A MEASZ közleménye

nyomtatás

Szijjártó Péter ismerje el, hogy náci ügyben cinikusan mellébeszélt!

A vicc szerint: „Nem osztogattak, hanem éppen fosztogattak!”

A Fidesz elnöki stábjának vezetője - hasonlóan párttársa, Kontrát Károly keddi közléséhez – csütörtöki sajtótájékoztatóján azt mondta: 1998 és 2002 között nem volt példa arra, hogy szélsőséges eszméket valló csoportosulások látványosan masírozzanak Magyarországon. "Kizárólag szocialista kormányok időszakában fordultak elő ilyen események, polgári kormányzás alatt nem (...), és nem is fognak" 

Ez nem igaz!

Napjainkban, amikor végre sikerült az antifasiszta értékeket valló médiumoknak és a civil szervezeteknek az újabb tervezett náci vonulás ellen a közvéleményt fölrázniuk, illetve elérniük, hogy a Magyar Köztársaság elnöke is végre elítélje azt, álságosnak és cinikusnak tartjuk, hogy a Fidesz meghatározó vezetője, Szijjártó Péter - ugyan az utolsók között-  pártja nevében elítéli a tervezett náci vonulást, de mellébeszéléssel butítani akarja a polgárokat.

Szijjártó állításával ellentétben, a Fidesz kormányzása idején 1998 és 2002 között igen is masírozhattak náci csoportok Budapesten! Ezt 1999-ben a MEASZ közleményében ítélte el, s kérte a fideszes kormányt, hogy a Párizsi békeszerződés alapján ítélje el, tiltsa be a hasonló náci propagandát. Akkor a fideszes kormány nem tiltotta be a náci masírozásokat, de azokat határozottan el sem ítélte. Sőt politikájával, összekacsintásával bátorította azokat. A további években a nácik feltételezett gyülekezési helyszíneire a Civil Fórum, illetve a MEASZ jóval hamarabb antifasiszta gyűléseket jelentett be, így lehetett a nácik gyülekezéseit részben megakadályozni.

A MEASZ mindvégig hangoztatta, hogy Magyarországon a nácik elleni szigorú fellépést a Magyar Országgyűlésnek megfelelő törvényben kell garantálnia, s nem szabad hagyni, hogy az csak néhány civil szervezet macska-egér harcán múljék.

A nácik megfékezése céljából az első nagyobb antifasiszta gyűlésre 2000. február 13-án, Budapest felszabadulása évfordulóján került sor a Budai Várban. A rendező Civil Fórum, a MEASZ és több civil szervezet meghívta arra a közjogi méltóságokat, a parlamenti pártok és egyházak vezetőit, hogy jelenlétükkel is ítéljék el a nácik mozgolódását. Az antifasiszta gyűlést üdvözölte Seregély István egri érsek. Eljött Göncz Árpád, a Magyar Köztársaság elnöke – egykori antifasiszta ellenálló, ott volt Horn Gyula, az MSZP elnöke, volt miniszterelnök. Ugyanakkor hiába vártuk Orbán Viktor miniszterelnököt, a Fidesz elnökét.

Hanti Vilmos, a MEASz elnöke

2009. augusztus 14.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap