Holokauszt-túlélők tartottak előadást a középiskolásoknak

nyomtatás

Két holokauszt-túlélő számolt be üldöztetéséről Pécsett középiskolásoknak és érdeklődőknek a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége által tartott klubnapon. A torokszorító beszámolókat közel százan hallgatták meg.

Közel százan - köztük a Miroslav Krleža Horvát Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium két osztálya - vettek részt csütörtök délelőtt Pécsen az MSZP Tüzér utcai székházában a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége (MAESZ) által szervezett klubnapon, ahová két holokauszt-túlélőt hívott meg a szövetség. Az eseményen a két túlélő - Horváth Endréné Fleischer Elza, Kaufmann Pál - mellett Molnár György, a MAESZ helyi elnöke tartott rövid ismertetőt a pécsi zsidóság életének változásáról az 1944 márciusa és júniusa közti időszakban. A klubnapon Pál Gizella, a MAESZ országos alelnök-asszonya, Kiss Jánosné, a Baranya megyei Cigány Önkormányzat képviselője és Schmuck Roland, az MSZP pécsi frakciójának képviselője is részt vett.

A szövetség helyi vezetője az akkori napilapban, a Dunántúlban megjelent cikkekkel érzékeltette a hallgatóságnak az akkori közhangulatot: március végén jelent meg az első felhívás a zsidó származású állampolgárok kötelező sárga csillag viseléséről, április közepén már a zsidó származású értelmiségi alkalmazottak elbocsátását írta elő a törvény, a hónap végén pedig a kerékpárjaikat is le kellett adni a faji alapon megkülönböztetett magyar állampolgároknak. 

Május 4-én be kellett jelenteniük az anyagi javaikat, különös tekintettel a képzőművészeti tárgyakra, hangszerekre, egyebekre, majd május 8-án kellett bevonulniuk a MÁV-bérházban kijelölt gettóba. Ide körülbelül 3400 izraelita lakost költöztettek át, a megüresedett lakásokra pedig 1200 kérelem futott be a pécsi polgármesteri hivatalhoz - vázolta fel a történteket Molnár. A gettóból június végén költöztették át az áldozatokat a Lakics-laktanyába, ide kerültek a Baranya más részén élők is. Innen július 4-én, légoltalmi sziréna hangjának fedezete alatt kísérte át a csendőrség az áldozatokat a vasútállomásra, hogy bevagonírozzák őket Auschwitz felé - zárta előadását Molnár, majd a két túlélő történetei előtt a hallgatóság egy perces néma vigyázzállással adózott az elhunytak emlékének.

A két túlélő emlékezéseit csöndben hallgatták végig a megjelentek, Horváth Endrénétől megtudhatták, hogyan vesztette el szüleit, és hogyan dolgozott később titkos német katonai térképek elkészítésén, Kaufmann Pál az elhurcolását, a több táboron keresztül tartó kálváriáját, bombázásokat említett meg. 

A diákok leginkább arra voltak kíváncsiak, milyen megkülönböztetés érte akkor a két túlélőt iskolatársaik részéről - hiszen 1944-ben még gyermekek voltak. Mint kiderült, bár sokan meghökkentek a sárga csillag láttán, a legtöbb negatív megnyilvánulást egy-két pedagógustól kapták, akik nem rejtették véka alá antiszemita nézeteiket. Scmuck Roland képviselő ennek kapcsán megjegyezte, az antiszemitizmus ma is jelen van Magyarországon, és erősödik is, ami ellen fel kell lépni. 

A Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségének két hónap múlva esedékes következő klubnapján Baranya megye és Pécs közbiztonsági helyzetéről tart előadást a rendőrség egyik képviselője.

Forrás: Pécsi Stop 

 

Fotók: Pál G.

2013. március 15.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap