Sajtóbeszélgetés a szélsőjobbra hajló hazai közállapotainkról

nyomtatás

A MEASZ sajtóbeszélgetést hívott össze szeptember 7-én délelőtt, egy héttel azután, hogy szélsőjobboldali fiatalok az utcán megütötték a szervezet elnökét, Hanti Vilmost.

Videó ide kattintva érhető el!

 

A MEASZ, a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége szeptember 7.-én sajtóbeszélgetést szervezett a szélsőjobbra hajló hazai közállapotainkról. A sajtóbeszélgetés szomorú apropója a Hanti Vilmost, a MEASZ és a FIR elnökét, az augusztus 29.-i demonstrációt követően ért atrocitás volt. A sajtóbeszélgetésen részt vettek, s megszólaltak a demonstráció szervezésében együttműködő szervezetek képviselői. (tudósítónk jelenti)

 
A sajtóbeszélgetés szomorú apropója közismert.  Az augusztus 29.-ei, a szélsőjobbra hajló közállapotaink elleni tüntetés befejezése után az onnan hazafelé igyekvő főszervezőt, Hanti Vilmost, a MEASZ és a FIR (Ellenállók Nemzetközi Szövetsége) elnökét egy 15 főnyi csoport, újfasiszta fiatal körülfogta, s egyikük olyan erősen megütötte az arcát, hogy kórházba kellett szállítani.
 

A sajtóbeszélgetés bevezetőjét, a műsorvezető Barát Tamás, a Demokrata.info főszerkesztője Sütő András híressé vált mondásával kezdte "Auschwitz nem gázkamrákkal, hanem jelzőkkel kezdődött", majd hozzátette: "Véleményem szerint az elmúlt két esztendőben a hazai szélsőjobbra hajló közállapotaink hasonlatosak a huszadik század harmincas éveinek Németországához, a fasizálódó németországi közállapotokhoz. Azt gondolom, hogy elég csak a gárda-masírozásra, vagy számos hazai labdarúgó-mérkőzésen történtekre gondolni. Ebbe a sorba illeszkedik bele a közelmúltból, a Garai-Edler Esztert ért fenyegetés a Csatáry ügyben, valamint a nyílt utcán történt dr. Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbi elleni rasszista inzultus. S ennek a sornak a legutóbbi eseménye a Hanti Vilmost ért nyolc napon túl gyógyuló bántalmazás. A fasizmus gondolatokkal, uszítással kezdődött, majd tettekkel, tettlegességgel folytatódott, s tudjuk, hogy ez hova, milyen eredményre vezetett. Ezért kell mindenkinek, aki magát demokratának gondolja, együtt gondolkodnia, összefognia. Ezért lényeges a MEASZ kezdeményezése, az összefogás a demokráciáért."


A sajtóbeszélgetésen a műsorvezető kérdésére, miszerint hogyan érzi magát, Hanti Vilmos elmondta, hogy bár már jobban érzi magát, de még ma is "felriad álmából". Majd hozzátette,"Azok a fekete ruhások, akik körülvettek, mintegy 15-en 20-25 évesek lehettek. Az eset után nagy erővel tört rám az a kétségbeesés, mi lesz az utánunk jövő generációkkal? Mennyire tudnak majd egymással békességben élni?"


Hanti Vilmos a sajtóbeszélgetés során köszönetet mondott mindazoknak, akik az eset kapcsán megkeresték és együttérzésükről biztosították őt. Többek között ezt mondta: "Nagyon jól esett, hogy az antifasiszták nagy családjából sokan kerestek, aggódtak értem, amit nagyon köszönök mindenkinek. Különösen szeretném megköszönni a Magyar Újságírók Országos Szövetségének azt a szolidaritást, amelyet irányomban mutattak. A legnagyobb hazai újságíró szervezet vezetői közleményben biztosítottak együttérzésükről. A MÚOSZ Elnöksége felháborodásának adott hangot a történtek miatt és szolidaritását fejezte ki a rasszizmus, a kirekesztés ellen küzdő társadalmi szervezetekkel."

