A világ nácizmus nélkül - Magyarország a nácizmus kapujában! Konferencia Washingtonban

nyomtatás

2013. június 4-én, a washingtoni kongresszus épületében rendezték meg "A világ nácizmus nélkül" címet viselő konferenciát, ahol a résztvevők azt elemezték, hogy elsősorban a volt Szovjetunió utódállamaiban, például Lettországban, illetve a volt szocialista országokban, így Magyarországon, valamint Európa más államaiban, igy Görögországban hogyan terjednek a neonáci eszmék. A konferencia előadói azokból az országokból kerültek ki, ahol a legnagyobb gondot jelent a náci eszmék terjedése. A konferencia egyik megállapítása: Magyarország a nácizmus kapujában áll! (Helyszíni tudósítónk jelenti.)

A neonáci eszmék terjedésének epicentruma Európában Magyarország, Görögország és Lettország

A washingtoni konferencián, amelyet a "World Without Nazism” elnevezésű emberjogi mozgalom amerikai tagszervezete szervezett, a házigazda amerikaiakon kívül a legtöbb külföldi résztvevő Oroszországból, illetve a Szovjetunió utódállamaiból érkezett. A WWN konferencia résztvevői között azonban az Európai Unió több tagországának képviselői is jelen voltak, így Görögország, Belgium és Magyarország is képviseltette magát az eseményen. Az előadók részben a saját országukban megjelenő problémákról beszéltek, részben elemezték az Európai Unió tagországaiban fellelhető neonáci eszméket, és jelenségeket.

Több előadó is kiemelte, hogy a náci eszmék ma már nemcsak egy-egy ország belpolitikai problémájaként jelentkeznek, de sajnos erőteljesen továbbgyűrűznek más országokba is. Az előadók közül többen is kiemelték, hogy a neonáci eszmék terjedése leginkább Magyarországon, Görögországban és Lettországban a legnagyobb mértékű és az innen tovább terjedő ideológiák, és az ennek következtében megjelenő tevékenység veszélyezteti egész Európa létét, biztonságát.

A konferencia előadói közül többen is a legveszélyesebbnek a magyarországi helyzetet, a Jobbik térnyerését, a Magyar Gárda tevékenységét tartották. Az EU-ból, Brüsszelből érkezett Joel Rubinfeld az európai folyamatokat elemezte és ezen belül a legkritikusabbnak a magyarországi helyzetet tartotta. A Magyarországon tapasztalhatóakhoz hasonlította a görögországi folyamatokat.

Ebben teljes mértékben igazat adott a konferencia Görögországból érkezett előadója, Elisa Garoya, görög emberjogi aktivista, a Helsinki Group tagja, aki előadásában a Görögországi helyzetet a magyarországihoz hasonlította. Állítása szerint "Ma Európa két legnácibb országa Görögország és Magyarország". Szenvedélyes beszédében beszámolt arról, hogy "nő a gyűlölet Görögországban, ahol a fiatalok munkanélküliségi aránya több mint 62 százalék". Garoya figyelmeztetett arra, hogy "a görög "Arany Hajnal" elnevezésű jobboldali, szélsőséges politikai párt helyet kapott a görög parlamentben és egyre agresszívabb, veszélyesebb és népszerűbb, mint valaha".

Lettország Európai Parlamenti képviselője Tatjana Zdanoka, a "Lettország a Letteké!" nacionalista szlogennel jellemezte azokat a folyamatokat, amelyek hazájában végbemennek.

"Magyarország a nácizmus kapujában"

 Hanti Vilmos a WWN Kormányzótanácsának tagja, a Fédération Internationale de Résistants – Association Antifasciste, illetve a magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségének elnöke előadásában beszámolt a konferencia hallgatóságának a magyarországi helyzetről, a szélsőjobboldali ideológiák magyarországi térnyeréséről, terjedéséről.

