Ciprusi felhívás

nyomtatás

A MEASZ partnere, a Szakszervezetek Világszervezete (WFTU) közlése szerint a szervezet és a szigetország más szakszervezetei 2013. szeptember 1-jén a béke melletti akciónapot tartottak Nicosiában. Ezzel összefüggésben közös nyilatkozatot tettek közzé:

A WFTU szeptember elsejét a béke melletti akció napjává tette a náci Németországnak 1939-ben az emberiség elleni támadása, a nácizmus és a fasizmus több milliós áldozata emlékére. Minden haladó és demokratikus személy számára ez a nap felhívás a békét célzó harcra, amely felülkerekedik az országban és a világban.

Szeptember elseje, a szakszervezeti békeakció alkalmából kifejezésre juttatjuk támogatásunkat és szolidaritásunkat valamennyi emberrel, aki az emberi és munkajogokért, a demokráciáért harcol, egyesíti erőfeszítéseit a közös célért, hogy jobb, egyenlőtlenségtől és kizsákmányolástól menetes világot építsünk. Az imperializmus a történelem során háborúkat idézett elő és fog még okozni sok embernek. Egyesítjük hangunkat azon békeszerető, haladó erőkkel a világban, amelyek a nemzetközi jog alapján az imperialista új rend ellen, a világbékéért harcolnak.

Védelmezzük a régiónkban és a világban lévő emberek jogait, harcolunk az emberi jogokért és valódi demokráciát teremtünk az országokban.

A világ dolgozói megtapasztalják a gazdasági krízis ártalmas következményeit. Ez a kapitalizmus és az elmúlt évtizedben érvényesült neoliberális modell válsága, amely az egyenlőtlenség szélesebbé válásához vezetett, aláásta a jóléti államot és lerombolta a munkáskapcsolatokat.

A gazdasági egyenlőtlenség, a kizsákmányolás, a nyomor és szegénység a világ lakosságának jelentős részében egyre inkább nő. Kemény megszorítási intézkedéseket varrtak az emberek nyakába, a keserű orvosság azt célozta, hogy az embereket egy más korba kényszerítsék, amelyről azt gondoltuk, hogy tovatűnt már.

A legfőbb probléma a növekvő munkanélküliség, az emberek tömeges migrációja, a rasszizmus növekvő új hulláma, a változó éghajlati feltételek, és a környezet jelentős romlása, mind negatívan hat az egyensúlyra a világban és veszélyezteti magát a világ békéjét is.

Elkerülhetetlenül, az országunkban is valamennyi munkás embert érintették a globális kapitalista válság következményei. A kemény megszorító intézkedések az állítólagos mentőcsomag leple alatt nem mások, mint, hogy rabszolga sorba és középkori munkakörnyezetbe taszítsák az embereket. Elvi okból folytatjuk és erősítjük harcunkat úgy, hogy a kapitalista krízis terhét ne rakják a munkásosztály hátára, és ne lehessen felszámolni a kemény harcok, sok esetben véráldozat árán kivívott sikereket.

Ilyen feltételek közepette, a szélsőséges soviniszta erők megpróbálják a rasszizmus, a nacionalizmus és az újfasizmus kultiválását. Nekünk munkásoknak akciókat kell kezdeményeznünk, ami az ellenállás bástyáját hozza létre a társadalomban, és nem engedi, hogy áttörjön a gyűlölet és az intolerancia. Az imperialista erők a régióban politikai eszközzé alakították a vallást, amely vérfürdőt idézett elő a szigetországot körülvevő térségben, Szíriában, Libanonban, Egyiptomban, Palesztinában, Irakban, Afganisztánban, újabb katasztrófába sodorva az emberiséget.

A munkásemberek közötti szolidaritás fontos fegyver, hogy ellenálljanak azon terveknek, amelyek veszélyeztetik vívmányainkat és azokkal szemben is, akik nélkülünk hoznak döntéseket rólunk.

 

A legkomolyabb veszély, amely a ciprusiakat fenyegeti, az a most is folyó, az országot megosztó politika. A békéért és az ország újraegyesítésért folyó harc alapvető és állandó prioritás. Tudjuk, hogy amíg az ország megosztott addig a munkásembereket sem lehet végérvényesen meghódítani.

Határozottan és megingathatatlanul harcolunk Ciprus újraegyesítéséért és demilitarizálásáért, hogy megteremtsük a feltételeket a békére, a biztonságra és valamennyi ciprusi boldogulására.

Szorgalmazzuk, hogy valamennyi nemzetközi szintű érintett fél fokozza erőfeszítéseit, hogy megállapodáson alapuló megoldás szülessen, kifejezésre juttatjuk, hogy az idő múlása nem segíti a megoldást, sőt inkább a status quo konszolidációját segíti.  

A görög és a török ciprusi közösség érdekében a tárgyalások felújítására szólítunk fel, őszinte akarattal, visszalépés-mentesen, és figyelemmel az itt említett témákra.

A közös alap a megoldásra létezik és a két közösség között jött létre, valamint az ENSZ Biztonsága Tanácsa által elfogadott határozatokkal lett jóváhagyva.

Célunk a két-közösség, két-zónaalapú föderális megoldás politikai egyenlőséggel, miként azt az ENSZ határozatok lefektették, és ami egy állam számára nyújt szuverenitást, egy állampolgárságot és egy nemzetközi személyiséget a május 23. és a július 1-i megállapodások alapján. Mi határozottan elkötelezettek vagyunk céljaink mellett.

Ez az a megoldás, amely a ciprusiakat szolgálja, és amely országunkat a béke és biztonság hídjává változtatja az egész térség számára.

Elutasítjuk a felosztást. Ilyen helyzetek pusztító következményeket idéznének elő Ciprus és a Földközi-tenger térségére nézve.

A munkások közös harca a ciprusi probléma megoldására és Ciprus újraegyesítése a világ népeinek a világbékéért folytatott szélesebb harcának a része.

Felhívjuk valamennyi ciprusit, hogy csatlakozzon a szeptember 1-i eseményhez, hogy folytassuk és erősítsük a közös harcot a békéért és az újraegyesítésért. Ebben az összefüggésben megerősítjük egész Ciprus demilitarizálására és a megoldásra vonatkozó álláspontunkat.

Felhívjuk azokat a szervezeteket, szakszervezeteket vagy más szervezett csoportokat, amelyek egyetértenek ezzel a szöveggel, egyesítsék hangjukat velünk megküldve nekünk megerősítő üzenetüket, hogy a megoldás és az országunk újraegyesítése elsőrendű fontosságú.

2013. szeptember 2.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 18. Csötörtök