Egy sajtóbeszélgetés, és egy arról szóló tudósítás sem alkalmas arra, hogy felsorolhatóak legyenek mindazok, akik együttérzésüket fejezték ki Hanti Vilmossal, így csak néhány személy és szervezet nevét idézzük fel. Hanti Vilmos tudósítónknak elmondta, hogy együttérzését fejezte ki többek között: "Mesterházy Attila, Gyurcsány Ferenc, Szabadai Viktor, Vajnai Attila, Kónya Péter, Joka Daróczi János, Szami Radics Béla, Tamás Gáspár Miklós, Németh Péter." Hanti Vilmos hozzátette: " Szeretném megköszönni aranyos barátomnak, Schweitzer József főrabbi úrnak, az izraeli nagykövet úrnak és Tóth József polgármester úr megkeresését is. Külön szeretném megköszönni annak két személynek az együttérzését, akik még aznap éjjel, amikor kórházban voltam, elmondták hogy imádkoznak értem. Érdekesség, hogy egyikőjük zsidó a másik keresztény vallású volt."

A sajtóbeszélgetésen a magyar sajtó képviselőin kívül több külföldi tudósító is jelen volt. Az egyik külföldi újságírónak a hazai állami és egyházi reagálásokra vonatkozó kérdésére Hanti Vilmos elmondta, hogy több külföldi antifasiszta szervezet, illetve politikus biztosította őt szolidaritásáról, azonban - mint fogalmazott - "ez a fajta együttérzés sem a magyar kormányzat, sem az egyházak részéről nem történt meg".

A sajtóbeszélgetésen a műsorvezető és az újságírók kérdéseire Hanti Vilmoson kívül az augusztus 29.-i tüntetésben együttműködő szervezetek képviselői válaszoltak. Elmondták véleményüket a hazai szélsőjobbra hajló közállapotainkról Horváth Csaba (MSZP), Kónya Péter (Magyar Szolidaritás Mozgalom), Vajnai Attila (Munkáspárt 2006), Molnár László (Kisgazdák Történelmi Szövetsége), Róna Judit (Zöld Baloldal), valamint Hirschler Tamás(Antifasiszta Líga).

 

A sajtóbeszélgetés alkalmával két meghívott vendég is válaszolt a feltett kérdésekre. Garai-Edler Eszter az őt ért fenyegetésről beszélt, míg Dr. Magyar Gábor ügyvéd Hanti Vilmos jogi képviselője a konkrét ügyön túlmutató büntetőjogi következményeket ismertette.

A sajtóbeszélgetés résztvevői egyetértettek abban, amit Hanti Vilmos így fogalmazott meg: "nagyon súlyos, negatív fejlődés ment végbe a magyar közviszonyokban", mert a szélsőjobboldali nézeteket vallók már "a politikai véleményalkotásáért is inzultálnak és bántalmaznak tőlük eltérő, demokrata értékrendet valló embereket".

A Hanti Vilmost ért atrocitás kapcsán rendkívül fontos kiemelni azt az állásfoglalást, amit a Ellenállók Nemzetközi Szövetsége Végrehajtó-bizottsága így fogalmazott meg: A fasiszta erőszak új minőséget ért el Magyarországon. A szélsőjobboldali JOBBIK erőszakos támadásainak első áldozatai a roma kisebbséghez tartozók voltak. Most demokratákat támadnak. Már néhány hónappal ezelőtt szidalmazó kampányt kezdtek Hanti Vilmos ellen a szélsőjobboldali médiumok anélkül, hogy bármely bíróság megálljt parancsolt volna a hecckampánynak. Ez az izgatás most valós erőszakhoz vezetett.
Az Európai Közösség egyetlen állama sem engedheti meg, hogy a szélsőjobb megfélemlítést gyakoroljon a kisebbségekkel vagy "ellenségnek" kikiáltott emberekkel szemben.
A fasizmus nem véleménynyilvánítás, hanem bűncselekmény!"

 

                                                                                          Demokrata.Info (Ádám György)

 

Hanti Vilmos és a Magyar Fórum ügye a Törvényszéken

Dr. Magyar Gábor, Dr. Szemes Tamás, Dr. ifj. Lomnici Zoltán és Hanti Vilmos nyilatkozata: videó

2012. szeptember 7.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap