Átadták a 2013-as Radnóti Miklós Antirasszista-díjakat

nyomtatás

Átadták az idei, Radnóti Miklós költőről elnevezett antirasszista díjat csütörtökön Budapesten. A Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségének (MEASZ) elnöksége által 2000-ben alapított díjat a 2013-as év kitüntetettjeinek Hanti Vilmos, a MEASZ elnöke nyújtotta át a rasszizmus elleni világnapon.

A Radnóti Miklós antirasszista díjat kapta: Drucker Tibor holokauszt-túlélő, a Holokauszt Emlékközpont közalapítvány kuratóriumi tagja, Farkasházy Tivadar humorista, a Hócipő alapító főszerkesztője, Horváth János, az Országgyűlés fideszes korelnöke, a nyilasok által 1944-ben halálra ítélt kisgazda politikus (később veszi át a díjat), Kerecsényi Zoltán, az antifasiszta.hu főszerkesztője, Kiss Péter volt miniszter, szocialista országgyűlési képviselő, Lebovits Imre holokauszt-túlélő, egyetemi docens, Németh Péter, a Népszava főszerkesztője, Sas József humorista, színész, rendező, író, színházigazgató, a Tolerancia Facebook-csoport és a Magyar Újságírók Országos Szövetsége.
A Tolerancia Facebook-csoport nevében Müller Júlia és Zoltai Andrea, az újságíró-szövetség nevében pedig Tóth Károly elnök vette át a díjat.
A különdíjat Peter Weissnek, a Szlovák Köztársaság rendkívüli és meghatalmazott budapesti nagykövetének ítélték oda.
A rasszizmus elleni világnapot, a faji megkülönböztetés elleni küzdelem nemzetközi napját csütörtökön tartják világszerte. Az ENSZ Közgyűlésének 21. ülésszakán, 1966-ban nyilvánították március 21-ét a faji megkülönböztetés elleni küzdelem világnapjává. Annak a véres rendőrsortűznek az emlékére tartják évről évre, amely 1960. március 21-én dördült el a dél afrikai Sharpeville-ben. A sortűznek 70 békés tüntető esett áldozatul.
Az alapítók ezt a napot választották a Radnóti Miklós antirasszista díj átadásának napjául. A díj alapítói arra kívánják felhívni a figyelmet, hogy változatlanul vannak olyan folyamatok a világban és Magyarországon, amelyeknek következménye az egyes embercsoportok kitaszítása lehet.
A MEASZ honlapja szerint a Radnóti-díj adományozható "a társadalmi élet különböző területén tevékenykedő bármely magánszemélynek, aki munkásságával, véleményformáló kiállásával fellép a rasszizmus, antiszemitizmus, kirekesztés bármely formája ellen".

Forrás: MTI   |   STOP

 

2013. március 22.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 25. Csötörtök