Ez az emlékmű pontosan illik bele abba a politikai irányvonalba, amivel hazug módon próbálják Magyarországról lemosni a saját megtett bűnét.

Ez az emlékmű ott lesz a szovjet emlékművel szemben, ezzel is egymás mellé állítva a két „megszálló” hatalom azonosságát.
Ez az emlékmű pontosan bizonyítja, hogy a 20. századi történelem meghamisítása a könyvek után már az emlékműveket is elérte. (Egy rezsimváltás után a könyveket le lehet majd cserélni, de a szobrok elmozdítása minden pillanatban egy tüntetés vagy egy mozgalom kirobbantója lehet.)

Nem tudom, miért nem tud ez az ország már felnőni…

Nem tudom, miért ragaszkodik gyermekként a politikai jobboldal saját dajkameséjéhez, az ország született ártatlanságához.
Szavazatokért minden eladó?" -
tette fel a kérdést Radnóti Zoltán rabbi.

Egy, az interneten külföldön megjelenő, magyar nyelvű lap - az Amerikai Népszava - is reagált a hírre. Többek között ezt írták: "Az emlékmű üzenete az lesz, hogy Magyarországot megszállták a német nácik, ezért a holokausztért a magyarok nem felelősek. Ezzel szemben az igazság az, hogy a németek semmit nem tudtak volna tenni, ha a magyarok a nácikat is meglepő lelkesedéssel nem deportálják néhány hónap alatt a teljes vidéki magyar zsidóságot."

A Demokrata.info szerkesztősége felteszi a kérdéseit: Mi a kormány célja ezzel az emlékművel? Az áldozatokra kívánnak emlékezni? Mit szeretne a kormány azzal üzenni, hogy a Szabadság téren állítják fel a tervezett emlékművet? Ez is a Horthy-kultusz része?

Jó lenne ismerni a valódi szándékot, a válaszokat...

Forrás: demokrata.info

2014. január 1.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 20. Szombat