Doni katasztrófa - Antifasiszta emlékezés és demonstráció a 70. évfordulón

nyomtatás

A MEASZ felhívására pártok, civil és antifasiszta szervezetek tartottak fáklyás megemlékezést, valamint demonstrációt január 12-én, szombaton a fővárosi Petőfi-szobornál, a 2. magyar hadsereg doni katasztrófájának 70. évfordulója alkalmából, illetve a mai hatalom horthyzálódása ellen. A szervezők nem véletlenül választották a rendezvény helyszínének a Petőfi-szobrot és környékét, hiszen 1942-ben itt zajlott le az a nagyszabású háborúellenes, antifasiszta béketűntetés, melynek emlékét még ma is többek - az idősebb tanúk közül - a szívükben őrzik.

Horváth Csaba fővárosi szocialista frakcióvezető beszédében hangsúlyozta: a több mint 100 ezer magyar katona 70 évvel ezelőtti halála a nemzet legnagyobb, de egyben legértelmetlenebb háborús vesztesége volt. Az Orbán-kormány nosztalgiával tekint arra a Horthy-rendszerre, amely vágóhídra küldte a magyarokat - fogalmazott. 900 ezer magyar élet volt az ára a Horthy-féle politikának. Minden magyar családot veszteség ért, minden magyarnak van kit gyászolnia - tette hozzá.

Vadai Ágnes volt honvédelmi államtitkár, a Demokratikus Koalíció elnökségi tagja, országgyűlési képviselő szerint 70 évvel ezelőtt rossz ügyért mentek harcba a magyar katonák. "Nem dolgoztuk fel sem azt, ami ott történt, sem azt, ami oda vezetett" - vélte. Álláspontja szerint a múlt közös feldolgozása egyik eleme "a köztársasági minimumnak".

Hanti Vilmos, a demonstrációt szervező Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségének elnöke szerint bűnös az a politika, amely 70 évvel ezelőtt a vágóhídra hajtotta a magyarokat. Horthy Miklós szelleme kísért a mai kormányban is, ezt pedig el kell ítélni - tette hozzá.
Hanti szerint a Don-kanyarban harcoló magyar katonák hősök voltak, de semmi sem mentesíti a bűntől az akkori katonai parancsnokokat és kormányzatot.

A rendezvényen az SZDSZ, a Munkáspárt-2006 és több civil szervezet képviselője az összefogás, a szélsőjobboldal elleni fellépés és a jelenlegi kormány leváltásának szükségességéről beszéltek.

Forrás: MTI nyomán, MEASZ-tudósító

http://www.youtube.com/watch?v=WWjFJOS3d7Y

 

HANTI VILMOSNAK, A MEASZ ELNÖKÉNEK BESZÉDE

A doni tragédia Horthy Miklós politikájának a bűne!
Mondjunk NEM-et a mai kormány horthyzálódására!
- ezzel a címmel hirdettük meg mai rendezvényünket.

Köszöntöm a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége felhívására jelentkezett együttműködő szervezetek képviselőit:

Demokratikus Koalíció - Dr. Vadai Ágnes volt honvédelmi államtitkár
Szabad Demokraták Szövetsége - Tarján András
Munkáspárt-2006 - Vajnai Attila,
Ifjú Demokraták - Szarvas Koppány Bendegúz
Magyar Szocialista Párt - Horváth Csaba volt kormánymegbízott,
Demokratikus Polgári Ellenzék - Bohus László
HÍD Egyesület - Varjú István,
Kék szalaggal a demokráciáért - Dániel Péter
Magyar Antifasiszta Liga - Hirschler Tamás
Magyarországi Szociáldemokrata Párt - Schmuck Andror
Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége
Május Elseje Társaság - Aggod József
Változást 2014 - Hidasi György
Zöld Baloldal - Róna Judit

Emlékezésünk helyszíne szimbolikus. 1942-ben - a hivatalos szélsõjobbra tartó magyar politikától fenyegetettve- sikerült összefogni az antifasiszta erőknek, s itt a Petőfi-szobor előtt Közép-Kelet Európa legnagyobb háborúellenes tüntetését tartották meg.

Kedves Barátaim!
A horthysta politika Hitler oldalán belépett a II. világháborúba. Magyarország a fasiszta Németország csatlósaként megtámadta a Szovjetuniót. Katonáink a túlerővel szemben kegyetlenül elvéreztek, megfagytak. A vágóhídra hajtott fiaink tömegéből szinte minden magyar családnak jutott a gyászból.
Ma 70 éve, 1943. január 12-én a Donnál elpusztult a 2. magyar hadsereg! Ez Magyarország 2. Mohácsa!
A horthysta politika tudatos népirtása kezdődött el a magyar hadsereget a halálba küldésével. Ez megbocsáthatatlan bűn!
Borzasztó, hogy ma, a huszonegyedik században ennek a politikának van szellemi örököse, s ez a szélsőjobb, amely még mindig nem látja be elődeik esztelenségét. Tűrhetetlen, hogy a jelenlegi "bayerzsoltos"-fideszes-kereszténydemokrata parlamenti koalíció, a magyar kormány ezt a horthysta szellemiséget és politikát szeretné visszahozni. Ne hagyjuk, ne tűrjük ezt!

A doni tragédiát 70 év alatt nem tudta társadalmunk földolgozni. Felmerül az egyik legellentmondásosabb kérdés, hogy szeretett magyar katonáink, akik Horthy politikájának áldozataivá váltak, akik értelmetlenül odavesztek, hősök-e egyáltalán?
A hamletti kérdéssel találkozunk:

"Lenni vagy nem lenni: az itt a kérdés.
Akkor nemesb-e a lélek, ha tűri
Balsorsa minden nyűgét s nyilait;
Vagy ha kiszáll tenger fájdalma ellen,
S fegyvert ragadva véget vet neki?"

Hős-e az a katona, aki a hitleri fasiszta Németország oldalán magyar behívó parancstól kényszerítve elindult egy ártatlan ország ellen harcolni? Tudnunk kell azt is, hogy ezen katonák között zsidó munkaszolgálatosok, hadifoglyok éppen úgy voltak, mint a háborúval végképp egyet nem értő baloldaliak. Vagy az a katonaszökevény a hős, aki átállt az antifasiszta koalíció oldalára, s ellenállóként harcolt a humanizmusért, a békéért? Vagy mindkettőjük hős? 
De akkor az a török is hős, aki Eger hős védőit ostromolta!
Megoldást ad-e számunkra, ha azt nézzük, hogy igazságos vagy igazságtalan háborúban vesz valaki részt?
Igazságérzetünk ezekre a kérdésekre különféle válaszokat ad.

Talán a nemzetközi gyakorlat nyújt némi segítséget. Az egyes országok katonáikat hősként tisztelik, ha azok szolgálatteljesítés közben meghalnak.

Némi hazafias elfogultsággal antifasiszta vezetőként magam is arra hajlok, hogy az antifasiszta ellenállók mellett elhurcolt katonáink is hősök voltak.

De semmi nem mentesíti a bűn alól kegyetlen katonai parancsnokaikat, s Magyarország akkori politikai vezetőit.

Kedves Barátaink!
A szerencsétlenül járt honfitársainkra emlékezünk ma:
Tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy a horthysta politika napjainkban ne tudjon szárba szökkenni.

2013. január 12.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap