Több ezer embert mentett meg a református Jó Pásztor misszió a II. világháború idején

nyomtatás

Több ezer ember, köztük sok gyerek életét mentette meg a Ravasz László református püspök által szervezett Jó Pásztor misszió a II. világháborúban a zsidóüldözések idején - hangzott el az embermentésről rendezett csütörtöki budapesti konferencián, melyen a téma aktualitásáról is szó esett.

Bölcskei Gusztáv püspök, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke a zuglói Református Zsinati Székházban tartott rendezvényen reményét fejezte ki, hogy 70 év távlatában őszintén és reálisabban lehet beszélni az akkori "embertelen időszakról".

A püspök – Gyöngyösi Márton jobbikos képviselő a parlamentben elhangzott szavaira utalva – azt mondta, a konferencia szervezésekor még nem gondoltak arra, hogy "kiabáló aktualitása" is lesz az emlékezésnek, amiért a magyar Parlamentben olyan szavak "hangoztak el és hangozhattak el", amelyek "méltán és joggal" elemi erejű tiltakozást és felháborodást váltottak ki.

Bonhardt Attila ezredes, a Hadtörténelmi Levéltár és Irattár igazgatója szerint is "újra felvetődnek olyan hangok", amelyeknek – szavai szerint – megálljt kell parancsolni.

Horváth Erzsébet, a Károli Gáspár Református Egyetem docense az 1942 októberében Ravasz László püspök által kezdeményezett Jó Pásztor misszió embermentő tevékenységét ismertette. Elmondta, hogy a segítők szociális és lelki gondozással, a munkaszolgálatra rendeltek családjainak támogatásával, árvaotthonok szervezésével és azok fenntartásával, az üldözöttek menekítésével, keresztlevelek, menlevelek kiállításával, családfák készítésével ezreket mentettek meg az üldöztetések és a deportálások elől.

Kitért arra is, hogy Ravasz László püspök volt az első egyházi vezető, aki – 1944. április 4-én – tiltakozott a zsidókkal való bánásmód és a zsidóellenes rendszabályok miatt.

Fabiny Tamás, az Északi Evangélikus Egyházkerület püspöke lelkészek példáin keresztül azt mutatta be, hogy – legyen bármilyen színű a diktatúra – mindenhol embernek lehet maradni, és meg lehet találni azokat a lehetőségeket, amelyekkel másokon segíteni lehet.

Haraszti György, az Országos Rabbiképző - Zsidó Egyetem tanszékvezető tanára Mester Miklósról, a Sztójay-kormány "zsidómentő államtitkárának" - szavai szerint a közvélemény előtt eddig szinte ismeretlen – tevékenységéről beszélt. Elmondta, hogy az államtitkár közbenjárására több mint 2 ezer zsidó embert "mentesítettek" a rájuk egyébként érvényes intézkedések alól, és Mester Miklós több különböző zsidómentő kísérletet is "menedzselt". 

(MTI)

2012. december 10.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 27. Szombat