Szele Tamás: Az ellopott Horthy

nyomtatás


 Nyugalom, most szólok: megvan a Szabadság-téri szobor, senki sem bántotta. Nem is  nagyon akarja a jelek szerint, másról van szó.

Nevezetesen arról – hogy vágjunk a közepébe – miszerint az izmosodó Horthy-kultuszt, mely eredetileg a kormány hallgatólagos engedélyével jött létre, és annak bizalmas kacsintása támogatja, kezdi kisajátítani a Jobbik. Aminek lehet örülni és lehet haragudni érte, ízlés szerint, de nagyon jellemző a mai magyar politikai életre.

Ugyebár, a kormányzó kilencvennégy évvel ezelőtt vonult be Budapestre, fehér lovon, illetve fekete gőzmozdonyon, mert csak a Déliben szállt lóra: oda Siófokról érkezett, vasúton. Persze, ebből az alkalomból kimázolhattak volna egy mozdonyt is, de hála istennek, ez még neki sem jutott eszébe, szóval, hogy pontosak legyünk, leszállt a Déliben, lóra kapott, átlovagolt csapatai élén a Gellért térre, ott köszöntötte az akkori főpolgármester, ő is mondott pár keresetlen szót, majd nagy bevonulási ünnepséget tartottak a Kossuth téren. Ezek idáig történelmi tények. Et fecerunt magnum áldomás. Ahogy az is, hogy a mai Bartók Béla út egy részét Horthy Miklós útnak nevezték el 1920-ban.

Erre a bevonulásra kíván megemlékezni az újbudai Jobbik-szervezet vasárnap – íme a felhívásuk:

„2013. november 17. vasárnap 15 órakor tartja a Jobbik Magyarországért Mozgalom megemlékezését vitéz nagybányai Horthy Miklós Budapestre való bevonulásának 94. évfordulója alkalmából a Kosztolányi Dezső térnél a Budai Parkszínpadnál, majd a Gellért téren. A két helyszín között együtt, gyalogosan vonulunk át a Bartók Béla úton, a hajdani Horthy Miklós úton”.

Szóval, rossz esetben vonulni fognak, még rosszabb esetben masírozni, ami lehetne az ő dolguk, ha egyrészt nem a főváros szívében zajlana, másrészt, ha nem vetne fel néhány kérdést. Ugyanis azt az utat nem véletlenül hívják Bartók Béla útnak – a zeneszerző végrendeletében kikötötte, hogy amíg Hitlerről, Mussoliniről közterület van elnevezve Magyarországon, addig róla ne lehessen semmilyen utcát, utat, teret elnevezni. Jelképértékű gesztus volt tehát pont a Horthy utat Bartókra átkeresztelni annak idején – a kormányzó nélkül nem lett volna Pesten Hitler tér sem. Most Bartók fordul majd egyet a sírjában.

Másfelől meg, ugyan eddig csak nyolcvannégy személy jelezte a részvételét a díszmeneten, de sokat lendítene az esemény fényén, ha értesítenék róla a román katonai attasét is. Horthy ugyanis nem foglalta el Budapestet, nem ostromolta, nem vívta meg Buda várát – a román csapatok adták át neki a fővárost. Azok a román csapatok, amelyekkel egyáltalán nem ápolt rossz viszonyt. A követség igazán képviseltethetné magát a megemlékezésen, már, ha elment volna az esze, de szerencsére ez nem áll fenn, így marad annyi résztvevő, ahány magától elmegy.

És hogy milyen emlékezetes dolgokat mondott Horthy a Gellért szálló előtt, amit érdemes egy budapestinek megünnepelni, kilencvennégy év elmúltával is? Kérem, lássuk csak:

„Mikor még távol voltunk innen, és csak a remény sugara pislogott lelkünkben, akkor – kimondom – gyűlöltük és átkoztuk Budapestet, mert nem azokat láttuk benne, akik szenvedtek, akik mártírok lettek, hanem az országnak itt összefolyt piszkát. Szerettük, becéztük ezt a várost, amely az elmúlt évben a nemzet megrontója lett. Tetemre hívom itt a Duna partján a magyar fővárost: ez a város megtagadta ezeréves múltját, ez a város sárba tiporta koronáját, nemzeti színeit és vörös rongyokba öltözött”.

Aki kíváncsi magára az eredeti eseményre az megtekintheti, hátha nagyobb ünnepelhetnékje lesz tőle:

http://www.youtube.com/watch?v=uRcRapmCBPY

Szóval, a Jobbik megünnepli, miszerint Budapestet tetemre hívták. Meg azt, hogy a kormányzó a legnagyobb megvetés hangján beszélt a városról – igen, érdemes ezeket a dolgokat ünnepelni. Ha bárki más beszélt volna így fővárosunkról, ordítva követelnék, hogy dúlják fel még a sírját is – de Horthy mondta, neki szabad.

Miért szabad?

Azért, kérem, mert jóllehet a Horthy-rendszer és a kormányzó személye iránti nosztalgiát a mostani kormány találta ki – ezer és egy jel mutatja, szobrok, közterületek átnevezése, beszédek, hivatalos állásfoglalások, irodalmi rehabilitációk – mégsem állhat ki nyilvánosan, nyílt sisakkal a restaurációja mellett. Túl nagy lenne a nemzetközi felhördülés, és mivel Magyarországot még nem sikerült a Gamma kvadránsba teleportálni, ahol szomszédok és szövetségesek híján azt tenne, amit akar, hát a teljes elköteleződés elmaradt. (A teleportáción külön kutatócsoport dolgozik, nemsokára megoldják). Azonban a Jobbik, mely nem tagja a kormánykoalíciónak, nyugodtan mondhat Horthyról is, rezsimjéről is akármilyen szépet, jót, őket nem terheli olyan mértékű nemzetközi felelősség. Élére állhat annak, amit a kormány nem két fillér befektetésével indított el – egy „népi” horthyzmusnak. Persze, hogy ilyen igazából nincs, de igény, az volna rá. Ezt az igényt lovagolja meg a Jobbik, melyet a bíróság jogerős ítélete alapján nem szabad neonácinak nevezni, tehát nem nevezzük annak. Pici, rózsaszín, selyemszőrű pónipacinak nevezzük. Hátha akkor nem sértődik meg.

Megfigyelhető, hogy a Szabadság téri szobor avatásakor is jobbikos képviselő mondott beszédet – kormánypártinak, netán kormánytagnak zsenáns lett volna. Ámde mi lelte ezt a mi kormányunkat? Hiszen választások jönnek, amiket – elvben – akár még el is veszíthetne? A Jobbik – elvben – nem szövetségese, hanem vetélytársa. Mégis őt támogatja, lám, most is kaptak a szélsőjobboldaliak egy Horthy nevű csodafegyvert a kormánytól, lengetik is nagy bőszen.

Horthy bevonult Budapestre és bekerült a Jobbik arzenáljába.

Mely pártnak a jelek szerint a kormány támogatja a választási kampányát, saját maga ellenében.

Udvariasan kérdezném: tudják, mit cselekszenek?

Nem hiszem.

Szele Tamás

Forrás: kapcsolat.hu

2013. november 11.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 19. Péntek