MEASZ- tüntetés az Új Színháznál - Megverték a MEASZ elnökét

nyomtatás

Ne végy jegyet a gyűlöletre! - több antifasiszta szervezet ezzel a jelszóval szólított tüntetésre minden jó érzésű demokratát a fővárosi Deák térre. A tüntetésen verbális atrocitáson kívül nem történt komolyabb incidens, ám azt követően Hanti Vilmost, a MEASZ elnökét egy 15-20 fős csoport állította meg, egyikük pedig ököllel arcon ütötte.

Vélhetően a rendezvényen rendbontó szélsőségesek voltak azok, akik a tüntetés után, a Wesselényi utcában megtámadták a MEASZ elnökét. Hanti Vilmos - akit késő este, a kórházban, koponyaröntgenre várva értünk utol telefonon - úgy emlékezett a történtekre, hogy egy 15-20 fős, fiatal huszonévesekből álló társaság állította meg. Megkérdezték, hogy ő-e a rendezvényt szervező Hanti, s mikor igennel válaszolt, fenyegetően körbeállták. 

"Úgy éreztem, meg akarnak lincselni" - mondta. Ekkor a csoportból kivált egy fiú és ököllel arcon ütötte. Ő erre kiabálni kezdett, és igyekezett távolodni a társaságtól, miközben állítása szerint egy járókelő odakiabált a fiataloknak, hogy "Elég!". Eközben a csoport is szétszéledt, mert pillanatokon belül megjelent a rendőrség - mondta Hanti. Hozzátette: a rendőröknek jó személyleírást tudott adni támadójáról. Állapotáról azt mondta, még vizsgálatok várnak rá, egyelőre egy nagy monokli van a szeme alatt, és reméli, hogy ennél komolyabb sérülést nem szerzett.

A civilek azért szerveztek azért szervezték a szerda déluténi tüntetést, mert megelégelték, hogy a kormány hagyja a szélsőjobboldaliság terjedését, tétlenül nézi a Magyar Gárda egyre gyakoribb akcióit, és az Új Színház eszmeiségét még állami pénzből támogatja is.Szélsőjobboldali ellentüntetők folyamatos zavargása mellett zajlott le az antifasiszta szervezetek által szervezett demonstráció a szélsőjobboldali eszmék ellen a fővárosban. A Deák téren mintegy 300-an gyülekeztek, de legalább 20-30 radikális is megjelent. Bár a rendőrök sorfallal elzárták őket, de a csókakői esethez hasonlóan furcsa kergetőzés alakult ki. Akárhová terelték a szélsőségeseket, valahol mindig felbukkantak. Például, amikor a békés tüntetők elindultak az Új Színház felé, egy másik utcából a menet elejére kerültek. A Deák térről a színház elé menetelő demonstrálók célja az volt, hogy az épületre kiragasszák, "Ne vegyél jegyet a gyűlöletre" feliratú papírjaikat. Ám a színház előtt mintegy 40 fekete ruhás várta a menetet, és azt ordították, hogy "itthon vagyunk". A tömeg erre "nácik haza" kiáltással válaszolt. Végül a rendőrök néhány percen belül kiszorították a szélsőségeseket. 

A Deák téri gyülekezéskor több beszéd is elhangzott. Hanti Vilmos, a MEASZ elnöke például arról beszélt, hogy "a gárda csak egy okozat, a magyar parlament ezer szállal kötődik a szésőjobbhoz". Kijelentette, az összefogást erősíteni kell, és Churchillt idézte, aki szerint Hitler ellen még az ördöggel is össze kell fogni. De hol van most ez az ördög - tette fel a kérdést Hanti Vilmos. Az MSZP alelnöke, Horváth Csaba kijelentette, hogy bár az Új Színház nem mutatja be A Hatodik koporsót, de az antiszemitizmus szelleme még mindig kísért. Úgy fogalmazott: nincs tovább, nem szabad bedőlni a kormány tessék-lássék nyilatkozatainak. Kónya Péter, a Magyar Szolidaritás Mozgalom képviseletében azt mondta, az összes politikusnak, aki elnézi, tűri vagy támogatja a szélsőjobboldalt, el kell tűnnie a közéletből.

