A mauthauseni koncentrációs táborban - szívszorító menetben

nyomtatás


Túra a lehetetlentől az együttérzésen és gyűlöleten át a tanácstalanságig.

Nyugodtan autózunk Linz közelében a Duna partján, tudván, hogy azon a napon nem egy szimpla múzeumlátogatásban lesz részünk, és vélhetően sokkolni fog a hely. Sokkolni, mert nem olvastam előre semmit sem a táborról, így ismereteim addig terjedtek, hogy létezik ez a hely. Ez hiba volt, mert a koncentrációs táborok borzalmaival számtalan könyvben, dokumentumfilmben találkoztam már, de élőben még sosem, így könyvelhető volt, hogy a szörnyülködéstől a gyűlöletig megfordul majd minden érzés bennem.

Mauthausenbe érve egy nyugodt kis osztrák várost látunk, a táblákat követve haladunk felfelé a hegyen a Mauthausen-Gusen felé (így hívták a koncentrációs tábort), a második világháborúban több, mint százezer ember halt meg itt. A tábort főképp azért itt létesítették, mert a helyi kőbányák termelése fontos szerepet kapott a Hitler által tervezett óriási linzi építkezések megvalósításában. Emberek ezrei haltak meg a kőbányában, a súlyos sziklákat cipelve felfelé a lépcsőn, amelyet halállépcsőnek is neveztek. Kimerülten szédültek le a mélybe, vagy az SS katonái lökték le őket.

Az egész tábor is egy ilyen lépcső, amin elindul a látogató felfelé, újabb és újabb nehéz emlékképeket cipelve. A bejárathoz érve egy erőddel találom szemben magam, a kapun belépve magas falak, fentebb szögesdrót, körben magas folyosó az őrségnek, szemben parancsnoki épület. Nem tudom mire számítsak, eddig olyan, mint egy vár, aztán újabb tornyok, újabb kapu és belépek a tábor területére. Megtéve az első lépcsőfokot, a falak tetején szögesdrót, alatta egy tucat emléktábla, később a sarkon befordulva látszik csak, hogy e táblákból is rengeteg van, sok nemzet lerótta itt kegyeletét.

Halottak füstjébe burkolózott az erőd

Az első foglyok 1938 augusztusában érkeztek, nemrég megjelent interjúnkban egy e tábort megjárt szombathelyi túlélő, Spiegler Elemér bácsi arról számolt be, hogy igazán nem tudták mi lesz, csak azt, hogy dolgozniuk kell, a szörnyűségekkel ideérve szembesültek. A tábor vezetője Franz Ziereis SS-főhadnagy volt, hat éven át, végül már ezredesként irányította e helyet, kegyetlen módszerei sok emberrel végeztek. 1940-ben májusában pedig beindították az első krematóriumot, ahol sokáig nem volt megállás.

Franz Ziereis SS-főhadnagy

handle
before
after

A krematórium egy újabb lépcsőfok, megint csak nehezebb lett a cipelt súly, legszívesebben elfordulnék, a kemencéből kilógó hosszú "tepsin" mécsesek, egyes feljegyzések szerint az erőd sokszor nem ködbe, hanem a krematórium füstjébe burkolózott és Mauthausenben nincs olyan föld, ahol nem halottak hamvain járna az ember. A szomszédos szobában kőasztal, nem is akarom megérteni milyen folyadékokat vezet el rajta a középső vájat, inkább kimegyek az épületből. Gombóc van a torkomban, ez számomra lehetetlennek tűnik, de mégis előttem van.

A szomszédos épületben múzeum működik, két szinten mutatja be tárgyakon és fényképeken keresztül a tábor múltját. Egy régi hegedű, egy kerékpár, kék-fehér csíkos rabsapka, bőrből és alumíniumból farigcsált szemüveg. Az Eiffel-torony előtt pózoló SS katonák fotói mellett szörnyű dolgokat is látok, agyonlövéshez felsorakozott embereket, tömött vagonokat, s egyre nehezebbnek érzem a súlyt, amit cipelek. A belém nevelt és életem során tapasztalt alapértékek ott nem voltak meg s tudom, hogy a kegyetlenségről szólt ez az időszak, de újra és újra felteszem magamban a kérdést, hogy: egy ember, hogy lehet ilyenre képes egy másikkal?

Tovább megyek, az egyik vitrinben injekciós tű, amivel mérget fecskendeztek a munkaképtelen rabok szívébe, újabb krematóriumi eszközök, újabb fotók, listák, kemencék és fényképek, emléktáblák, mécsesek sokasága. Nem pánikolok, s nagy levegőt véve tudatosítom magamban, hogy ezt már olvastam, filmekben láttam, csak most előttem van a hagyatéka.

A szovjet hadifoglyok nagy részét elgázosították vagy tarkón lőtték

A következő szobába lépve nevek ezreivel állunk szemben, az installáció látványos, de ha jobban belegondolunk, hogy minek a bemutatására hozták létre, még nehezebb lesz az ember válla.

A következő előtérből egy kis, becsövezett terem nyílik, a szöveget olvasva tudatosul bennem, hogy ez egy gázkamra, ide eresztették be a gyilkos gázt, a Zyklon B-t. Nem szeretném tovább ezt látni, kifelé menet az épületből pedig arra gondolok, hogy akik itt voltak, azoknak nem volt választásuk, csak a "másik út", amiről sok fénykép tanúskodik, hogy hányan lettek öngyilkosok.

Tömegsírok és barakkok mellett sétálunk az udvaron, ez utóbbiakban kis szekrények, emeletes faágyak voltak pár székkel és egy-egy asztallal. Szörnyen túlzsúfolt termek voltak ezek, s mára már elbontották egy részüket, 1943-ra már majdnem húsz altábort létesítettek, 1944-ben 65 ezer fogolyt hoztak (zsidókat és hadifoglyokat), ekkor az ellátás és a szállás a szörnyű szintről még rosszabbra süllyedt, azon év végére már 73 ezer embert tartottak itt fogva.

Kifakadó gyűlölet - teheti ezt egy ideológia?

Az utolsó épületben, amelybe belépünk ismét fotókiállítást tár elénk, sok fogoly portréja, öngyilkosokról készült felvételeket, akik lecsúszott nadrággal lógnak derékszíjuknál felakasztva a különféle helyiségekben. Remeg a lábam, inkább elfordulok, megtelt a zsák a hátamon, nem bírom tovább, kimegyek. Az ajtó felé tartva német tisztek fotói mellett megállok, hosszasan nézem arcukat, gyűlöletet érzek, s gondolkodom.

Gondolkodom, hogy miképp sajátíthat el az ember egy ilyen ideológiát? Hogyan képes valaki a neveltetési alapokat így felrúgni, hogy egy másik embert még tán állatszámba se vegyen? Vajon mi pörgött le agyukban, mire gondoltak, mikor különös kegyetlenséggel embereket kínoztak? Vajon mi? Számomra felfoghatatlan, sosem értem meg, hogy miképp lehetett ezzel a rendszerrel azonosulni. S vajon bennük volt már korábban is a gyilkolás és a kínzás élvezete? Ha nincs Hitler, akkor valaha kitör belőlük ez kegyetlenség? Portréikat nézve nem is gondolkodom tovább, nem fogom sosem megérteni.

1945. május ötödikén szabadították fel a tábort az amerikaiak, ekkor itt volt a szombathelyi Spiegler Elemér, akivel a közelmúltban interjút készítettünk, és itt volt Simon Wiesenthal is, aki szabadulása után nem sokkal megkezdte évtizedes nácivadászatát Eichmann, Mengele és sok-sok bujdosó cinkosuk után.

A tábor melletti parkban értetlenül, tanácstalanul bolyongok a nemzetek emlékművei közt, úgy érzem sok volt ez, úgy érzem jobban kellett volna készülnöm, megviselt ez a túra. Talán túl érzelmesre neveltek? Hülyeség! Ez nem csak egy ideológia sajnálatos eredménye, humánus szemmel nézve megterhelő emlék marad, gombóc lesz a torokban, és sok helyütt bepárásodott tekintet. A kijáratnál sajnos nem lehet lerázni ennek a súlyát, teljesen sosem, de ezen utolsó sorokat gépelve arra is rá kellett jönnöm, hogy kiírni sem sikerült magamból.

Forrás: nyugat.hu

2013. szeptember 4.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 27. Szombat