Bajcsy-Zsilinszky Emlékülés a Parlamentben

nyomtatás

A MEASZ-Bajcsy-Zsilinszky Emlékbizottság a magyar parlament épületében tartotta meg ez évi utolsó ülését múlt csütörtökön, késő délután. Az ülés kezdeményezője, Prof. Dr. Horváth János az Emlékbizottság egyik tiszteletbeli elnöke, az Országgyűlés korelnöke volt.

Az Emlékbizottság ülésének résztvevői méltón tisztelegtek a nyilasok által - 1944 karácsonyán - kivégzett mártír politikus emléke előtt a Parlamentben.

Az Emlékbizottság célja a nagy antifasiszta személyiség, Bajcsy-Zsilinszky Endre elkövetkezendő esztendőkben lévő évfordulóinak előkészítése.

Az emlékülés résztvevőit meleg szavakkal üdvözölte Hanti Vilmos a MEASZ és a FIR (Ellenállók Nemzetközi Szövetsége) elnöke. Hanti szerint a bizottság fontos célja, hogy Bajcsy-Zsilinszky személye összekössön, tettének, munkásságának, szélsőjobbról a demokrácia irányába mozduló tevékenysége példa legyen széles körben a jelen Magyarországán, így a baloldaltól egészen a jobboldalig!

Az emlékülés első előadását Dr. Horváth János professzor tartotta.

"Bajcsy-Zsilinszky Endre külpolitikája" - című előadásában visszaemlékezett a neves politikusra, egykori párttársára, hiszen abban az időben mindketten a Független Kisgazdapárt (FKgP) tagjai voltak.

Az Emlékbizottság tiszteletbeli elnöke személyes hangú visszaemlékezésben méltatta Bajcsy-Zsilinszky érdemeit. Külön kitért Bajcsy-Zsilinszkynek a magyar külpolitika területén végzett erőfeszítéseire, mint mondta, Bajcsy igen ellene volt a németek térhódításának, s minden beszédében, írásában ostorozta a világégés alatt a hitleristákat.
Horváth János szerint rendkívül aktuális és fontos üzenettel bír a mártír politikus munkássága, többet kellene őt idézni, s reá emlékeztetni a magyaroknak.

Az emlékülés másik előadója Dr. Lebovits Imre nyugalmazott egyetemi docens, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Központi Könyvtára korábbi főigazgatója, a "Zsidótörvények, - Zsidómentők" című könyv szerzője volt. Dr. Lebovits "A fajvédelemtől a haza védelméig" című előadásában a kor "fajvédelmi" törekvéseiről, a doni katasztrófáról, és természetesen az akkori politikai vezetés felelősségéről, s a Horthy-féle rendszer bűneiről is beszélt. Elmondta, hogy Bajcsy-Zsilinszky a munkaszolgálatosok, az üldözöttek érdekében is rendkívül sokat tett, szinte "panaszirodaként" működött 1942-től, s közbejárt sok-sok neves zsidó művész, író, politikus érdekében, többek közt Radnóti Miklós ügyében. Végül hangsúlyozta: "a 220 ezres magyar hadseregből 60-70 ezer fő maradt, az 50 ezer munkaszolgálatosból, pedig csupán 5 ezer élte túl a borzalmakat".

 

Az emlékülésen Kerecsényi Zoltán, a MEASZ alelnöke, a Bajcsy-Zsilinszky Emlékbizottság ügyvezetője ismertette a bizottság jövő évi programtervét, illetve fölhívta a figyelmet arra, hogy az emlékévek során nemcsak a névadó, de a vele együtt küzdő, s nemcsak a baloldalon nevessé vált, hanem az ellen-oldalon tevékenykedett antifasisztákról, demokratákról, sőt antifasiszta egyházi személyiségekről is megkívánnak emlékezni, személyüket bemutatni, mert az antifasizmus nem jobb-, vagy baloldaliság és nem felekezeti hovatartozás kérdése.
Példaként állította többek közt Sulyok Dezsőt, akinek volt bátorsága az akkori magyar parlamentben a zsidótörvények ellen szavazni és beszédeiben, írásaiban, tetteiben a nyilasokkal szembeszegülni - akár Bajcsy-Zsilinszky. Kerecsényi szerint igaz, hogy Sulyok nem lett mártír, s később antikommunistává is vált, illetve emigrált, de őt sem szabad elfeledni, amikor magyar ellenállókról és antifasisztákról beszélünk. Végül felvetette a jelenlévőknek: Sulyok megérdemelné, hogy magyar földben nyugodhasson...

A 2016-ig tervezett emlékbizottsági munka keretében megemlékezésekkel, koszorúzásokkal, konferenciával, emlékállításokkal szeretnének a nyilasok által kivégzett mártír politikus, író, újságíró, Bajcsy-Zsilinszky előtt tisztelegni, s főként megismertetni annak életét a fiatalabb nemzedékekkel is.

A MEASZ - Bajcsy-Zsilinszky Emlékbizottság megfogalmazott céljai szerint folytatója a körülbelül két évtizedig létezett, majd megszűnt Bajcsy-Zsilinszky Társaságnak.

Az Emlékbizottság pártpolitikán felül állónak tartja magát, ezért példaértékű is lehet, mert tagjai között baloldaliak, jobboldaliak, konzervatívok, liberálisok, hívő, vallásos emberek egyaránt helyet foglalnak, - jól megférnek egymás mellett. Jelzi ezt az is, hogy az Emlékbizottság tiszteletbeli elnökei: Dr. Horváth János a jelenlegi kormányzó hatalom (Fidesz), míg Dr. Vitányi Iván a Demokratikus Koalíció (DK) országgyűlési képviselője. Ami őket - és a többi tagot - összeköti: Bajcsy-Zsilinszky Endre életének, munkásságának tisztelete és emlékezetének továbbörökítése.

 

- tudósítónktól -

Fotó: TomBarat

 http://www.youtube.com/watch?v=B1IhK0vdOhE&feature=youtu.be

 

2012. december 15.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap