Köszöntjük Prof. dr. Horváth János Elnök Urat!

nyomtatás

A MEASZ tisztelettel és megbecsüléssel köszönti a napokban 92. életévét betöltött Radnóti-díjasát, a nemzeti-antifasiszta ellenállás egykori küzdőjét, a Magyar Országgyűlés jelenlegi korelnökét, a MEASZ Bajcsy-Zsilinszky Emlékbizottsága tiszteletbeli elnökét: Prof. dr. Horváth Jánost!

A MEASZ Radnóti Miklós Antirasszista-díját Prof. dr. Horváth János idén, nyár elején vehette át az ifjúságának oly szeretett és fontos színhelyén, kedves iskolájában, a főváros Vas utcai kereskedelmi iskolájában.


Horváth János Elnök Úr Boros Jenő és Kerecsényi Zoltán alelnökök társaságában

---

Horváth János Cecén, egy református kisgazdacsaládban látta meg a napvilágot. Anyai ágon Tinódi Lantos Sebestyén családjának leszármazottja. A falusi református népiskola elvégzését követően - édesapja halála után - Budapestre kerül, a Vas utcai Gróf Széchenyi István Felsőkereskedelmi Iskolában érettségizik 1940-ben. Ezután munka mellett szerezi diplomáját a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdasági Karán. Közéleti pályája korán kezdődik, előbb a cserkészmozgalomba, majd a Soli Deo Gloria református ifjúsági mozgalomba kapcsolódik be. 1943-45 között a Zsindelyné Tüdős Klára és Kiss Sándor által irányított Szórvány Kaláka Mozgalom végrehajtó bizottságának lesz az intézője. Ezzel egyidejűleg belép a kisgazdapártba is. A német megszállás alatt részt vesz az ellenállási mozgalomban, s konkrétan a Szabad Élet Diákmozgalom tevékenységében. 1944 decemberében a Gestapo letartóztatja, halálra ítélik, de sikerül megmenekülnie. 1945-től a Kisgazdapárt színeiben parlamenti képviselő, 1947-ben azonban koholt vádak alapján letartóztatják. 1951-ben szabadul. 1956-ban Amerikába emigrál, különböző egyetemek tanára, a Kossuth Alapítvány egyik létrehozója. 1997-ben költözik végleg vissza szülőhazájába. Azon kevés jobboldali képviselők egyike, aki az 1945 előtti háborúba sodródó magyarországi politikát elítéli, 1945-öt felszabadulásnak nevezi, s az azt követő két évet olyan időszaknak tartja, amikor az kezdődött el Magyarországon, amire a nemzet régóta vágyott: "Ekkor a nép önmagát kezdte megélni. " Ezeket gondolatokat hirdette a 2012-es, a gellérthegyi Szabadság-szobornál szervezett antifasiszta megemlékezésen is. Az elmúlt évben társelnöki szerepet vállalt dr. Vitányi Iván országgyűlési képviselővel a Bajcsy-Zsilinszky Endre Emlékbizottságban.


(Fotó: antifasiszta.hu)

2013. november 12.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap