Zarándoklás Magyarországért

nyomtatás


 Hanti Vilmosnak az Egyházfórumban megjelent cikkéről

„Közben hallom a beszélgetést a nappaliból, ki miért jött az útra. Sokan azért, mert magánéletük padlóra került – ahogy mondják. Én miért jöttem el negyedszer? Jó a fölütés: mert az a meggyőződésem, hogy Magyarország is padlóra került.” – írja Madridtól Santiago de Composteláig tartó zarándokútja 19 napjához fűzött kommentárjában Hanti Vilmos, a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségének elnöke.

„Zarándoklás Magyarországért” címmel az Egyházfórumba írt beszámolót az idén negyedszer megtett „El Camino” -ról. Hanti. Vallomással fölérő cikkében elmondja: 2013-ban olyan Magyarországért zarándokol, ahol hétköznapi érték a szabadság, az egyenlőség, és a testvériség. Ennek indoklására a MEASZ elnöke részletes helyzetképet fest a mai Magyarországról, az idén nyár elején Washingtonban, a kongresszus épületében tartott előadását alapul véve.

Hanti alapvető problémának a szélsőjobb erősödését tekinti, amelynek fő jellemzői a  demokráciaellenesség, az antiszemitizmus, a cigánygyűlölet, a homofóbia, a bevándorlóellenesség, az idegengyűlölet, az anticionizmus, valamint az Amerika- és Európa-ellenesség. Ezen belül is a cigányság elleni folyamatos uszítás az, amely a legveszedelmesebb, hiszen ők a legvédtelenebb, legkiszolgáltatottabb rétege a magyar társadalomnak, és így könnyen válnak a demagóg politikai erők bűnbak-keresésének célpontjává. A szélsőjobb az általános elszegényedést, a napi megélhetési gondokat felhasználva egyes személyek, illetve társadalmi csoportok ellen szítja a gyűlöletet.

Az elnök kijelenti: bár szélsőjobb szinte minden országban létezik, a kormányok általában igyekeznek mindent megtenni annak visszaszorítására. Magyarországon viszont éppen ellenkezőleg: a kormánypártok ezer szálon kötődnek a szélsőjobboldalhoz, a Jobbikkal hol együttműködnek, hogy pedig versenyt futnak vele a szélsőjobboldali szavazatokért. Hanti ezt követően hosszan sorolja Orbán rendszerének bűneit, azokat a jelenségeket, amelyekkel alá kívánja támasztani végkövetkeztetését: Magyarország a nácizmus kapujában áll.

A szerző szerint a politikai választóvonal ma Magyarországon nem bal- és jobboldal, hanem a tekintélyuralmi rendszer kiépítését ellenzők és az azt kritikátlanul elfogadók között húzódik. Hiába lép föl szavakban a magyar kormány minden szélsőséges, rasszista, antiszemita megnyilvánulás ellen, a valóságban nem tesz semmit a szélsőjobb megfékezésére, karanténba zárására, sőt, szavazóikat megnyerendő még gesztusokat is tesz nekik. Valamennyi demokratikus és humanista erő összefogását sürgeti, annak érdekében, hogy az Orbán-rendszert sikerüljön legyőzni. Konzervatív, illetve keresztény nézőpontból sem igazolhatók szerinte olyan alakok, mint Mussolini vagy Franco, de Haider, Meciar vagy Orbán sem, így az antifasizmust javasolja közös platformként a konzervatívokkal való együttműködésben.

Beszámolójában a szerző részletesen kitér nyári zarándokútja élményeire, különösen azokra, amelyek a demokraták és a humanisták, baloldaliak és keresztények általa is kívánt összefogásának szép példái. Végül Ferenc pápa azon szavaira utal, amellyel a katolikus egyházfő a gazdagok nagyobb felelősségvállalására, az egyenlőtlenségek csökkentésére szólította föl a világot, továbbá a szolidaritás kultúrájának szükségességéről beszélt az önzés, az invidualizmus helyett.

Forrás: hirhatar.hu

A MEASZ Vallás és antifasizmus témájában a MEASZ Kávézó keretében beszélgetést tart november 15-én 16 órától a MEASz-ban.

(Regisztráció: measz@upcmail.hu

2013. október 31.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 19. Péntek