Egy vélemény a Horthy-rendszer apropóján

nyomtatás

 Lapunk, Fekete György történelemtanár véleményét közli, témája egy ismert internetes  felületen, a Mandiner Blogon megjelent írás, amelynek lényege, ahogyan a  történelemtanár fogalmazza, "az antifasizmus és az antikapitalizmus teljes eljelentéktelenítése és megrágalmazása, a Horthy-rendszer apropóján."

Íme, egy velejéig hazug írás: Horthyról és a közmegegyezés lehetetlenségéről (A szerkesztő megjegyzése: Az írás megjelent a Mandiner Blog oldalán.)

Bizonyítok.

1/ A Horthy-rendszert megpróbálja tisztára mosni
Először tagadja, hogy fasiszta lett volna. Nos, ezt a rendszer egészéről a Horthy-kultusz elutasítói se állítják. Majd azt a valós tényt "vitatja", hogy e rendszer egésze antiszemita. Akként "érvelve", hogy nem minden fasiszta rendszer volt antiszemita. Különben ez se igaz (a helyes álláspont az, hogy a fasiszta rendszerek különböznek rasszizmusuk, illetve az antiszemitizmusuk tekintetében).

1938-ban Mussolini is bevezetett zsidók elleni törvényeket (afrikai háborúiban pedig eleve rasszistán járt el) és a Salói Köztársaságban már a tényleges zsidóüldözésnek is utat engedett. Egyébként is a Horthy-rendszer egésze nem fasiszta (ismételjük), vagyis a szerző csúsztat. Hiszen azt, hogy antiszemita a rendszer, avval "cáfolná", hogy nem fasiszta.

Tagadja a történeti tényeket, amelyek igazolják, hogy a Horthy-rendszer mindvégig fasizmussal fertőzött volt, néhány szakaszában meghatározóan is (1919-1921., ősfasiszta vonások; 1921-1931., autoriter és kvázi-parlamentarizmus, erős állami és társadalmi antiszemitizmussal; 1931-1938., egyértelmű fasizálódás a hatalmi, törvényi és külpolitikai viszonyokban; 1938-1944., fasiszta jellegű a rendszer, zsidótörvények sora; 1944., a rendszer a nácizmushoz idomuló, antiszemita népirtást folytató).

Ugyanakkor a szerző hallgat a rendszer 25 éves antiszemitizmusáról, de a holokausztról is! Meg se említi a holokausztot, és benne a Horthy-rendszer felelősségét. Amiként meg sem említi a rendszer durva antidemokratizmusát és szűkkörű, s ráadásul antiszemitizmussal kombinált szociálpolitikáját.
2/ Azt állítja az 1945 utáni társadalmi változásokról (meg se említve a felszabadulást), hogy "nem történt hát más, mint elitcsere"
Ez a történelem meghamisítása (a feudális maradványokkal terhelt nagybirtokrendszer felszámolását, az oktatási forradalmat, a tőkés magántulajdon felszámolásának progresszív vonzatait, a modernizációt elhallgatni, illetve lekicsinyelni tényellenesség).

Az írás kifejezetten relativizál. Ezt úgy éri el, hogy a Horthy-korszak történelmi megítélésének a lehetőségét is megkérdőjelezi, helyébe a családtörténetet (a "genealógiát", a származástant) rakja.

Mintha az egyéni tapasztalás, a közvetlen empíria felülírhatná a történelmi "vegyértéket", a különböző társadalmi események, történések, folyamatok és összefüggések történelmi súlyát-minőségét. Ilyen módon tulajdonképpen megvalósítja a Btk. (1978:IV. tv.) 269/C. §.-ba büntetni foglalt tényállást, amely így szól: "Aki nagy nyilvánosság előtt a nemzeti szocialista vagy kommunista rendszerek által elkövetett népirtás és más, emberiség elleni cselekmények tényét tagadja, kétségbe vonja vagy jelentéktelen színben tünteti fel, bűntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő." - elrendeli a 2010:LVI. tv. 7. §.

E hazugsághalmazban a MEASZ, az antifasizmus durva megrágalmazását is elköveti a szerző, aki nem riad vissza attól, hogy mind a szervezetet, mind annak szellemiségét és erkölcsét sztálinistának bélyegezze. Felvetődik a gondolat, hogy ilyenképpen megrágalmazza a MEASZ-t, a magyar antifasiszták társadalmi-politikai-kulturális közösségét, rossz hírét igyekszik kelteni.

Érthetetlen a Mandiner Blog szerkesztőitől, hogy ezt a durva és hazug, demokratikus országban a véleményszabadság határait túllépő írást közölték.


Fekete György történelemtanár
br>Forrás: demokrata.info

2013. november 15.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 19. Péntek