Hanti Vilmos többek között elmondta, hogy az 1989-es demokratikus átmenet óta egyre erősebben jelenik meg a szélsőjobb, nem csak ideológiájával, de tevőleges cselekvéssel is. Kiemelte: „2010-től a Magyar Parlamentbe önállóan bejutott a szélsőjobb pártjaként a „Jobbik”. A magyar szélsőjobb sokféle szerveződésből áll. Döntő többségükre jellemző a demokráciaellenesség, az antiszemitizmus, a cigánygyűlölet, a homofóbia, a bevándorlóellenesség, az idegengyűlölet az anticionizmus, az Amerika- és Európa-ellenesség. Ugyancsak jellemző rájuk az elvesztett magyarországi területek visszaszerzésére való törekvés, a militáns mentalitás megerősítése, a nacionalizmus, a kizárólagosságra törekvés, az intolerancia, a jó magyar hamis mítoszának a terjesztése.” Ehhez hozzátette: „A mai Magyar Kormány dicsőíti az egykori szélsőjobboldali, antiszemita parlamenti képviselőket. Felhasználja a keresztény egyházakat, miközben a vallásszabadságot jelentősen szűkíti. Olyan személyeknek ad állami kitüntetést, akik antiszemiták, a szélsőjobb ismert képviselői.”
Hanti Vilmos előadásában a magyarországi gondokat így foglalta össze: „ A nácizmus ma már megjelent a magyar politikában, az autoriter hatalomtól megrontott társadalom kezdi elveszíteni védekezőképességét. Magyarországon ma veszélyes időket élünk.  Úgy tűnik, a magyar társadalom összetartó ereje nem elégséges ahhoz, hogy megakadályozza az autoritárius politikai rendszerbe való átfordulás megszilárdítását. A kormánypárt önmagát nemzeti oldalnak nevezve, kisajátítja a nemzeti gondolatot, nacionalista politikát folytat. Ugyanakkor retorikájában a kormány szocialistának tűnő kifejezéseket hangoztat. Nem áll messze a második világháborút megelőző nemzeti szocialista, fasiszta, náci gondolkodástól. Sajnálatosan kell kijelenteni: Magyarország a nácizmus kapujában áll!”

A konferencia szünetében Hanti Vilmos lapunk tudósítójának a következőt nyilatkozta: „A konferencián az előadásomat azzal kezdtem, hogy örömmel jelentettem be, hogy létrejött a Nácizmus Nélküli Világért legújabb ága, a „Magyarország Nácizmus Nélkül” mozgalom. Azt gondolom, hogy nagyon nagy a baj, ha ma szükség van egy ilyen mozgalom aktív jelenlétére. Szomorú vagyok azért, hogy hét évtizeddel a fasizmus leverése után ez az ideológia jelentős növekedésnek indult megint Magyarországon.  Ahogyan az előadásomban fogalmaztam 2013-ban Magyarország a nácizmus kapujában áll. Közös felelősségünk, hogy ne lépjen be a kapun!”

Terjed a ragály, meg kell és meg lehet állítani

A ragály terjedésétől félti a világot a konferencia Moldovából érkezett előadója, Inna Shupak, a moldovai Parlament tagja, a WWN moldovai tagszervezetének az elnöke. Előadásában hasonló gondokról, eseményekről számolt be, mint amilyenek Lettországban, vagy Magyarországon történtek, például beszámolt arról, hogy hazájában minden következmény, azaz büntetés nélkül gyaláztak meg emlékműveket.

A házigazdák előadói közül az egyik legfontosabb üzenetet Bob Kaplan Rabbi fogalmazta meg. A jelenlegi helyzetet Martin Luther King álmában - híres beszédében megfogalmazottakhoz hasonlította, s hozzátette, hogy az ő javaslata a megoldásra: "az én üzenetem nagyon egyszerű: tanítani!" Ugyancsak Martin Luther Kinget idézte a konferencia másik amerikai előadója Pastor Gilford Monrose tiszteletes is. Szerinte a nácizmus elleni fellépés, "ez a harc a kisebbségek elnyomása elleni harc".

Az amerikai előadók közül kiemelkedő volt Hakeem Jeffries, amerikai kongresszusi képviselő felszólalása, aki egyértelművé tette az amerikai álláspontot. Hangsúlyozta, hogy "hogy véget kell vetni a náci csoportok  újjászületésének." Hozzátette: "szerte a világon vannak emberek, akik nagyon nehéz társadalmi helyzetben vannak. A világon virágzik egy gyűlölettel teli ideológia, ahol a valós felelősök helyett egyes csoportokat, faji, vallási vagy etnikai kisebbségeket hibáztatnak. A magam részéről támogatom azokat a vizsgálatokat, amelyek a neonáci mozgalmak elterjedését vizsgálják Amerikában, vagy bárhol másutt a világon."

Oroszország korábbi Munkaügyi Minisztere, a WWN alelnöke, Alexander Pochinok előadásában jó példával járt elöl. Elmondta, hogy az Oroszországban készült egy törvényjavaslat, amely kezeli a társadalmi etnikai kérdéseket és komoly stratégiájuk van arra, hogyan kezeljék a neo-náci ideológia megjelenésének, terjedésének kérdését. Pochinok kijelentette "Oroszországba nem engedjük be a náci propagandát!"

 A konferencián nem csak a gondok felsorolására került sor, de a megoldásokat is keresték a résztvevők. A magyar delegáció egyik tagja Barát Gábor, a MEASZ Alelnöke felszólalásában azt a javaslatot terjesztette elő, hogy a "WWN, mint emberjogi humanista szervezet szólítsa fel az Európai Uniót és a tagországok kormányait, hogy hozzanak olyan törvényeket, amelyek meggátolhatják a gyűlöletbeszédet és a gyűlölet bűncselekményeket, a nemzeti szocialista eszmék terjedését, valamint amelyek szorgalmazzák a multikulturális értékek létrejöttét, amelyek növelik az emberek közötti toleranciát és a demokráciát. Ennek a törekvésnek azért kell érvényt szerezni, hogy a kormányok ne csak szavakban, de tettekben is tegyenek meg mindent azért, hogy a világ a nácizmus nélkül éljen.

Leonid Kravchuk, korábbi ukrán elnök személyesen nem tudott jelen lenni a konferencián, ezért videóüzenetben osztotta meg gondolatait a konferencia résztvevőivel. Üzenetében sürgős és hatékony nemzetközi fellépést sürgetett az újjáéledő nácizmus ellen.

A “Nácizmus Nélküli Világ” emberjogi mozgalom

“World Without Nazism” néven 2010-ben jött létre az az emberi jogi mozgalom, amelyik azt a célt tűzte ki célul, hogy a világon ne éledhessen újra nácizmus. Három évvel ezelőtt, 2010. június 22-én a második világháború 69. évfordulója alkalmából Kijevben megrendezett alapitó konferencián, 28 ország, 136 szervezetének, 360 küldötte alakította meg a “World Without Nazism” elnevezésű emberjogi mozgalmat. Az alapító szervezetek többek között Németországból, Izraelből, Olaszországból, az Egyesült Államokból, Oroszországból, Finnországból, a volt szocialista országokból, pl. Lengyelországból, küldték el küldötteiket, hogy hozzák létre azt az emberi jogi mozgalmat, amely világszerte fellép a nácizmus terjedése ellen. Az alapító konferencián a különböző országok vezető politikusain, közéleti személyiségein kívül részt vettek számos ország törvényhozó és végrehajtó hatóságainak képviselői is.

A szervezet létrejöttekor az alapítók a szervezet céljainak meghatározása során abban egyeztek meg, hogy megteremtik a különböző országok anti-náci szervezetei közötti párbeszéd lehetőségét. A létrejött emberjogi mozgalom legfontosabb céljai között azt fogalmazták meg, hogy a “World Without Nazism” (WWN) segitse elő minden országban azoknak a nürnbergi törvényszék által hozott döntéseknek a jobb megértetését, amelyek elítélték a nácizmust, valamint kerüljön sor a múlttal történő szembe nénésre azokban az országokban ahol ez nem történt meg a második világháború után, különösen a Közép-és Kelet-Európa országaiban és a Szovjetunió utódállamaiban, annak felbomlását követően.
A WWN fontos célja továbbá, hogy lépjen fel a nácizmus dicsőítése, a náci ideológiák terjesztése, a holokauszt tagadása ellen. Az WWN-nek, mint emberjogi szervezetnek kiemelt célja az etnikai, vallási és kulturális kisebbségek védelme.

A WWN fő feladatának tekinti, hogy együttműködést kezdeményezzen és szervezze is ezt az együttműködést az európai politikai és jogi szervezetek között a nácizmus elleni fellépés érdekében.
A szervezet kiemelt feladatának tekinti, hogy világszerte terjessze az antifasiszta értékeket és intenzív párbeszédet folytasson a nácizmus elleni fellépés során, hogy a történelem torzításának szándékát meghiúsítsa.  A nácizmus elleni fellépés keretében a szervezet magyon fontosnak tartja a monitoring tevékenységet, hogy intenzíven figyeljék és feldolgozzák a neo-nácizmussal kapcsolatos minden információt. Azonban nemcsak a megfigyelést tartják fontosnak, hanem azt is, hogy a neonáci, fasiszta megnyilvánulásokról világszerte tájékoztassák a közvéleményt, valamint a világ legfontosabb szervezeteit, mint az Egyesült Nemzetek Szövetségét, az Európa Tanácsot és az EBESZ-t.
A szervezet alapitói kiemelt feladatként fogalmazták meg azt is, hogy kezdeményezzék azokat a folyamatokat, amelyek arra irányulnak, hogy megvalósuljon a nácitalanitás Kelet-Európában, valamint minden országban – különösen az EU tagországaiban - egységesen kötelező előírásokat vezessenek be a második világháború és a holokauszt témájában az országok oktatási rendszereibe.
A WWN fontos feladata, hogy a nácizmus elleni fellépést képviselje az európai és a nemzetközi bíróságoknál,  az Európai Emberi Jogi Bíróságnál, az Európa Tanácsnál és az EBESZ-nél. Ezeknek a szervezeteknek a tudomására hozza az általa összegyűjtött információkat.
A WWN komolyan veszi a különböző országokból érkező jelzéseket, az egész világon figyelemmel kíséri és elemzi a nácizmus elleni fellépést, az antifasiszták küzdelmét, hogy ez a fellépés az egész világon egységes és széleskörű legyen.

Demokrata Info - Washington

2013. június 6.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 20. Szombat