Hanti Vilmos szerint egyébként "nem százezres" tüntetést akartak, hanem egyszerűen "gyorsan reagálni" a múlt szombati "gárdaprovokációra. A rendőrségen is csak két-háromszáz fő várható megjelenéséről tettek bejelentést. "A szélsőjobb ellen széleskörű fellépés szükséges. Az antifasiszták családja nagy, oda sok mindenki beletartozik, és össze kell fognunk, de nem szükséges mindenkit szeretnünk" - fogalmazott Hanti. 

A tüntetést a Facebookon összehívó szervezetek egyébként azt kérték - mivel "többen érzékenyek a vörös csillagra, Che Guevarára" -, hogy "a rendezvényhez nem közvetlenül kapcsolódó jelképeket" ne hozzon senki. Kifejezték azt is, hogy - mivel több más politikai szervezet is képviseltette magát, így a Zöld Baloldal, a Munkáspárt 2006 és az MSZP is - "minden csatlakozó szervezet képviselője egyenrangú szervezője a tüntetésnek".



Ellentüntetők várták a demonstrálókat (FOTÓ: K2 PRESS)




Noha az Új színház igazgatója, Dörner György bejelentette a főpolgármesternek, hogy mégsem mutatják be ősszel Csurka István utolsó darabját, az antiszemita kicsengése miatt heves tiltakozást kiváltott A hatodik koporsót, a politikus-drámaíró egy korábbi darabját, a Megmaradni címűt viszont mégis műsorra tűzik. A fővárosi fenntartású teátrum mindezt állami pénzből teheti. A tüntetés szervezői azt is megelégelték, hogy az elmúlt hetekben érdemi következmények nélkül jelenhettek meg különböző településeken a Jobbikhoz köthető szélsőjobboldali csoportok.
Fotók a tüntetésről!


Hatékony ellensúly a civil összefogás


A civil összefogás, a hatékony tiltakozás és a több dimenziójú bojkott hatékony ellensúlyt képezhet az antiszemitizmussal szemben is. 2014-ben szavazataikkal a fővárosi polgárok is levonhatják majd a megfelelő következtetést. Egyebek között ezt válaszolta lapunknak a neves ügyvéd, dr. Magyar György, akitől Csurka István A hatodik koporsó című darabjának - azóta lefújt - bemutatója kapcsán, de általánosabban is kértünk jogi szakvéleményt. Egyebek között arra vártunk választ, hogy bemutatható-e egy mű, ha antiszemita kijelentések vannak benne és hogy beavatkozhat, vagy felelőssé tehető-e bárki, ha egy színház antiszemita művet mutat be. 

Magyar György leszögezte, hogy az ügy önmagában felháborító, a szándék elképesztő, minden tekintetben elítélendő. Büntetőjogi relevanciája azonban még sincs. Az antiszemitizmus nem büntetendő, véleménynek minősül, bármilyen formában jelenik is meg. 

Közösség elleni izgatás csak akkor lehetne, ha a színházi előadás hatására, annak uszító jellege miatt, a közönség közvetlenül veszélyeztetné a zsidóságot és ellenük akciókat szervezne, különböző atrocitásokat hajtana végre. 
Az ügyvéd úgy látja, a fenntartó nem avatkozhat be a színházi bemutatókba, vagy repertoárba, hiszen nincsen cenzúra. Ugyanakkor aggályos, ha közpénzen fenntartott színház nyíltan uszító darabot játszik, ehhez nem kellene senkinek sem asszisztálni, az "össztársadalmi tiltás" - ami nem azonos a jogival - mindenféleképpen indokolt. 

Amennyiben van igény az olyan antiszemita megnyilvánulásokra, mint amit a darab is tartalmaz, akkor azt magánpénzen, magánköltségből, magánfeltételek között bonyolíthatnák. A felelősség sem jogi, sokkal inkább politikai, ha mégis bemutatnak egy etikailag elfogadhatatlan és ellenszenves darabot. Magyar György szerint tehát a regnáló főpolgármesternek viselnie kell annak a következményeit, hogy egy nyíltan antiszemita, náci eszméket hirdető írót nevezett ki az Új Színház intendánsának és hasonló nézeteket vallót igazgatónak.

NÉPSZAVA-információ /
http://www.nepszava.hu/articles/article.php?id=580646
A Klubrádió interjúja Hanti Vilmossal: http://www.klubradio.hu/klubmp3/klub20120830-065900.mp3 

2012. augusztus 29.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap